Brokoli

Brokoli

29 Ocak 2019

Turpgillerden oluşan sebze ailesinin önde gelen üyesi olarak, “brokoli” sözcüğü, çiçekleri taşıyan minik ağaçlar gibi çapraz şekilli saplar için “dal” veya “kol” anlamına gelir. Karnabahar, Brüksel lahanası, lahana ve lahana da haçlardır.

Eski Romalıların popüler bir yemeği olan brokoli bir zamanlar Akdeniz’in kıyılarında yetişti. Onun kullanımı, 1920’lerde ABD’de başlayan ticari büyüme ile 1700’lü yıllarda Fransa ve İngiltere’nin 16. yüzyıla kadar izlenebilir.

Brokoli raması, bizim alıştığımız ağaç gibi “kafalara” sahip değil, ama uzun, ince gövdelerde brokoli çiçeği andırıyor. Kuzeni, brokoli rapini, daha az çiçeği ve hardal benzeri bir tada sahiptir. Brokoli ve karnabahar arasında bir haç olan brokcoflower, karnabahar gibi yoğun şekilde doldurulmuş kafaları olan açık yeşil renktedir, ancak brokoli gibi tadı vardır. Çin brokolisi uzun, keskin, kalın sapları ve küçük bir kafa ile geniş, parlak, mavi-yeşil yaprakları vardır. Eğer brokoli (bebek brokoli) ile karşılaşırsanız, minik çiçeği ile tepesinde uzun, sulu bir sapa sahip, brokoli ve Çin lahanası hibritinin ticari adıdır.

Reklamlar

Brokoli’nin Sağlık Faydaları

Brokolinin bir dizi besin elementi vardır. Brokoli’nin çiğ yendiğinde en iyisi olduğunu unutmamak önemlidir; çünkü pişirme ve işleme, bazı antioksidanlarını yok eder. Portakalın iki katı C vitamini, hemen hemen tüm sütü kadar kalsiyum (daha iyi bir emilim oranı ile) içerir ve selenyum içeriğiyle anti-kanser ve antiviral özellikler içerir.

Brokoli Üzerine Yapılan Çalışmalar

Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, brokoli ve brokoli lahanası yemek, vücudunuzun gıda ve hava kaynaklı karsinojenlere ve oksidanlara maruz kaldıktan sonra detoksifikasyon yeteneğini artırabilir.

Brokoli, birçok farklı kanser ve vücudun diğer hastalıklarına karşı savaşma ve hatta önleme yeteneği nedeniyle yaygın olarak çalışılmaktadır. Bununla birlikte, taze brokoli’den gelen izotiyosiyanatların (fitokimyasal veya bitki kimyasalları) biyoyararlanımı (sisteme emilebilme yeteneği), pişmiş brokolininkinden yaklaşık üç kat daha büyüktür.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir