Site icon Kültür Denizi

Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell hayatı Alexander Graham Bell kimdir Alexander Graham Bell

A.Graham Bell Çocukluğu

Alexander Graham Bell 3 Mart 1847’de Edinburgh, İskoçya’da doğdu. Alexander Melville Bell ve Eliza Grace Symonds Bell’in ikinci oğlu, dedesinin adı seçildi. Orta ismi “Graham”, 10 yaşındayken eklendi. İki kardeşi vardı, Melville James Bell ve Edward Charles Bell, ikisi de hastalıktan öldüler.

Gençliğinde Alexander Graham Bell, daha sonraki yaşamı üzerinde derin etkilere sahip güçlü bir etkiler yaşamıştır. Bell’in memleketi Edinburgh, İskoçya, zengin sanat ve bilim kültürü için “Kuzey Atina” olarak biliniyordu. 

Dedesi ve babası, ses ve el yazması mekaniği konusunda uzman kişilerdir. Neredeyse sağır olan Alexander, annesinin başarılı bir piyanist olması ile ve ona büyük zorlukları atlatması için ilham kaynağı olduğu biliniyor.

Genç Alexander aile işinde devam etmek için erken hazırlıklıydı, fakat başından doğası babasının zorba tavrıyla çelişiyordu. Bir çıkış yolu arayan Alexander, büyükbabasına 1862’de hasta olduğunda kendisinin bakımı için gönüllü oldu.

Yaşlı Bell, genç Alexander’i teşvik etti ve öğrenme ve entelektüel araştırmalara bir değer kattı. 16 yaşına gelince, Alexander sağır ile yaptığı çalışmada babasına katılmış ve yakında babasının Londra operasyonlarından tam yetkiye geçmiştir.

Amerika’ya yaptığı gezilerden birinde Alexander’ın babası daha sağlıklı bir ortam keşfetti ve aileyi oraya taşımaya karar verdi. İlk önce Alexander direndi, çünkü kendini Londra’da kalıyordu, ama sonunda iki kardeşinin de hastalığa yenik düşmesinden sonra bağışladı. 

Aile, Temmuz 1870’de Brantford, Ontario, Kanada’ya yerleşti. Orada Alexander, insan sesini çalışmaya devam etmek için bir atölye kurdu.

A.Graham Bell Hayatı Ve Kariyeri

1871’de Alexander Graham Bell Boston’a taşındı ve farklı frekanslara ayarlanmış birkaç mesajın telgraf iletimi için bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı. 

Yerel yatırımcılar Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard aracılığıyla maddi destek buldu. 1873-1874 yılları arasında Bell, armonik telgrafı mükemmelleştirmeye çalışan uzun günler ve geceler geçirdi. 

Deneyleri sırasında insan sesini teller üzerinden ileten başka bir fikirle ilgilenmeye başladı. Çeşitlendirme, Bell’in hayırseverlerini hayal kırıklığına uğrattı ve yetenekli bir elektrikçi olan Thomas Watson, Bell’i armonik telgraf üzerine yeniden odaklamak için tutuldu. 

Fakat Watson yakında Bell’in sesli iletim fikrine hayran kaldı ve ikisi, Bell’in fikir adamı ve Watson’ın Bell’in fikirlerini gerçeğe dönüştürme konusunda uzmanlığa sahip olmasıyla büyük bir ortaklık kurdu.

A.Graham Bell İcadı Üzerine Çalışması

1874 ve 1875 yılları arasında Bell ve Watson hem armonik telgraf hem de bir ses aktarım cihazı üzerinde çalışıyorlardı. İlk bakışta saptırma yüzünden hayal kırıklığına uğramış olsa da, Bell’in yatırımcıları yakında ses iletiminin değerini gördüler ve bu fikri patentledi. 

Şimdilik konsept korunuyordu, ancak cihaz hala geliştirilmelidir. 10 Mart 1876’da Bell ve Watson başarılı oldu. Efsane, Bell’in bir sıvı nakil aletini devirdiğini ve “Bay. Watson, buraya gel. Seni istiyorum! “Daha olası açıklama Bell tel üzerinde bir ses duydu ve Watson’a seslendi. 

Watson, her durumda, Bell’in sesini tel aracılığıyla duydu ve böylece ilk telefon çağrısını aldı.

Bu başarı ile Alexander Graham Bell, bir dizi halka açık gösteride telefonu tanıtmaya başladı. Gösterilerin her biri sonuncusunu daha uzakta izledi. Bell Telephone Company, 9 Temmuz 1877’de düzenlendi. Her yeni başarı ile Alexander Graham Bell babasının gölgesinden çıkmıştı.

11 Temmuz 1877’de Alexander Graham Bell, eski öğrencisi ve ilk mali destekçisi olan Gardiner Hubbard’ın kızı Mable Hubbard ile evlendi. Ertesi yıl boyunca Alexander ve Mable telefonda Avrupa’yı gezdi. 

Birleşik Devletler’e geri döndüklerinde Bell, telefon patentini, telefon icat ettiklerini ya da Bell’in önünde düşüncesinde olduklarını iddia eden başkaları tarafından dava dosyalarından savunmak için Washington DC’ye çağrıldı.

Önümüzdeki 18 yıl boyunca, Bell Company, Yargıtay’a gidenler de dâhil olmak üzere 550’den fazla mahkeme zorluğuyla karşı karşıya kalmıştı, ancak hiçbiri başarılı değildi. 

Patent savaşlarında bile şirket büyümüştür. 1877 ve 1886 yılları arasında ABD’de 150.000’den fazla kişi telefonlara sahipti. 

Thomas Edison tarafından icat edilen ve duyulacak telefona bağlanma ihtiyacını ortadan kaldıran bir mikrofon eklenmesi de dâhil olmak üzere cihaz üzerinde iyileştirmeler yapıldı. 

A.Graham Bell Son Yılları

Her şeye rağmen, Alexander Graham Bell bir işadamı değildi ve 1880 yılına kadar iş konusunu Hubbard’a ve diğerlerine çevirmeye başladı, bu yüzden çok çeşitli buluş ve entelektüel peşinde koşabildi. 

1880’de bilimsel keşfe adamış deneysel bir kuruluş olan Volta Laboratuvarını kurdu. Ayrıca, sağır ile yaptığı çalışmaları sürdürerek, 1890’da Sağır’a Konuşma Öğretmeyi Teşvik Eden Amerikan Birliğini kurdu. 

Hayatının kalan yıllarında, Bell bir takım projelerde çalıştı. 1890’larda tetrahedral uçurtmadan başlayarak uçuşu keşfetmek için çok zaman ayırdı. 1907’de Bell, Hava Deneyi Derneği’ni Glenn Curtiss ve birkaç başka ortakla birlikte kurdu. 

Grup, Silver Dart da dahil olmak üzere birçok uçan makine geliştirdi . Gümüş Dart Kanada’da uçakla ilk güçlendirilmiş makineydi. Daha sonra hidrofoil üzerinde çalıştı ve bu tip tekne hız için dünya rekoru kırdı.

Ocak 1915’te Bell, kıtalararası ilk telefon görüşmesi yapmak için davet edildi. New York’tan San Francisco’daki eski ortağı Thomas Watson’la konuştu. 

Bell, 2 Ağustos 1922’de, Nova Scotia, Kanada, Cape Breton Adası’ndaki Baddeck’teki evinde 2 Ağustos 1922’de öldü.

Exit mobile version