Adipoz Doku

Adipoz Doku Nedir?

10 Kasım 2019

Adipoz doku, lipid tutucu bir gevşek bağ dokusu türüdür. Yağ dokusu olarak da adlandırılan adipoz, öncelikle adipoz hücrelerden veya adipositlerden oluşur. 

Yağ dokusu vücutta birçok yerde bulunabilirken, öncelikle derinin altında bulunur. Adipoz ayrıca, özellikle karın boşluğu içindekiler, kaslar arasında ve iç organların etrafına yerleştirilmiştir. 

Reklamlar

Yağ dokusunda yağ olarak depolanan enerji, karbonhidratlardan elde edilen mevcut enerji tükendikten sonra vücut tarafından bir yakıt kaynağı olarak kullanılır. 

Yağ depolamaya ek olarak, yağ dokusu da endokrin hormonları üretir.adiposit aktivitesini düzenleyen ve diğer hayati bedensel işlemlerin düzenlenmesi için gereklidir. Adipoz doku organların yastıklanmasına ve korunmasına yardımcı olur, ayrıca vücudu ısı kaybına karşı korur.

Adipoz Doku

  • Adipoz veya yağ, doku adipositler olarak bilinen yağ hücrelerinden oluşan gevşek bağ dokusudur.
  • Adipositler depolanmış trigliseritlerin lipid damlacıklarını içerir. Bu hücreler, yağ depolarken şişer ve yağ enerji olarak kullanıldığında büzülür.
  • Yağ dokusu, enerjinin yağ şeklinde depolanmasına, iç organların yastığına ve vücudun izole edilmesine yardımcı olur.
  • Üç çeşit yağ dokusu vardır: beyaz, kahverengi ve bej yağ.
  • Beyaz yağ dokusu enerji depolar ve vücudu izole etmeye yardımcı olur.
  • Kahverengi ve bej renkli yağ dokusu enerjiyi yakar ve ısı üretir. Renkleri, dokudaki kan damarlarının ve mitokondrinin bolluğundan elde edilir.
  • Adipoz doku ayrıca yağ yakmaya ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olan adiponektin gibi hormonlar da üretir.

Adipoz Doku Bileşimi

Yağ dokusunda bulunan hücrelerin çoğu adipositlerdir. Adipositler , enerji için kullanılabilecek depolanmış yağ damlacıkları (trigliseritler) içerir. 

Bu hücreler yağın depolanmasına veya kullanılmasına bağlı olarak şişer veya büzülür. Yağ dokusu içeren diğer hücre tipleri arasında fibroblastlar, beyaz kan hücreleri , sinirler ve endotel hücreleri bulunur .

Adipositler, üç tip adipoz dokusundan birine dönüşen öncü hücrelerden elde edilir: beyaz adipoz doku, kahverengi adipoz doku veya bej adipoz doku. 

Vücuttaki yağ dokusunun çoğunluğu beyazdır. Beyaz yağ dokusu, enerji depolar ve vücudu izole etmeye yardımcı olurken, kahverengi yağ dokusu, enerji yakar ve ısı üretir. 

Bej adipoz genetik olarak hem kahverengi hem de beyaz adipozten farklıdır, ancak kahverengi adipoz gibi enerji açığa çıkarmak için kalorileri yakar. Bej rengi yağ hücreleri aynı zamanda soğuğa tepki olarak enerji yakma kabiliyetlerini artırma kabiliyetine sahiptir. 

Hem kahverengi hem de bej renkli yağlar renklerini kan damarlarının bolluğundan ve demir içeren mitokondri varlığından alır.

Mitokondri, enerjiyi hücre tarafından kullanılabilen formlara dönüştüren hücre organelleridir. Bej adipoz ayrıca beyaz adipoz hücrelerden de üretilebilir.

Adipoz Doku Yeri

Yağ dokusu, vücudun çeşitli yerlerinde bulunur. Bu lokasyonların bazıları derinin altındaki deri altı tabakayı; kalbin, böbreklerin ve sinir dokusunun etrafında; sarı kemik iliğinde ve meme dokusunda ve kalça içinde, uylukta ve karın boşluğunda. 

Bu bölgelerde beyaz yağ birikirken, vücudun daha belirgin bölgelerinde kahverengi yağ bulunur. Yetişkinlerde, üst sırtta, boynun tarafında, omuz bölgesinde ve omurga boyunca küçük kahverengi yağ birikintileri bulunur. 

Bebeklerde yetişkinlerden daha fazla kahverengi yağ yüzdesi vardır. Bu yağ, arka bölgenin çoğunda bulunabilir ve ısı üretmek için önemlidir.

Adipoz Doku Endokrin Fonksiyonu

Adipoz dokular, diğer organ sistemlerinde metabolik aktiviteyi etkileyen hormonları üreterek endokrin bir sistem organı olarak görev yapar. 

Yağ hücrelerinin ürettiği hormonların bazıları cinsiyet hormonu metabolizmasını, kan basıncının düzenlenmesini, insülin duyarlılığını, yağ depolamayı ve kullanımını, kanın pıhtılaşmasını ve hücre sinyalini etkiler. 

Yağ hücrelerinin temel bir işlevi vücudun insülin duyarlılığını arttırmak ve böylece obeziteye karşı korumaktır. Yağ dokusu hormonu üretir adiponektin hareket eden beynin, metabolizmayı artırmak dökümünü teşvik etmek yağ ve enerji kullanımını arttırmak kasların iştahı etkilemeden. 

Tüm bu eylemler vücut ağırlığını azaltmaya ve diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi gelişme koşulları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Makale Kategorileri:
Bilim · Sağlık

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir