Ananas

Ananas

27 Ocak 2019

Amerika’da ikinci favori meyveden başka bir tropikal meyveden hemen sonra – muz – ananas meyve arasında eşsizdir. Kuraklığa dayanıklı ananas bitkisi beş ila sekiz fit uzunluğunda yetişir ve 12 inç uzunluğunda sert, dikenli bir dış görünümle meyve taşır. Bir ananas meyvesi, sekiz libreye kadar ağırlığa sahip olabilir.

Paraguay’a özgü, ananaslar isimlerini “çam ağacı” anlamına gelen “piña” isminden almıştır. Yetiştirme, Hintlileri dolaştırarak hala ılıman bölgelere kuzeye doğru yol aldı ve 1492’de Amerika’yı geri alan aynı kaşifler tarafından keşfedildi. Meyveler, gemilerde doyurucu bir besin kaynağı olarak ve denizcinin dehşetinden korunma olarak favori haline geldi. Bugün dünyanın ananaslarının büyük bir çoğunluğu Tayland’ın en büyük üretici olduğu Güneydoğu Asya’dan geliyor.

Reklamlar

Ananas kendisi ve birçok yemek tarifleri için harikalar yaratmaktadır. Bunlar: şiş kebap, marul ve meyve salata, patates kızartması ve salsa, birkaç isim. Üstü ve altını basitçe doğrayıp, kabuğun üstünden aşağıya doğru dilimlemek için düz bir yüzeye yerleştirerek hazırlayın. Daha sonra, meyveyi sadece “halka” şeklinde dilimleyin.

Bir ananas seçerken, büyüklüklerine göre daha ağır olduklarını hatırlamakta fayda var. Olgunlaşma süreci toplandıklarında durur, bu yüzden çok uzun olmadığından emin olmak için; kokulu, küfürlü veya fermente değiller. Bazı insanlar ananaslarını hemen hemen en iyi şekilde tüketmeleri gerektiğini düşünürken, yeni çalışmalar, kesilen ve soğutulmuş ananasın sadece küçük fenolik fitoesterler kaybıyla dokuz güne kadar mükemmel olduğunu göstermektedir. Zengin, besleyici bir tatma deneyimi için, bekletmeden yiyiniz.

Ananasın Sağlığa Faydaları

Ananastaki tüm vitamin ve minerallerden C vitamini, günlük değeri %131 ile hepsini verir. C vitamini, bir nedenle öksürük, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini bastırmak için bir üne sahiptir. Sağlıklı bir kan damarları, organlar, deri ve doku desteği, ağır metal emilimi ve kemik gücü için vücuttaki ana yapısal protein olan kolajen sentezlemek için doğal bir antioksidan, C vitamini de gereklidir.

Besinlerin çoğu, taze ve konserve ananas arasında, C vitamini haricinde, günlük değerin% 131’inden konservede% 32’ye düşürülmüş olarak büyük ölçüde azalmaz. Bir fincan taze ananas parçaları 165 gram civarındadır, aynı miktarda konserve ananas 246 gram içerir.

Ananaslar, süper sağlıklı enzim süperoksit dismutaz boyunca serbestçe güçlü serbest radikal toplanmasına izin vererek, bir günde tek bir saat boyunca ihtiyaç duyulan manganezin dörtte üçünü sağlar. Dahası, folat, tiamin, biyotin, piridoksin, riboflavin ve bakır ve potasyum gibi mineraller ile birlikte gelirler. Bunlar, sağlıklı hücre ve vücut sıvısı bakımı, kalp hızı düzenlenmesi ve kan basıncı için gerekenleri sunar. A vitamini ve beta karotenler, bağışıklık sistemi desteği ve görme koruması için ek antioksidanlar sağlar.

Bromelain adı verilen bir enzim , sindirim için gerekli olan amino asitler ve peptitler gibi bitkisel besinleri sağlamak için proteini daha basit maddelere ayırabilir. Araştırmalar, bromelain yüzünden, ananasın ne zaman yendiğini, artrit iltihabı, hazımsızlık, pıhtılaşma, çürüme ve zararlı bakterileri, hatta kanser ve parazitleri önlediğini göstermektedir.

Bununla birlikte, ananasları, aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilecek fruktoz içerdikleri için ılımlı tüketin.

Ananas Üzerine Çalışmalar

Ananastan elde edilen Bromelain, güçlü anti-kanser bileşiklerine sahiptir. Çok sayıda çalışma yapılmıştır, ancak özellikle bromelaine maruz kalan kanser hücrelerinin gecikmiş bir büyüme sergilediği, yıkılmaya başladığı ve daha sonra öldüğü gösterilmiştir. Bir göğüs kanseri çalışmasında, 24 saatlik bir süre boyunca artan konsantrasyonlarda bulunan kişilere verilen bromelain, giderek artan kanser-azaltıcı etkileri gösterdi.

Bir başka çalışmada, ananas ekstrelerinde bulunan bromelainin anti-inflamatuar özellikleri araştırıldı. Araştırma, alerjik havayolu hastalığında önemli antiinflamatuar aktivite gösterdi. Bilim adamları, ister genetik, alerjik, bulaşıcı, çevresel, isterse de diyetsel nedenlerle olsun, astım için de etkili bir tedavi olabileceği sonucuna varmışlardır.

Ananas Nasıl Kesilir?

Birçok insan çoğu zaman ananas ile yüz yüze geldiğinde genellikle korkutuyor, çünkü bu egzotik görünümlü meyveyi dilimlemeye nasıl başlayacaklarını bilmiyorlar. Peki, bir ananası kolayca (ve güvenli bir şekilde) nasıl kesiyorsunuz? İşte size deneyebileceğiniz İyi Kat Hizmetleri’nden basit bir teknik:

  1. Üstünü keskin bir tırtıklı bıçağı veya şefin bıçağını kullanarak kesin. Sert, sivri yapraklara dikkat edin.
  2. Ananasın dibine doğru dikkatlice kırpın. Bu, dik durmasını sağlar.
  3. Ananas dik tutarak, alt kısmı doğrama tahtası üzerinde dururken, sadece sert dış cildi değil, aynı zamanda iç sivri uçları da keserek yanlara doğru dilimleyin. Tüm bunları ananasın etrafında yapmaya devam ederek, meyvenin doğal çevresini takip ettiğinizden emin olun.
  4. Tüm cilt kaldırıldıktan sonra, şimdi ananas dilimleyebilirsiniz.  
Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir