Badem

Badem

29 Ocak 2019

Çıtır çıtır, sağlıklı ve doyurucu badem sağlık için faydalı olan ısırık büyüklüğünde ikramlardır, bu yüzden dünyanın değişik yerlerinde yüzyıllardır popülerdirler.

Bademler de çok yönlüdür, çünkü bunlar çeşitli şekillerde yenebilir. Çiğ veya kavrulmuş şekerli veya tuzlanmış olarak. Ama hangi badem çeşitleri aslında en sağlıklısıdır? Bu gevrek atıştırmalık bir avuç dolusu şımartmadan önce, badem hakkında bilmeniz gereken çok az bilinen gerçek var.

Reklamlar

Badem Nedir?

Badem, Prunus ailesine, kayısı, kiraz, erik, şeftali ve nektarin gibi diğer yenilebilir meyvelerle birlikte gelir. Prunus dulcis’in bilimsel bir ismine sahiptir ve Orta Doğu ve Güney Asya, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’ya özgüdür. Badem ağaçları, İspanya’dan Franciscan misyonerleri tarafından 1700’lerde Kaliforniya’ya getirildi.

Bundan dolayı, Kaliforniya’da yaşayan insanlar, pastörize olanlardan çok daha faydalı olan gerçek ham badem bulma şansına daha fazla sahiptir. Pastörize bademler genellikle besin değerlerini etkileyebilecek aşağıdaki işleme yöntemlerinden geçerler:

  • Yağ kavurma, kuru kavurma veya ağartma
  • Buhar işleme
  • Propilen Oksit (PPO) tedavisi

Ne yazık ki, bu zararlı pastörizasyon yöntemlerinden geçen bademler hala “ham” olarak etiketlenebilir. Bademlerin sunduğu tüm sağlık faydalarını elde etmek için, pastörizasyon tekniklerini kullanmayan güvenilir kaynaklardan gerçekten çiğ olanları satın aldığınızdan emin olun.

Badem Nasıl Pişirilir?

Kavrulmuş bademler gerçekten lezzetli olsa da, kavurma süreci besin değerlerine zarar verdiği için, değerli yağ asitleri ve amino asitlerin miktarını azaltarak, genellikle ham olanlardan daha düşük besin değerine sahiptir.

Bununla birlikte, eğer hala bademlerinizi kavurmaktan hoşlanıyorsanız, ham, organik bademleri kendi başınıza kavurmak en iyisidir, bu da bakkaldan önceden kavrulmuş olanları satın almaktır. Bu da kavurma sıcaklığını, zamanını ve malzemelerini kontrol etmenizi sağlar.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir