arz

Arz

26 Ocak 2019

Piyasaya bir bedel karşılığında satılmak üzere ürün veya hizmet sunmaya arz denir. Ürün ya da hizmetin satış bedeli o ürün ya da hizmetin fiyatını oluşturur. Aşağıdaki tabloda ürünün fiyatının 1 TL olması halinde sadece 1 adet ürün satmaya razı olacağını gösteriyor.

FİYAT(Pa) ARZ MİKTARI (Qa)
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7

Piyasa arz eğrisi;

Bireysel arz eğrilerinin toplanmasıyla oluşur. Piyasa arz eğirisinin görünümü bireysel arz eğrilerinin görünümünden pek farklı değildir.

Reklamlar

Arz eğrisi;

Bir ürünün fiyatı ile arz edilen miktarı arasında doğru yönlü bir ilişki vardır. Ürünün fiyatı yükseldikçe ürünü arz edenler daha fazla, ürünün fiyatı düştükçe daha az arz etmeye yönelirler.

Arz tam olarak nedir?

Ekonomi bilimi açısından arz, üretilmiş bir mal veya hizmetin satış için piyasaya sunulması eylemidir.

Değerli okurlarımız, Arz hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında, Arz açığı, Arz çeşitleri, Ekonomide Arz Talep ilişkisi, Arz eğrisi, Ekonomi arz enflasyonu, Ekonomide Arzı etkileyen faktörler, Ekonomide faktör arzı, Arz talep grafikleri, Arz esnekliği, Arz eğrisi sola kayarsa ne olur, Bir ürünün arzı neye bağlıdır, Firma arzı nedir, Sağlık hizmetleri arzı nedir başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Etiketleri :
· · · · · · ·
Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir