Benchmarking

Benchmarking (Kıyaslama)

30 Ocak 2019

Benchmarking, Bir işletmenin faaliyet gösterdiği sektördeki en iyi işletmeleri taklit ederek, kendi durumunu onlarla kıyaslayarak, eksikliklerini gidermeye çalışma yaklaşımıdır. Bu örnek edinme işletme kurulurken söz konusu olabileceği gibi, üretim sürecinin taklit edilmesi şeklinde de olabilir.

Benchmarking Faydaları

 • Rekabet Analizi

İşletmenizde iyileştirmek istediğiniz alanları belirleyerek ve mevcut performansınızı rakiplerle karşılaştırarak, işletmeniz yürütmenizi on katına çıkarmak için çaba gösterebilir. Benchmarkingi bu şekilde kullanmak, işletmelerin rakiplerine göre stratejik avantajlar elde etmesine ve sektör ortalamalarını büyütmesine olanak tanımaktadır.

Reklamlar
 • Ekran performansı

Benchmarking, verilerdeki mevcut eğilimlere bakmayı ve neyi başarmayı amaçladığınıza bağlı olarak gelecekteki eğilimleri öngörmeyi içerir. Başarılı olduğunuzu bilmek için Benchmarkingin sürekli bir süreç olması gerekir. Performansı izlemek, bunun doğal bir özelliğidir.

 • Devamlı gelişme

Performansı izlemenin yanı sıra, sürekli iyileştirme, Benchmarkingin temel bir özelliğidir. Bunun nedeni, kıyaslamanın amacı bir işletmenin belirli bir unsurunu iyileştirmektir. Bu gelişme sadece bir kez gelişen ve unutulan bir şey olmamalı, zamanla gelişen ve sürekli olan bir şey olmalıdır.

 • Planlama ve Hedef Belirleme

Benchmarking yapıldıktan sonra, performansı iyileştirmek için hedefler ve performans ölçütleri belirlenir. Bu hedefler, bir şirket için yeni, daha rekabetçi hedeflerdir, ancak ulaşılabilir olmaları gerekir. Hedeflere ulaşmak için hedefler gerçekçi değilse, ekiplerin motivasyonu düşer ve hedefler yerine getirilmeyebilir ve işleyiş yavaşlar.

 • Sahipliği Teşvik Edin

Şirketler süreçlerine ve ölçütlerine baktıklarında ihtiyaç duydukları tüm yanıtları almak için zor sorular sormaları gerekir. Bu, işletmedeki herkesle konuşmayı ve rollerini anlamayı içerir. Bu soruları sorarak ve herkesin rolünü daha iyi anlayarak, süreçleri ve performansı sahiplenme teşvik edilir. Bu, çalışanların işleriyle ve yaptıkları işle gurur duyacakları anlamına gelir. Bu gurur, daha iyi performansa ve daha yüksek kaliteli nihai sonuçlara yol açar.

 • Şirketinizin Avantajlarını Anlayın

Benchmarking, gitmesini istediğiniz yere kıyasla şirketinizin şu anda nerede olduğunu tanımlar. İşletmenizdeki herhangi bir süreci iyileştirmeyi düşünüyorsanız, Benchmarking, hedefinize ulaşmak için gereken adımları özetleyerek nasıl başarılı olabileceğinizi ve daha başarılı olabileceğinizi görmenin bir yoludur.

Benchmarking Süreci

 • Planlama

Benchmarkingin ilk aşaması, süreçteki en önemli aşamadır. Planlama, neyi geliştirmek istediğinizi, kendinizi kiminle kıyaslayacağınızı ve başarıyı nasıl tasavvur ettiğinizi vurgulamayı içerir. Planlamanın sonuçları toplamanız gereken bilgilere ve başarının nasıl görüneceğine odaklanacağından, ancak bu adım tamamlandıktan sonra bir sonraki adıma geçebileceksiniz.

 • Bilgi Toplama

Planlamadan sonra Benchmarking, süreçleriniz ve rakiplerin bunları nasıl yaptığı hakkında bilgi toplamakla ilgilidir. Müşteri hizmetleri memnuniyet derecenizi iyileştirmek istiyorsanız, departmandaki süreçleri, aramalar ve iletişimin nasıl ele alındığını ve ayrıca rakiplerinizden nasıl farklı olduğunu anlamalısınız. Belki başka bir çağrı merkezindeki biriyle konuşabilir veya süreçleri hakkında ilk elden bilgi edinmek için doğrudan merkezi arayabilirsiniz. Bu noktada mümkün olduğunca çok bilgi toplamak önemlidir.

 • Verilerin Analizi

Toplayabileceğiniz tüm bilgilere sahip olduğunuzu hissettiğinizde, bunları planlamaya ve sahip olabileceğiniz eksiklikleri anlamaya başlayabilirsiniz. Süreçte bu noktada hiçbir işin mükemmel olmadığını ve bilgiyi objektif olarak analiz edebilmek için açık fikirli olmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bulgular ortaya çıkmaya başladığında, bir rapor hazırlayabilir ve bu alanda daha iyi performans elde etmek için sonraki adımları tartışmaya başlayabilirsiniz.

 • Aksiyon

Değişiklikleri teklif ederken bulguları veya verileri departmana sunmak kolay bir şey değildir. Bilgi toplamak ve analiz etmek, yalnızca değişiklikleri uygulayabildiğiniz ve bu süreçte şirketi daha iyi hale getirdiğiniz zaman değerlidir. Bir departmandan katılım elde etmek tavizler içerebilir, bu nedenle sunduğunuz değişikliğin kabul edildiğinden ve muhtemelen planlama aşamasında vurgulanan başarıya eşit olacağından emin olun.

 • İzleme

Planın ne kadar başarılı olduğunu belirlemek için sonuçları izlemeden hiçbir plan tamamlanmış sayılmaz. Uygulama aşaması, belirli bir zaman dilimi içinde başarı için ölçütleri ve hedefleri vurgulamış olacaktır, bu nedenle bunların izlenmesi, değişikliklerin etkinliğini bilmenin tek yoludur. İzleme, istenen sonuçlara bağlı olarak kısa veya uzun bir sürebilir.

Kıyaslama Örnekleri

Süreç Kıyaslama: Bu tür bir kıyaslama, süreçlerinizin sektörünüzdeki diğerlerine kıyasla nasıl olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Sektördeki diğer şirketlere bakarak süreçlerinizi iyileştirerek onları daha verimli ve uygun maliyetli hale getirebilirsiniz.

Stratejik Kıyaslama: Stratejik kıyaslama, süreç kıyaslamasına benzer şekilde, tamamen sektördeki diğer kişilere bakarak şirketinizin bölümlerini iyileştirmekle ilgilidir . Stratejik kıyaslama, stratejiyle ve bölgenizde daha rekabetçi olmanızı sağlayacak bir stratejinin nasıl oluşturulacağıyla ilgilidir.

Performans Kıyaslama: Performans kıyaslama, rakiplerin performans ölçütleri ve prosedürleri hakkında bilgi edinmeyi ve ayrıca işinizdeki süreçlerde alt seviyelerde değişiklikler yapmayı içerdiğinden, iyileştirilmesi en zor süreçtir. Yeni süreçlerin tanıtılması, şirketteki birçok farklı seviyeden satın almayı gerektirdiğinden, herhangi bir işte zorlu bir eylemdir. Performans karşılaştırması, uzun vadeli bir değişiklik planı oluşturmadan işletmede uygulanması mümkün olmayan bulguları ortaya çıkarabilir. Bunlar aynı zamanda bir şirket için en etkili ve başarılı değişiklikler olabilir.

Yararlanılan Kaynak: https://www.oberlo.com/ecommerce-wiki/benchmarking

Makale Kategorileri:
Ekonomi ve Finans · Ticaret

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir