B2B

B2B Nedir?

30 Ocak 2019

B2B (Business to business), işletmeden işletmeye, bir üretici ve toptancı veya bir toptancı ve bir perakendeciyi içeren işletmeler arasında bir işlem şeklidir. İşletmeler arası, bir şirket ile bireysel tüketici arasında değil, şirketler arasında yürütülen işi ifade eder. 

  • İşletmeler arası (B2B), toptancı ve perakendeci gibi bir işletme ile diğeri arasında gerçekleştirilen bir işlem veya iştir.
  • B2B işlemleri, bir şirketin üretim sürecinde kullanmak üzere diğerinden hammadde satın alacağı tedarik zincirinde gerçekleşme eğilimindedir.
  • B2B işlemleri, otomobil endüstrisi şirketlerinin yanı sıra mülk yönetimi, temizlik ve endüstriyel temizlik şirketleri için de olağandır.
  • Bu arada, işletmeden tüketiciye işlemler (B2C), bir şirket ile bireysel tüketiciler arasında yapılan işlemlerdir.

İşletmeler Arası (B2B)

Şirketler üretim süreçlerinde kullanılmak üzere diğer hammaddeler gibi bileşenleri ve ürünleri satın aldıklarından, işletmeler arası işlemler tipik bir tedarik zincirinde yaygındır. Bitmiş ürünler daha sonra işletmeden tüketiciye işlemlerle kişilere satılabilir.

Reklamlar

İletişim bağlamında, işletmeden işletmeye, farklı şirketlerden çalışanların sosyal medya gibi birbirleriyle bağlantı kurabilecekleri yöntemleri ifade eder. İki veya daha fazla şirketin çalışanları arasındaki bu tür iletişime B2B iletişimi denir.

B2B E-Ticaret

İnternet, işletmelerin ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinebilecekleri ve gelecekteki işletmeler arası işlemler için zemin hazırlayabilecekleri sağlam bir ortam sağlar.

Şirket web siteleri, ilgili tarafların bir işletmenin ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi edinmesine ve iletişim kurmasına olanak tanır. Çevrimiçi ürün ve tedarik değişimi web siteleri, işletmelerin ürün ve hizmetleri aramasına ve e-tedarik ara yüzleri aracılığıyla satın alma başlatmasına olanak tanır. 

Belirli sektörler, şirketler ve sağladıkları ürün ve hizmetler hakkında bilgi sağlayan özel çevrimiçi dizinler de B2B işlemlerini kolaylaştırır. 

B2B Özellikleri

Katalog Hizmeti

B2B siteleri, firmalara ve müşterilerine sitelerindeki ürünleri tanıtmak ve reklamını yapmak için internet üzerinden e-mail ve spam yolunu kullanarak iletir.

Alım Hizmetleri

İşletmeden İşletmeye sitelerin önemli bir bölümü üyelerine kendi aralarında çevrimiçi ticaret ile e-ticarete teklif sunarlar. Ürün teslim aşamasına geldikten sonra ithalat veya ihracat şekli belirlenerek gümrük rejimi çözülür. Alıcı ve satıcı arasında iletişim kurma olasılığı sağlayarak alışveriş şeklini belirler. Bu alışveriş elektronik bir ortamda belirlenir.

Müzayede İşletmeleri

İşletmeden İşletmeye siteleri açık arttırma veya eksiltme yapılmasına imkân tanır.  İşletmeden İşletmeye firmalar arasında olduğundan stokta kalmış ürünleri pazarlayarak indirime gidebilir ve ürününü alıcılara ulaştırabilirler.

Değiş Tokuş Hizmetleri

Busıness To Busıness sitelerinin en önemli faktörü firmaların elektronik olarak alım satımlarını yine elektronik olarak siteleri haberdar etmesidir. Bu elektronik sistemi ile firmalar şeffaflık gösterir ve Pazar da uygun değeri şekilde fiyatlar oluşur.


Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir