Asit ve Baz Özellikleri

Asit ve Bazların Özellikleri

26 Ocak 2019

Asit ve Bazların Özellikleri birbirlerine tamamen zıt olmalarından gelmektedir. Biri acı tat verirken diğeri ekşimsi tadıyla kendini göstermektedir. Diğer bir bakıma asitler ve bazların özellikleri, güçlü veya zayıf olarak sınıflandırılmalarıdır.

Asit ve Bazların Özellikleri

Asitler ve bazlar güçlü veya zayıf olarak karakterize edilir. Bir güçlü asit veya güçlü baz su içinde tümüyle iyonlarına ayrışır. Eğer bileşik tamamen ayrışmazsa, zayıf bir asit veya bazdır. Bir asitin veya bazın ne kadar aşındırıcı olduğu, gücüne bağlı değildir.

Reklamlar

Ph litmus kağıdı ölçeği maddenin asidik mi veya bazik mi olduğunu bize göstermektedir. Bu litmus kağıdı 0 ila 14 arasında sayılarla sınıflandırılmıştır. Her sayının bir anlamı ve değeri vardır. Sayıları incelediğimizde litmus kağıdının 7 sayısı Nötr ifade etmektedir. Eğer litmus kağıdı üzerinde kullanılan sıvı asidikse kağıttaki değer 7 ve altı olacaktır. Tam tersine kullanılan sıvı baz ise kağıttaki değer 7 ve üzeri olacaktır.

Asit ve bazlar, nötrleştirme reaksiyonu olarak birbirleriyle reaksiyona girer. Reaksiyon tuz ve su üretir ve çözeltiyi daha önce olduğundan daha nötr bir pH’a bırakır.

Bir sıvının asit mi baz mı olduğu bilinmiyorsa litmus kağıdı ile öğrenilebilir. Litmus kağıdını ıslatarak test edilebilir ve sonucu gözle görülebilir. Litmus kağıdı , pH’ya göre renk değiştiren bir kağıttır. Asitler litmus kâğıdını kırmızıya çevirirken bazlar mavi yapar. Nötr bir kimyasal kâğıt rengini değiştirmez.

Asit ve Bazların Çözelti Testi

Bir çözeltiye baktığınızda çözeltinin asit veya baz olduğunu anlayamamış olsanız da tat ve dokunuşlarınızla anlayabilirsiniz. Ama siz siz olun tadına bakmayın ve dokunmayın. Çünkü bu kimyasal maddeler aşındırıcı ve zarar verici olmaktadırlar. Asitlere dokunduğunuzda özellikle zayıf asitlere (sirke limon gibi) biraz yanma hissedebilirsiniz. Bazlarda ise kaygan veya sabunlu hissedersiniz.

Asit ve bazlar düşündüğümüzden de önemlidir. Çünkü insan sağlığında önemli bir rol oynar. Midede bulunan asit gıdaların sindirimde önemlidir. Bu asit hidroklorik asit, HC1 salgılar. Tüketilen gıdalardan sonra rahatsızlık hissi yaşanırsa doktorunuza başvurmanınz dikkate alınacak bir tedbir olacaktır. Sağlık midede çok önemli bir faktördür.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir