Asitler ve Bazlar Hakkında 10 Gerçekler

Asit ve Baz Özellikleri

26 Ocak 2019

Burada asitler, bazlar ve pH hakkında  karşılaştırma yapmak için bir grafik ile birlikte öğrenmenize yardımcı olacak asitler ve bazların özellikleri hakkında bilgiler vardır. Herhangi bir sulu (su bazlı) sıvı, asit, baz veya nötr olarak sınıflandırılabilir. Yağlar ve diğer sulu olmayan sıvılar asit veya baz değildir.

Asit ve Bazların Tanımı

Asitlerin ve bazların farklı tanımları vardır, ancak bazlar bir elektron çifti bağışlayabiliyor veya hidrojen veya bir proton kabul ederken, asitler bir elektron çifti kabul edebilir veya bir kimyasal reaksiyonda bir hidrojen iyonu veya bir proton bağışlayabilir.

Reklamlar

Asit ve Bazların Özellikleri

Asitler ve bazlar güçlü veya zayıf olarak karakterize edilir. Bir güçlü asit veya güçlü baz su içinde tümüyle iyonlarına ayrışır. Bileşik tamamen ayrışmazsa, zayıf bir asit veya bazdır. Bir asitin veya bazın ne kadar aşındırıcı olduğu, gücüne bağlı değildir.

PH ölçeği asitlik veya alkalinite (bazlık) veya bir çözümün bir ölçüsüdür. Terazi 0 ila 14 arasında değişir; asitlerin pH değeri 7’den düşüktür, 7 nötrdür ve bazlar 7’den yüksek bir pH değerine sahiptir.

Asit ve bazlar, nötrleştirme reaksiyonu olarak birbirleriyle reaksiyona girer. Reaksiyon tuz ve su üretir ve çözeltiyi daha önce olduğundan daha nötr bir pH’a bırakır.

Bilinmeyen bir asit veya baz olup olmadığıyla ilgili yaygın bir test, litomuz kağıdını ıslatmaktır. Litmus kağıdı , pH’ya göre renk değiştiren belli bir liktenin özü ile işlenmiş bir kağıttır. Asitler litmus kâğıdını kırmızıya çevirirken üsler litumus kâğıdını mavi yapar. Nötr bir kimyasal kâğıt rengini değiştirmez.

Su içinde iyonlara ayrıldığından, hem asit hem de bazlar elektrik iletirler.

Asit ve Bazların Çözelti Testi

Bir çözeltinin bakıp bakarak bir asit ya da baz olup olmadığını anlayamamış olsanız da, onlara birbirinden ayrılmak için tat ve dokunuş kullanılabilir. Bununla birlikte, hem asit hem de bazlar aşındırıcı olabilir, kimyasalları tatma veya dokunarak test etmemelisiniz! Hem asit hem de bazlardan bir kimyasal yanık alabilirsiniz. Bazlar acı ve kaygan veya sabunlu hissederken, asitler ekşi tat verirler ve kurumuş veya sıkışmış olurlar. Test edebileceğiniz ev asitleri ve bazlara örnek olarak, sirke (zayıf asetik asit) ve fırın çamuru çözeltisi (seyreltilmiş sodyum bikarbonat – bir baz) verilebilir.

Asit ve bazlar insan vücudunda önemlidir. Örneğin, mide gıda sindirmek için hidroklorik asit, HC1 salgılar. Pankreas, mide asidini ince bağırsağa ulaşmadan nötralize etmek için baz bikarbonat bakımından zengin bir sıvı salgılar.

Asitler ve bazlar metallerle reaksiyona girer. Asitler, metallerle reaksiyona girdiğinde hidrojen gazı salmaktadır. Bazen hidrojen gazı, bir baz, sodyum hidroksit (NaOH) ve çinko tepkimeye giren metal gibi reaksiyona girdiğinde serbest bırakılır. Bir baz ve bir metal arasındaki bir diğer tipik reaksiyon, bir çökelti metal hidroksidi üretebilen çift yer değiştirme reaksiyonudur.

Değerli okurlarımız; Asit ve Bazların Özellikleri hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; Asit baz tepkimeleri, asit camı eritir mi, asit çözeltisi, asit dereceleri, asit metal tepkimeleri, asit lekesi nasıl çıkar, asit su tepkimesi, asit yağmurları, asit zehirlenmesi, baz bileşikleri, baz etkisi nedir, baz metal tepkimesi, baz olan maddeler, baz turnusol kâğıdı rengi, baz rengi, baz zehirlenmesi başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Etiketleri :
· · · · · · · · · · · · · · · · · ·
Makale Kategorileri:
Bilim

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.