Avokado

Avokado

29 Ocak 2019

İspanyol conquistadors, Meksika’da 1519 civarında keşfedilen avokado hakkında olumlu bir şekilde haber veren kendi tarihçisi Oviedo’ya sahipti. Fakat bu ilginç meyve, Avokado’dan esinlenen çizimlere ve Aztec yerleşimlerinin eski zamanlarında bulunan eserlere göre, muhtemelen 10.000 yıl boyunca Orta ve Güney Amerika’yı süsledi.

Santa Barbara’dan bir yargıç 1871’de Kaliforniya’ya ilk Meksika avokado ağaçlarını aldı. Kaliforniya şimdi 6.000’den fazla koruda ABD avokado mahsulünün% 90’ını yetiştiriyor.

Reklamlar

Avokadonun Sağlığa Faydaları

Beslenme söz konusu olduğunda, avokadolar, sundukları olağandışı çok sayıda faydadan dolayı bir sınıfta yer alırlar. Fiberle yüklü bir avokado, günlük K vitamini ihtiyacının% 36’sını, folatın% 30’unu ve pantotenik asidin günlük gereksinimlerinin% 20’sini (karbonhidratları parçalamak için B5 vitamini), B6 ​​vitamini, C vitamini içerir. Vitamin E, niasin ve riboflavin seviyeleri onurlu bir sözü hak ediyor. Diğer yiyeceklerle birlikte yediğinizde, vücudunuz alfa- ve beta-karoten ve lutein gibi besin maddelerini daha iyi emebilir.

Avokado, size “iyi” yağlar sağlayacak birkaç meyveden biridir. Bu, kolesterol seviyenizi zaten sağlıklı aralıkta tutmanıza yardımcı olabileceği ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Avokado Üzerine Yapılan Çalışmalar

Gevşek tarif edilmiş, lipitler, türevleri ve ilgili maddeler yağ asitleridir. Bilim adamları sadece 40 yıl önce keşfettiler ya da sadece basit bir yapı taşı olmadıklarını, örneğin, mesajlaşma hormonları gibi moleküler düzeyde karmaşık, hücre düzenleyici görevleri yerine getirdiklerini keşfettiler.

Avokadoların diğer meyve ve sebzelerden daha fazla lipid olup olmadığını görmek için bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Karotenoidler açısından zengin olan bu maddeler, besin maddelerinin emilimini engelleyerek lipit tehdidi altındadır. Araştırmacılar, salata ve salsa avokado ekleyerek (çalışmada kullanılan gıdalar), özellikle avokado lipitleri nedeniyle, vücudunuzun karotenoid yararlarını alma yeteneğini önemli ölçüde artırabilir.

Avokadoların sarı-yeşil rengi başka bir çalışma başlattı, çünkü diğer bitki bazlı gıdalardaki renkler karotenoid ve diğer “biyoaktif” etkilerini göstererek olası kanser savaşma özelliklerini gösterir. Bu öneri, avokadodaki tekli doymamış yağın vücudunuzun diğer meyveler ve sebzelerle birlikte önemli biyoaktif karotenoidleri absorbe etmesine yardımcı olabileceği ve dolayısıyla kanser riskinizi önemli ölçüde azaltabileceğiydi.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir