Biber

Biber

29 Ocak 2019

Bazen hayatınıza biraz baharat eklemek istersiniz. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş, bol miktarda gıdayı zenginleştirebilecek güçlü bir ısı üretir. Ancak bundan daha iyi, capsaicin denilen aktif bir madde, Biber ve diğer acı biberler yoğunluğunu verir ve aynı zamanda güçlü bir ağrı rahatlatıcıdır.

Yerli Amerikalılar, 9,000 yıl önce bu bileşenin hem mutfak hem de tıbbi gücünü anlamışlardır. Cajun ve Creole aşçıları, İtalya, Meksika ve Asya’da olduğu gibi, yemeklerini biraz – ya da çok – spicier yapmak için kullanıyorlar. Kore, Japon ve Çinli şifacılar ve Hint Ayurveda gelenekleri bu maddeyi bir sayı için kullanıyorlardı.

Reklamlar

Birçok baharat sorusu, acı biber ve kırmızıbiber arasındaki farktır, çünkü her iki baharat da dikkat çekici şekilde aynıdır. Bununla birlikte, her birinin bir tadı, bu soruyu çok çabuk cevaplayacaktır, çünkü acı, en sıcak kuru biberlerden birinden kaynaklanırken, kırmızıbiber kuru, öğütülmüş ve bazen ısıdan ziyade yumuşak bir tatlılık veren füme kırmızıbiberlidir. Jalapeno biberleri, tabasco biberleri ve sıcak vişneli biberler, değişen derecelerde ısı ile Bibers’e oldukça benzerlerdir.

Bunları yerel çiftçi pazarında bulabilir veya jalapenos veya diğer biberler gibi kendi bahçenizde acı biberler yetiştirebilirsiniz. Koyu yeşil, gür bitkiler arasında uzun, ince ve parlak kırmızı görünürler.

Tam olarak olgunlaştırılmış acı biberleri kurutmak için bir yöntem, sapın altına yerleştirilmiş standart bir iğne kullanarak sağlam iplikte istediğiniz kadar istiflenmektir. Onları birkaç hafta boyunca kuru bir alana asınız ya da nemlerinin tamamen dağılmasını uzun sürdüğü sürece, koyu kırmızı ve kıvrımlı hale getirin.

Tamamen kuru olduklarında, acı biberler (ya da başka tür) birkaç ay boyunca hava geçirmeyen bir kavanoza ya da baggies içine yerleştirilebilir. Kırmızıbiber pullarını veya biraz daha uzun bir süre yapmak için bunları mutfak robotunuza veya kahve değirmeni haline getirin, böylece ince bir toz haline gelsin. Hemen kullanın veya sıkı bir kapakla bir baharat kabında saklayın.

Biber biberi, balık tacoslarını, çeşnileri, kremalı veya domatesli yemekleri, çayları, smoothileri ve et sırlarını dönüştürebilir. Bitter çikolata bile, bu baharatın biraz serpilmesiyle daha lezzetli hale getirildi. Yine de küçük başlayın; Lezzetin hoşnut olmasını, acı vermemesini istiyorsanız!

Biberin Sağlığa Faydaları

Amerika Kanser Tedavisi Merkezleri, kanserle mücadele özellikleri olan 11 yiyecek listelemiş ve tepesine acı biber yerleştirilmiştir. Bunun için sebepler var.

Tek bir kaşığı karabiber, A vitamini içerisinde günlük önerilen değerin yüzde 15’ini verir (enfeksiyonla mücadelede iyi olduğu kadar, akciğerlerinizden idrar yolunuza sağlıklı mukoza zarlarını korur ) ve E vitamininin yüzde 3’ü ( alfa tokoferol). Kırmızıbiber de daha yüksek karotenoid içeriğe sahip olma eğilimindedir, özellikle likopen ve astaksantin, ikincisi doğada en güçlü antioksidandır!

Biber biberleri, sağlıklı cilt, kan damarları, kemikler ve organları korumak için kolajen sentezi sağlayan ve bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. K vitamini sağlıklı kan akışını korur. Biber aynı zamanda iyi bir B6 vitamini, manganez, niasin, riboflavin, magnezyum ve demir kaynağıdır, ayrıca kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı kontrol eden potasyumdur.

Bir organik gıda dergisi, her naturopath ve bütünsel sağlık danışmanının tıbbi ilaçlarında Biber içermesi gerektiğini ileri sürmektedir. İşte nedeni:

“Biber kendi başına şaşırtıcıyken, başka bir bitkiyle birleştiğinde, sonuçlar, parçalarının toplamından daha değerlidir. Kapsaisin, diğer bitki fonksiyonlarının daha iyi olmasına yardımcı olur, çünkü kanın dolaşımını uyarır, bu da yararlı biyokimyasalların ve beslenmenin hücrelere ulaşmasına yardımcı olur.

Biber kalp ve kan dolaşım problemleri, çarpıntı ve kardiyak aritmi (düzensiz kalp atışı) için son derece etkili bir tedavidir. Konjestif kalp yetmezliği için bir mucize ve yüksek veya düşük tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek trigliserit ve hatta varisli damarlar gibi herhangi bir dolaşım problemi olan birisi için faydalıdır.”

Etkileyici sayıda başka sağlık yararları, özellikle acı giderici için kapsaisin ile ilgili olarak, acı biberlerin dikkatli miktarlarının alınmasıyla toplanabilir. Aslında, kapsaisin artık ağrılı, zayıflatıcı artrit için bile yararlı bir tedavi olarak tıp çevrelerinde yaygın olarak bilinmektedir.

Çalışmalar aynı zamanda acı biberin de olduğunu göstermektedir:

  • Tıkanıklığı temizler – Acı biberlerden gelen ısının akciğerlerinizde ve nazal geçişlerinde balgam ve mukusun gevşemesine yardımcı olacağından bu durumdan kurtulabilirsiniz.
  • Baş ağrısı ağrısını azaltır – Acı biberlerde bulunan kapsaisin, ağrı sinyallerinin iletilmesine yardımcı olan bir nörotransmitter olan P maddesini tüketerek baş ağrısını hafifletir.
  • İnflamasyonla savaşır – Kapsaisin şu anda artrit ve sedef hastalığı gibi ağrılı duyu sinir bozukluklarını tedavi etme kabiliyeti açısından incelenmektedir. Bu maddeyi içeren besinlerle beslenen hayvanların, aynı zamanda, artritten kaynaklanan şişlik ve ağrıyı hafifleterek fayda sağladığı da bulunmuştur.
  • Prostat kanserinin yayılmasını durdurmaya yardımcı olur – Los Angeles School of Medicine’de yapılan bir araştırma, kapsaisinin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatma ve hatta onları yok etme gücüne sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
  • Lowers Type 2 diyabet riski – Chili biberlerin, bir yemekten sonra kan şekerinizi düşürmek için gerekli olan insülin miktarını düşürdüğü bulunmuştur. 
  •  Kilo kaybındaki yardımlar – Bilim, acı biberin vücutta oksijeni tüketen ve kilo kaybına yol açabilen termojenez olarak bilinen bir fenomeni oluşturan ısı üreten bileşikler içerdiğini göstermektedir.

Bütün bunlar için, çok fazla acı biber yemek mümkün. Tüm bu ısı, zararlı mide bakterilerinin öldürülmesinin beklenmedik yararlarını sağlarken, mide astarını korumak için meyve sularının salgılanmasını uyarırken, çalışmalar, acı gibi aşırı miktarda baharatlı gıda tüketmenin de mide kanseriyle ilişkili olduğunu doğrulamaktadır.

Tabii ki, hiç kimse bir keresinde acı biber biberini düşürmezdi, ama besin değerleri için bu miktarı incelerken, süzme peynirinizin üzerine serpiştirilmiş küçük bir parçanın bile sizin için ne yapabileceğine dair iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Biber Üzerinde Yapılan Çalışmalar

Kapsaisinin güçlü ağrı giderici özellikleri nedeniyle, araştırmalar, bel ağrısı ya da diyabet (periferik nöropati), osteo nedeniyle ayaklarda ya da bacaklarda oluşan sinirlerin neden olduğu ağrıyı içeren, hafifletilmesine yardımcı olduğu uzun süreli hastalıkların bir listesini ortaya koymuştur ve romatoid artrit, fibromiyaljiden ağrı, ameliyat sonrası ağrı, ampütasyon veya mastektomi ve zona sinir ağrısı dahil.

Biyolojik etkileri için yoğun olarak çalışılan, kapsaisin, kalp koruyucu, anti-inflamatuar ve diğer şeylerin yanı sıra gastrointestinal sistem üzerinde yararlı etkileri olduğu bulunmuştur. Kanıt, ağrı kesici, kanser önleme, iltihaplanma, diyabet, gastrik ülserlerin iyileştirilmesi, safra taşlarının önlenmesi ve kilo kaybına yardımcı olmak için kullanımını destekler.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir