B2B ve B2C Arasındaki Farklar

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nedir?

30 Ocak 2019

B2B ve B2C Arasındaki Farklar; B2C, e-ticaretin en yaygın olarak bilinen şekli olup, elektronik ortamda ürünlerin tes­lim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özelliklerinin bulunmasının yanı sıra sipariş ve tercih edilmesi veya imkân sunulması halinde ödeme internet üzerinden gerçekleştirilir. Müşterilerin herhangi bir pazarlık şansı yoktur.

B2B’de alıcı ve satıcılar elektronik ortamda karşılaşırlar, ürünlerin teslim koşulları, ga­ranti koşulları, fiyatı ve diğer özelliklerini elektronik ortamda konuşurlar. Ancak, ödemeye ilişkin şartlar çoğunlukla elektronik ortamda gerçekleşmez.

Reklamlar

Alıcının isteklerine göre bir ürünün özelleştirilmesi söz konusudur. Bir siparişte milyon dolarlık alım yapılabilir.

E-ticaret ifadesine yüklenen anlam daha çok B2C, yanı internet üzerinden tüketiciye satıştır. Bunun en önemli nedeni, son kullanıcıya (tüketiciye) yönelik olması ve bu nedenle de daha geniş kitlelerce bilinmesidir. Oysa daha dar kitlelere hitap etmekle birlikte. B2B’nin işlem hacminin daha fazla olduğu ifade edilmektedir.

İşletmeden-tüketiciye modeli, işletmeden işletmeye (B2B) modelinden farklıdır. Tüketiciler ürünleri kişisel kullanımları için satın alırken, işletmeler kendi şirketleri için kullanmak üzere ürünler satın alırlar. Sermaye ekipmanı gibi büyük alımlar, genellikle bir şirketi yönetenlerin onayını gerektirir. Bu, bir işletmenin satın alma gücünü ortalama tüketicininkinden çok daha karmaşık hale getirir.

B2C iş modelinin aksine, B2B modelinde fiyatlandırma yapıları farklı olma eğilimindedir. B2C ile tüketiciler genellikle aynı ürünler için aynı fiyatı öderler. Ancak fiyatlar aynı olmak zorunda değildir. Aslında, işletmeler fiyatları ve ödeme koşullarını müzakere etme eğilimindedir.

B2B ve B2C Ticaret Arasındaki Farklar

İşletmeler arası pazarlama (B2B), işletmeden tüketiciye pazarlamadan (B2C) farklıdır. Bir kişiye bir ürün satıyor olsanız da deneyimler bu iki pazar türü arasındaki farkın derin olduğunu gösteriyor.

Bir B2B’ye pazarladığınızda, işletmelerin zaman ve paradan tasarruf etmek için satın alma sürecini kolaylaştırmak için çok çalıştıklarını fark edeceksiniz. Genellikle bir B2B satın almanın neden daha çok mantığa dayandığını ve bir tüketicinin satın almasının neden daha çok duyguya dayandığını açıklar. 

B2B pazarı için bir satışın maliyetinin B2C pazarından daha pahalı olabileceği doğrudur. Bunu açıklamanın en kolay yolu, bir B2B işleminin genellikle daha fazla dikkate alması, daha fazla insanı içermesi ve daha fazla karar vericiye ihtiyaç duymasıdır. B2B müşterilerinin genellikle satın aldıklarında yatırım getirisini kanıtlamaları gerekir.

Makale Kategorileri:
Ticaret

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir