Site icon Kültür Denizi

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer Hastalığı (Demans) Nedir?

Alzheimer Hastalığı (Demans) Nedir? Alzheimer Hastalığı belirtileri nelerdir

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer hastalığı, beynin küçülmesine ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olan ilerleyici bir nörolojik bozukluktur.  Bu durum bir kişinin bağımsız olarak işlev görme yeteneğini etkileyen düşünme, davranışsal ve sosyal becerilerde sürekli bir düşüş yaşamasıdır. Alzheimer hastalığı, bunamanın en yaygın nedenidir.

Hastalığın erken belirtileri, son olayları veya konuşmaları unutmayı içerir. Hastalık ilerledikçe, Alzheimer başlangıcı olan bir kişi ciddi hafıza bozukluğu geliştirecek ve günlük görevleri yerine getirme yeteneğini kaybedecektir.

İlaçlar semptomların ilerlemesini geçici olarak iyileştirebilir ya da yavaşlatabilir. Bu tedaviler bazen Alzheimer hastalığına sahip kişilerin işlevlerini en üst düzeye çıkarmalarına ve bir süre bağımsızlıklarını korumalarına yardımcı olabilir. Farklı programlar ve hizmetler, Alzheimer hastalığı olan kişileri ve bakıcılarını desteklemeye yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığını iyileştiren veya beyindeki hastalık sürecini değiştiren bir tedavi yoktur. Hastalığın ileri aşamalarında, ciddi beyin fonksiyon kaybından kaynaklanan komplikasyonlar ölümle sonuçlanır.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı olan kişiler önce, yaşa bağlı normal hafıza problemlerinden farklı olan hafif hafıza kaybı ve kişilik değişiklikleri geliştirir. Daha kolay yorulurlar, üzülürler veya endişelenirler. Bu değişim ile başa çıkmakta zorlanabilirler.

Hastalık ilerledikçe hafıza kaybı kötüleşir ve karar verme zorlaşır. Alzheimer hastası, aile üyeleri yardım etmeye çalıştığında sinirlenebilir. Sonunda, hastanın sosyal yaşamı daha zor hale gelir ve arkadaşlarını veya ailesini tanımayabilir. Bir kişinin Alzheimer olduğu şu belirtiler ile anlaşılabilir;

Alzheimer Hastalığı Kimlerde Görülür?

En çok 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir. Alzheimer hastalığı ve diğer türleri yaşın oranı doğrultusunda yaşla birlikte artar. 65 yaşın üzerindeki 14 kişiden tahminen 1’ini ve 80 yaşın üzerindeki her 6 kişiden 1’ini etkiler.

Ancak Alzheimer hastalığının her 20 vakasından yaklaşık 1’i 40 ila 65 yaşları arasındaki insanları etkiler. Buna erken veya genç başlangıçlı Alzheimer hastalığı denir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi Nedir?

Alzheimer hastalığının tedavisi yoktur. Bazı semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek ilaçlar vardır . Alzheimer hastalarının olabildiğince bağımsız bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak için, ev ortamınızda değişiklik yapmak gibi çeşitli başka destek türleri de mevcuttur, böylece hareket etmeyi ve günlük görevleri hatırlamayı kolaylaştırır.

Hafızanızı, problem çözme becerilerinizi ve dil yeteneğinizi desteklemeye yardımcı olmak için psikolojik tedaviler sunulabilir.

Alzheimer Hastalığı Nasıl Önlenir?

Bu hastalık önlenebilen bir hastalık değildir ama Alzheimer riskini azaltabilecek faktörler vardır . Bu faktörler şunları içerir;

Exit mobile version