Armut

Armut

27 Ocak 2019

Yaklaşık 4,000 adet armut ağacı türü olsa da, çoğunluk kesinlikle süsleyicidir, sadece 30’unu ya da daha fazlasını yenilebilir. Kiraz, ahududu ve hatta badem gibi diğer pek çok meyveyi (bazılarının tamamen armut gibi göründüğü) içeren Rosacea familyasından yenilebilir armutlar, Asya ve Avrupalı ​​olmak üzere iki temel çeşittir. Asya tipi genellikle sert, gevrek bir doku sağlarken, Avrupa tipi olgunlaştıkça olgunlaşır ve sulu olur.

Kökten, çoğu armut en alttan daha dardır. Renk sarıdan kırmızıya ve paslanmaya kadar değişebilir.

Reklamlar

Hangi türü kullanırsanız kullanın, armutlar aperatifler için mükemmeldir, bahçe salatalarına eklenir, ananas, şeftali veya mango gibi meyvelerle karıştırılarak meyve salatası yapılır. Aşırı olgun armutlar pişirme işlemlerinde kullanılabilir.

Armutların Sağlığa Faydaları

Armutlar herhangi bir besin maddesinin etkileyici bir miktarını karşılayamasa da, hem vitamin hem de minerallerden oluşan geniş bir dizi içerirler. Minerallerde, armutlar iyi miktarda bakır, demir, potasyum, manganez ve magnezyum ile birlikte  folatlar, riboflavin ve piridoksin gibi B-vitaminleri (B6 vitamini) içerirler. Bu, ağrılı kolit, artrit, safra kesesi rahatsızlıkları ve gutun azalmış insidansı anlamına gelir.

Armutlar C vitamini cinsinden günlük değerin yüzde 12’sini ve yüzde 10’unu oluşturur, vücutta enfeksiyonla mücadele için iyidir ve kemik gücünü oluşturmak ve korumak için K vitamini içerir.

Hangi armutların sahip olmadığı neredeyse önemlidir: Tamamen yağsızdırlar, fakat lif içeriği, bu meyvenin diğer özelliklerinin tümünü tavsiye edilen günlük değerin% 22’si ile gölgede bırakır. Buna ek olarak, bir besin-yoğun gıda olarak, bir armut yemek, yağ ve kalori alımını sınırlamak için bir yol arıyorsanız harika bir seçenektir.

Armutlarda hidroksisinamik ve hidroksibenzoik asit içeriği mide ve akciğer kanseri önleme ile bağlantılıdır. Başka bir bileşen olan Bor, vücudumuzdaki kalsiyumu desteklemek için değil, aynı zamanda osteoporozun önlenmesine yardımcı olmak için gereklidir. Quercetin ve lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler gibi  flavonoller , azaltılmış kanser, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskleri gibi ek sağlık yararları sağlar.

Armutlar sizin kadar iyi olduğu için, soyma, beta-karoten, lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere, yaklaşık dört kat phytonutrients ile daha da iyidir. C vitamini ve A ile birlikte, bu bileşikler vücudun zararlı serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur.

Bir ısırık aldığın zaman ağzına giren doku, Kolonunuzdaki kansere neden olan toksinleri ve kimyasalları yakalar, esasen onları geçerken bağırsaklarınızdan temizler ve onları atmak için oldukça etkili bir yol oluşturur. Ancak, armutları, aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilecek fruktoz içerdikleri için ılımlı olarak tüketin.

Armut Üzerine Çalışmalar

Araştırma, bunun fenolik gücü belirleyen olgunluğundan ziyade, çeşitli armut çeşidi olduğunu belirlemiştir. Kafeik asit türevleri kateşin, epikateşin ve kuersetin en öne çıkanlardı.

Baş ve boyun kanserleri (ağız, yutak ve larenks kanserleri) ölümleri, dünya çapında en yüksek ölüm oranı olan ölüm sayısı altıdır ve yılda 350.000 ölümden fazladır. Bir çalışma, meyve ve sebze yemenin bu tür kanserlerin azaltılmış riskine bağlı olduğu önermesini desteklemiştir.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir