Bamya

Bamya

29 Ocak 2019

Pek çok insan, ince dokusu nedeniyle bamyayı takdir etmeyi başaramaz. Ancak, özellikle çözünebilir ve çözünmeyen lif içeriği için besinsel olarak yoğun yapıları için popülerdir. Bu sebze Malvaceae veya mallows ailesinden gelir ve pamuk, ebegümeci ve gülhatla ilgilidir.  

Bu bakla sebze, özellikle yaz aylarında tüm yıl boyunca kullanılabilir ve sıcak iklimlerde iyi büyür. Doğal olarak yeşildir ancak bazı çeşitler kırmızı bir renk gösterir. Bazı türler pürüzsüz bir yüzeye sahipken, diğerleri sert bir dokuya sahiptir. Bamya çiğnemek zor olduğundan, genellikle yemek yemeden önce buğulama veya kaynatılır.

Reklamlar

Bamya tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli isimler tarafından bilinir. Dünyanın bazı bölgelerinde uzun şekli nedeniyle “hanımın parmakları” denir. Diğer alanlarda, “quingombo” dan “quillobo” kelimesinin Portekizli bir yolsuzluğa sahip olduğuna inanılan “gumbo” olarak bilinir. İkincisi, Kongo ve Angola gibi Afrika ülkelerindeki bamyaların adıdır. Fransa’da “gombo” olarak bilinir, İspanya’da ise “quibombo” olarak adlandırılır. Hindistan’da “Bhindi” ve Doğu Akdeniz ve Arap ülkelerinde “bamies” olarak adlandırılır.

Bamyanın Sağlığa Faydaları

Bamya düşük kaloridir. 100 gramlık bamya porsiyonu sadece 30 kalori ve sıfır doymuş yağ ve kolesterol içerir. Bununla birlikte, çözünür ve çözünmez lifte yüksektir. Bamyadaki lif, optimal sindirim işlevi, düşük kolesterol düzeyleri, kalp hastalığı riskinde azalma ve kilo yönetimi gibi çeşitli faydalarla bağlantılıdır. Lifli besinlerin sindirimi daha zor olduğundan, onları yediğinizde daha fazla doygunluk hissedersiniz.

Aynı zamanda bamya aslında besinlerle doludur. Bu yeşil mahsulün en önemli besinlerinden biri, C vitamini – önerilen günlük miktarın yaklaşık% 36’sıdır. C vitamini açısından zengin gıdaların alımını arttırmak bağışıklık fonksiyonunuzu destekleyebilir, serbest radikal hasarını önleyebilir ve kan basıncını düzenleyebilir.

Bamya da B6 vitamini (piridoksin) gibi iyi bir B vitamini kaynağıdır. Bu besin, yağ, karbonhidratlar ve amino asitlerin metabolizmasına yardımcı olur, lenf düğümlerinin sağlığını destekler ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunabilir. Bamya ayrıca niasin, tiamin ve pantotenik asit gibi diğer B vitaminleri için de iyi bir kaynaktır.

Okralarda yüksek seviyelerde A vitamini ve beta-karoten, ksantin ve lutein gibi flavonoidler de bulunabilir. Bu besinler iyi görme, sağlıklı cilt ve mukoza zarları ve hatta kanserden korunma ile ilişkilidir.

Okras ayrıca K vitamini ve folat sağlar. K vitamini vücudunuzun kan pıhtılaşmasında yardımcı olur ve D vitamini ve kalsiyum ile birlikte kemik sağlığınızı destekler. Folat, çocuk gelişimine yardımcı olduğu için hamile kadınlar için faydalıdır.

Bu sebzede bulunabilen mineraller arasında demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum bulunur.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir