Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni

27 Ocak 2019

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan alan, Florida’nın güneydoğu ucundan yaklaşık 500.000 mil kare okyanus içeriyor.

William Shakespeare’in “The Tempest” adlı oyunun bazı bilim adamlarının gerçek bir Bermuda batık gemisine dayandığını iddia ettikleri alanın gizemli havasını güçlendirmiş olabileceğini söyledi. Yine de, açıklanamayan kaybolmalara ilişkin raporlar 20. yüzyıla kadar kamunun dikkatini çekmedi.

Reklamlar

Mart 1918’de, özellikle 300’den fazla erkek ve 10.000 ton manganez cevheri bulunan 542 metrelik bir Donanma gemisi olan USS Cyclops’un Barbados ve Chesapeake Körfezi arasında bir yere batmasıyla, özellikle de meşhur bir trajedi ortaya çıktı. 

Cyclops bunu yapmak için donanıma sahip olmamasına rağmen hiçbir zaman bir SOS tehlike çağrısı göndermedi ve kapsamlı bir arama da enkaz bulamadı. “Yalnızca Tanrı ve deniz, büyük gemiye olanları biliyor”, ABD Başkanı Woodrow Wilson sonradan söyledi. 1941’de Cyclops’un kız kardeş gemilerinin ikisi benzer şekilde neredeyse aynı yoldan kayboldu.

Bermuda Üçgenini geçen gemilerin kaybolduğu ya da terk edildiği iddia edilen bir model oluşturuldu. Ardından, Aralık 1945’te, 14 adam taşıyan beş Navy bombacısı, yakınlardaki bazı sığınaklar üzerinde uygulama bombardımanı yapmak için Florida’nın bir Fort Lauderdale havaalanından çıktı. Ancak pusulaları arızalandığından, Uçuş 19 olarak bilinen görevin lideri ciddi şekilde kayboluyordu. 

Tüm uçaklar, yakıt tükenene kadar ve denizde uçmak zorunda bırakılıncaya kadar amaçsızca uçtu. Aynı gün, bir kurtarma ekibi ve 13 kişilik mürettebatı da ortadan kayboldu. Kapsamlı bir haftalık arama sonrası herhangi bir kanıt ortaya çıkarılamamıştı. Sonuç olarak kimseye ve kanıta ulaşılamadı.

Bermuda Şeytan Üçgeni Teorileri ve Karşı Teori

Yazar Vincent Gaddis’in 1964’te yayınlanan bir dergide “Bermuda Üçgeni” cümlesini hazırlamasıyla birlikte, bölgede “her şeyin yolunda gittiği” mesajını gönderdiği halde yola çıkan üç uçak da dâhil olmak üzere ek gizemli kazalar meydana geldi.

Büyükbabası Berlitz dil okullarını kuran Charles Berlitz, efsaneyi 1974’te efsaneyle ilgili sansasyonel bir çok satan ile daha da artırdı. O zamandan beri, birkaç bilim adamı paranormal yazar, uzaylılar, Atlantis ve deniz canavarlarından zamana bağlı çarpıtmalara ve yerçekimi alanlarına karşı her şeyde üçgenin ölümcüllüğünü sorumlu tutuyordu. Oysa daha bilimsel olarak düşünülen teorisyenler, manyetik anormallikleri, su boşluklarını veya büyük metan gazı patlamalarını gösteriyorlardı.

Ancak, her ihtimalde gizemi çözen tek bir teori yoktur. Bir şüphecinin söylediği gibi, her Bermuda Üçgeninin yok olması için ortak bir neden bulmaya çalışmak, Arizona’daki her otomobil kazasında ortak bir neden bulmaya çalışmaktan daha mantıklı değildi. 

Ayrıca, fırtınalar, resifler ve Körfez Akımı orada seyir zorluklarına neden olabilse de, deniz sigortası lideri Lloyd’s of London, Bermuda Üçgenini özellikle tehlikeli bir yer olarak tanımıyor. ABD Sahil Güvenliği de şunları söylüyor: “Yıllar boyunca bölgedeki birçok uçak ve gemi kayıplarını gözden geçirirken, kayıpların fiziksel nedenlerden başka bir şeyin sonucu olduğunu gösteren hiçbir şey keşfedilmedi. Hiçbir olağanüstü faktör tespit edilmedi. “

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Tarih · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir