Arpacık Soğanı

Arpacık Soğanı

29 Ocak 2019

Arpacık soğanı teknik olarak bir soğan türüdür. Tarihsel olarak, arpacık soğanları kendi türleriydi (Allium ascalonicum), ancak şimdi çeşitli Allium cepa (soğan) olarak sınıflandırılıyorlar. Arpacık soğandan görünüşleriyle ayırt edilebilir. Arpacık soğandan daha küçüktür ve daha uzun, daha ince soğanlara sahiptir. Her iki sebzenin de tadı benzerdir ancak arpacık soğanı daha az keskindir.

Arpacık daha hafif bir lezzet ve kokuya sahiptir ve yaygın olarak çiğ yenir. Bununla birlikte, pişirildiğinde arpacık soğanı lezzetini çabucak kaybedebilir ve bu nedenle, tavada kızartmalar gibi pişmiş yiyeceklerde soğan tercih edilir. Soğanlar da arpacık soğandan daha çıtırdır.

Reklamlar

Soğan ve arpacık soğanı, Orta Asya kökenli aynı bitki ailesinde bulunan soğanlı sebzelerdir. Her ikisi de yemekleri tatlandırmak için malzeme olarak kullanılır ve kendi başlarına yenilebilir.

Arpacık Soğanının Sağlığa Faydaları

Arpacık soğanı, Kuersetin ve komfer fol gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır ve aynı zamanda iyi bir allisin kaynağıdır. Aynı zamanda A vitamini, phridoxine, yapraklar, tiamin ve C vitamini bakımından zengindirler ve bol miktarda demir, kalsiyum, bakır, potasyum ve fosfor içerirler.

Kanser Riskinin Azaltılması

En önemli faydalarından biri de, belli kanserlerin riskini azaltmaya yardımcı olan yüksek miktarda antioksidanlarıdır. Arpacık, quercetin, kemferol ve allicin adı verilen yeni bir bileşik oluşturmak için pişirme sırasında dilimlendiğinde birlikte çalışan birkaç sülfürik antioksidan gibi çeşitli antioksidanlar içerir. Bu bileşik, kansere karşı savaşma özelliklerini verir.

Kan Dolaşımı İyileştirme

Arpacıkların bol miktarda demir ve bakır, kırmızı kan hücresi üretimini arttırdığı bilinen iki mineral bulunur. Daha yüksek bir alyuvar sayımı, vücudunuzda daha yüksek miktarlarda oksijen almanıza yardımcı olabilir, bu da hücre büyümesini, iyileşmesini ve enerjisini artırmaya yardımcı olabilir.

Şeker Hastaları İçin

Hem soğan hem de arpacık, şeker hastalarında kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olan allisin içerir. Soğan ayrıca doku hücrelerinin insüline uygun şekilde yanıt vermesine yardımcı olan zengin bir krom kaynağıdır.

Optimal Kolesterol Seviyelerinin Korunması

Kanser riskini azaltmanın yanı sıra, allisin de kolesterol seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Karaciğerinizde kolesterol üretiminden sorumlu bir redüktaz enziminin üretimini engelleyerek çalışır. Kolesterol seviyenizi yönetmeye yardımcı olarak, koroner kalp hastalığı, ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskiniz azalır.

Kan Basıncını Düşürmek

Potasyum ve allikin arpacıklarda birleştiğinde, sisteminize nitrik oksit bırakarak kan basıncınızın düşmesine yardımcı olurlar. Potasyum iyi bilinen bir vazodilatördür, kan damarlarınızın duvarlarının gevşemesine yardımcı olan ve kanın serbestçe hareket etmesine izin veren bir maddedir.

Arpacık Soğanı Özellikleri

Kalori (100g)72
Karbonhidratlar (100g)16,8 g
Protein (100 g)2,5 g
Yağ (100g)0.1 g
MenşeiOrta ve güneydoğu Asya
Makale Kategorileri:
Gıdalar · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir