Ayva

Ayva

29 Ocak 2019

Ayva, küçük ağaçlarda yetişen ve elma ve armutlarla yakından ilişkili bir meyvedir. Bununla birlikte, mutfak dünyasında özellikle iyi bilinmemektedir. Meyve, İran ve Anadolu’dan gelir ve aynı zamanda meyvenin bilimsel isminin türediği Ayva, Yunanistan’da da kaynaklandığına inanılır. Antik Yunan mitolojisinde ayva, sevgi ve bereket tanrıçası Afrodit’e kutsal bir meyvedir.

Çiğ olarak, meyve çok iştah açıcı değildir çünkü tart, kuru ve hafif büzücü özelliklere sahiptir. Bahsetmek gerekirse, bu meyve bakmak için en ilgi çekici meyve değil. Tam olgun bir ayva, son derece sert ve süngerimsi bir dokuya sahip düzensiz bir şekle sahiptir. Bilmeyenler, başka alternatifler aramak için cazip gelebilir. 

Reklamlar

Ayva’nın Sağlığa Faydaları

Daha önce bir ayva denemediyseniz, bunun çeşitli besinler ile dolu olduğunu bilmeniz şaşırtıcı olabilir. C vitamini, çinko, potasyum, bakır, demir ve lif içeriği ile özellikle bilinir; bunların hepsi aşağıdaki özelliklerde sağlığınıza çeşitli faydalar sağlayabilir:

Kilo Yönetimi

Ayva lif açısından zengindir, midenin daha uzun süre dayanmasını sağlayarak kilo almanıza ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olan bir diyet maddesidir. Tek bir küçük meyve, lif için günlük önerilen değerin yüzde 7’sini sağlar.

Sağlıklı Sindirim

Ayva lif içeriği sayesinde sindirim sağlığınız da gelişebilir. Lif, enflamatuar bağırsak hastalığı veya divertikülit gibi yaygın mide problemlerinin önlenmesine yardımcı olan önemli bir bileşendir. Ayrıca bağırsak hareketlerini normalleştirmeye yardımcı olur, böylece kabızlık geliştirme şansınızı azaltır.

Kan Basıncı Bakımı

Potasyum iyi bilinen bir vazodilatatördür, bu da arterlerinizin sağlıklı aralıktaki kan basıncını korumaya yardımcı olmak ve kardiyovasküler sisteminizdeki genel zorlamayı azaltmak için rahatlamanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir. Neyse ki ayva, uzun vadede sağlığınıza fayda sağlayabilecek bol miktarda potasyum içerir.

Bağışıklık Sistemi

Ayva, bağışıklık sisteminizi güçlendirmede etkili bir araç olan C vitamini içeriği ile bilinir. C vitamini, hastalıklara neden olan mikroplara karşı daha büyük bir savunucu ordusu sağlayarak, beyaz kan hücrelerinin tedarikini artırmaya yardımcı olarak çalışır.

Yemeklerde Ayva Ne Sıklıkta Yenmeli

Ayva, doğal ekşi ve taneli bir tada sahiptir. Bu meyve hakkında ilginç olan şey, ham haliyle yenilmez olmalarıdır, ancak doğru şekilde pişirdiğinizde önemli bir kazanç vardır. Örneğin, haşlanmış ayvaları aromatiktir, bu da çok cazip bir öğleden sonra atıştırmalık yapar.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir