Site icon Kültür Denizi

Avokado

Avokado

Avokado Avokado Faydaları

Avokado, Orta Amerika’da yaklaşık 7.000 yıl önce Güney Meksika ve Kolombiya’da ortaya çıktı. 16. yüzyılda Aztekler ve İnkalar, avokadoyu İspanyol fatihleriyle paylaştılar ve ardından onlara aguacate adını verdiler. Daha sonra İngiliz sömürgeciler tarafından yeşil, pul benzeri derileri ve armut biçimleriyle “timsah armutları” olarak adlandırılan avokado, Kuzey Amerika kültürüne o kadar asimile oldu ki şu anda 80 Kaliforniya çeşidi vardır.

Avokadonun Sağlığa Faydaları

Avokado çok besleyicidir ve 20 farklı vitamin ve mineral içeren çok çeşitli besinler içerir.

100 gram porsiyonda şu değerler bulunmaktadır;

Gözlerinize Faydalıdır

Avokado, görüşünüze zarar verebilecek ışık dalgalarını emen lutein ve zeaksantin içerir. Bu antioksidanlar açısından zengin yiyecekleri tüketen kişilerin, yaşlı yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna sahip olma olasılığı daha düşüktür. Bir avokadonun antioksidanlarının çoğu, kabuğa en yakın olan koyu yeşil kısmında bulunur.

Depresyona Karşı Etkilidir

Folik asidin insanlar üzerindeki etkilerinin neredeyse hepimiz farkındayız. Burada iyi bir folik asit kaynağı olan avokado, depresyon riskini azaltmada etkilidir. Ayrıca ruh hali ile birlikte uyku ve iştahı düzenlemede de oldukça etkilidir.

Sindirim İçin Faydalıdır

Bir avokado, ağırlığının%7’si kadar lif içerir. Diğer meyve ve sebzelere baktığımızda bu oranın oldukça yüksek olduğunu görebiliriz. Peki, lif tüketmenin sağlığımıza faydası nedir? Yeterli lif tüketmek kan şekerini düzenler, bağırsaklardaki iyi bakterileri besler ve kilo vermeyi destekler.

Avokadonun Diğer Faydaları:

İşte avokadonun diğer faydaları:

Yararlanılan Kaynak: https://www.eliteworldhotels.com.tr/blog-en/6-benefits-of-avocado-maybe-you-do-not-know.2316.aspx – https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/avocados-health-benefits-nutrition-facts-weight-loss-info-more/

Exit mobile version