Ananas

Ananas

27 Ocak 2019

Ananas , dikenli, sert bir kabuğa ve tatlı iç kısımlara sahip büyük bir tropikal meyvedir. Avrupalı ​​kaşifler, 17. yüzyılda Güney Amerika’da onunla karşılaştıklarında, çam kozalağı görünümü nedeniyle ona ananas adını verdiler. Ananas, çam kozalağı şeklindedir ve 30 cm uzunluğa kadar ulaşabilir. Ananas, Güney Amerika’ya özgüdür ve İspanyol kaşifler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. 19. yüzyılın başlarında Hawaii’de büyük çapta ekimler başladı. Sektörün büyümesi 1950’lerde zirveye ulaştı, ardından uluslararası rekabetin baskısı altında yavaş yavaş geriledi. Bugün, dünyadaki ananas mahsulünün büyük bir kısmı Tayland, Filipinler ve Brezilya’dan geliyor.

Ananas Sağlığa Faydaları

Ananasın kalorisi düşüktür ancak etkileyici bir besin kaynağına sahiptir. Bir kâse ananasın içerisinde (Yaklaşık 165 gram) aşağıdakileri içerir

Reklamlar
 • Kalori: 82.5
 • Yağ: 1,7 gram
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 21,6 gram
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacın%131’i
 • Manganez: %76’sı
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın%9’u
 • Bakır: %9’u
 • Tiamin: %9’u
 • Potasyum: %5’i
 • Magnezyum: %5’i
 • Niasin: %4’ü
 • Demir: %3’ü

Ananaslar ayrıca eser miktarda A ve K vitamini, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir. Özellikle C vitamini ve manganez açısından zengindirler, sırasıyla günlük tavsiyelerin%131 ve% 76’sını sağlarlar.

C vitamini büyüme ve gelişme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve diyetten demirin emilmesine yardımcı olmak için gereklidir. Bu arada, manganez büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmayı sürdüren ve antioksidan özelliklere sahip doğal olarak oluşan bir mineraldir 

Ananas, C vitamini, manganez ve bakır gibi pek çok besin için iyi bir kaynaktır. Aynı zamanda, gelişmiş bağışıklık fonksiyonu, kanser önleme, iyileştirilmiş yara iyileşmesi ve daha iyi bağırsak sağlığı ile ilişkili bir bitki bileşiği olan tek bromelain kaynağıdır. Çok tatlı olabilirler, ancak ananaslar şaşırtıcı derecede düşük kalorilidir. Bir fincan ananas parçası sadece 82 kalori içerir. Ayrıca yağsızdır, kolesterolsüzdür ve sodyum oranı düşüktür. Bununla birlikte, ananasları, aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilecek fruktoz içerdikleri için ılımlı tüketin.

Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

Vücudun suda çözünür birincil antioksidanı olan C vitamini, onu serbest radikallere karşı savunur. Ananas, C vitamini açısından son derece zengindir. Bu vitamin, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, tekrarlayan soğuk algınlığı, ateş ve gribi önlemek için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda kalp hastalığı ve eklem ağrısı gibi daha büyük problemlerle de savaşır.

Sağlıklı Kemikler

Ananas, günlük tavsiye edilen manganez değerinin%75’ini içerir, bu mineral, güçlü kemikler ve bağ dokusu geliştirmek için bir zorunluluktur.

Sağlıklı Gözler

Düzenli ananas tüketimi, insanlar yaşlandıkça gözleri etkileyen bir hastalık olan daha düşük dejenerasyon riski ile ilişkilendirilmiştir. Sebebi ise yüksek C vitamini ve antioksidan bulundurmasıdır.

Sağlıklı Sindirim Sistemi

Diğer birçok meyve ve sebze gibi, ananaslar diyet lifi bakımından yüksektir. Bu, bağırsaklarınızı sağlıklı ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutar. Bromelain ayrıca proteini parçalamaya yardımcı olur ve sindirime yardımcı olur.

Makale Kategorileri:
Gıdalar · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir