Arpacık soğanı

Arpacık Soğanları

29 Ocak 2019

Arpacık soğanları, ilk bakışta, onları daha küçük bir soğan çeşidi olarak sınıflandırmak için cazip olabileceğiniz soğanlara çok yakın benzerlik gösterir. Her ikisi de aynı aileye ait olsa da, arpacık soğanlar farklı bir türdür.

Arpacıkların lezzeti genellikle düzenli bir soğana göre daha tatlı ve daha narin olarak ve sarımsaktan daha az keskin olarak tarif edilir.

Reklamlar

Yemek ihtiyaçlarınızı karşılamak için satın alabileceğiniz çeşitli arpacık lezzetleri vardır. Tatlı arpacık genellikle yaz ortasında satılırken, ince aromalı arpacık soğanı bahar aylarında gelir. Kuru arpacık istiyorsanız, yıl boyunca kullanılabilirler.

Arpacık Soğanının Sağlığa Faydaları

Alliumlar çeşitli besinleri ve antioksidanları ile bilinir, bu nedenle arpacıkların aşağıdaki gibi çeşitli sağlık yararları sağlaması sürpriz değildir:

Kanser Riskinin Azaltılması

En önemli faydalarından biri de, belli kanserlerin riskini azaltmaya yardımcı olan yüksek miktarda antioksidanlarıdır.

Arpacık, quercetin, kemferol ve allicin adı verilen yeni bir bileşik oluşturmak için pişirme sırasında dilimlendiğinde birlikte çalışan birkaç sülfürik antioksidan gibi çeşitli antioksidanlar içerir. Bu bileşik, kansere karşı savaşma özelliklerini verir.

Kan Dolaşımı İyileştirme

Arpacıkların bol miktarda demir ve bakır, kırmızı kan hücresi üretimini arttırdığı bilinen iki mineral bulunur. Daha yüksek bir alyuvar sayımı, vücudunuzda daha yüksek miktarlarda oksijen almanıza yardımcı olabilir, bu da hücre büyümesini, iyileşmesini ve enerjisini artırmaya yardımcı olabilir.

Optimal Kolesterol Seviyelerinin Korunması

Kanser riskini azaltmanın yanı sıra, allisin de kolesterol seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Karaciğerinizde kolesterol üretiminden sorumlu bir redüktaz enziminin üretimini engelleyerek çalışır. Kolesterol seviyenizi yönetmeye yardımcı olarak, koroner kalp hastalığı, ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskiniz azalır.

Kan Basıncını Düşürmek

Potasyum ve allikin arpacıklarda birleştiğinde, sisteminize nitrik oksit bırakarak kan basıncınızın düşmesine yardımcı olurlar. Potasyum iyi bilinen bir vazodilatördür, kan damarlarınızın duvarlarının gevşemesine yardımcı olan ve kanın serbestçe hareket etmesine izin veren bir maddedir.

Kan Şekeri Seviyelerinin Bakımı

Arpacık soğan allium ve allil disülfid içerir. Bununla birlikte, bu bileşikler kan şekeri seviyenizi düzenleyerek diyabetiklerin durumlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Arpacık Soğanı Üzerine Yapılan Çalışmalar

Sağlık yararlarını doğrulamak için arpacıklarla ilgili birkaç bilimsel çalışma yapılmıştır. Tıp Bilimleri Arşivi tarafından yayınlanan bir 2011 çalışmasında, araştırmacılar arpacıkların antikanser ve anti-inflamatuar faydalarını inceledi. Arpacık soğanlarından sulu ekstreler elde ettiler ve bunları tümör hücre çizgilerinde test ettiler. Çalışma, ampullerin kanser hastaları için uygun bir alternatif tedavi haline gelebilen güçlü antikanser ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Başka bir çalışmada, anti-anjiyojenik aktiviteleri için arpacık soğanı ekstreleri tekrar incelenmiştir. Anjiyogenez, kanserin komşu sağlıklı hücrelere büyümesinde ve yayılmasında kritik bir rol oynayan yeni kan damarlarının büyümesidir. Çalışma, ekstrelerin, kanserin yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilecek güçlü anti-anjiyogenez özelliklerine sahip olduğu sonucuna varmışlardır.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir