Site icon Kültür Denizi

Brokoli

Brokoli

Brokoli Brokoli Nedir? Brokolinin sağlığa faydaları ve zararları nelerdir?

Brokoli, açık yeşil sapı ve sıkıca kümelenmiş, koyu yeşil çiçekli kafası sayesinde genellikle “küçük ağaçlar” olarak adlandırılır. Aynı zamanda yenilebilir olan ancak ticari olarak satılmadan önce genellikle çıkarılmış gri-yeşil yapraklarla çevrili olarak büyür. 

Brokoli kelimesi İtalyancada “küçük kollar” veya “küçük sürgünler” anlamına gelir ve sebzenin oradan geldiğine inanılır. Uygun fiyatlı sebze, yıkamanın ve kırpmanın ötesinde çok az hazırlık gerektirir ve dilimlenebilir, doğranmış veya bütün olarak bırakılabilir. Dünyadaki brokoli üretiminin yaklaşık yüzde 75’i Çin ve Hindistan’dan geliyor.

Brokoli’nin Sağlığa Faydaları

Brokoli zengin bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, çeşitli durumların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Brokoli, yağ ve kalorisi düşük, sağlıklı bir gıda olarak bilinir. 100 gramlık porsiyon başına 2,6 gram olan iyi bir lif kaynağıdır. Çiğ, yeşil sebzeler C vitamini ve K vitamini bakımından çok yüksektir ve önerilen günlük değerin sırasıyla yüzde 99 ve yüzde 85’ini içerir. Brokoli iyi bir lif ve protein kaynağıdır ve demir, potasyum, kalsiyum, selenyum ve magnezyumun yanı sıra A, C, E, K vitaminleri ve folik asit dahil iyi bir dizi B vitamini içerir.

Kemiklere Faydası

K vitamini, kanın pıhtılaşması için gerekli olan temel bir besindir ve kemiklerimizi sağlıklı ve güçlü tutmada önemli bir rol oynayabilir. Yetişkinler, vücut ağırlığının kilogramı başına 1 mcg K vitaminine ihtiyaç duyar, bu da 75 kg’lık bir yetişkinin günde 75 mcg K vitaminine ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Sadece 100 gr buharda pişirilmiş brokoli 145 mcg K vitamini sağlar.

Kolesterol Azalması

Brokolideki çözünür lif, kandaki kolesterol ile bağlandığı için kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Bu bağlanma, kolesterolün atılmasını kolaylaştırır ve sonuç olarak vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürür. 

Kalp Sağlığı

Brokoli, kolesterolü düşürmenin yanı sıra kan damarlarını güçlü tutmaya yardımcı olarak kalp sağlığına da yardımcı olabilir. Brokolideki sülforafan ayrıca bir anti-enflamatuardır ve kronik kan şekeri sorunlarının neden olduğu kan damarı astarlarına verilen zararı önleyebilir veya tersine çevirebilir. Brokolinin eşsiz bir lezzeti ve paha biçilmez faydaları bulunmaktadır.

Exit mobile version