Cam

Cam Nedir?

30 Ocak 2019

Cam, çok yüksek sıcaklıklarda birlikte eritilen kum ve diğer minerallerin bir kombinasyonudur ve ambalajlama ve inşaattan fiber optik alanlarına kadar geniş bir kullanım yelpazesi için ideal bir malzeme oluşturur. 

Bir fırtınanın yoğun ısısı sert siyah camsı bir taş türü olan Obsidyen’i oluşturmak için eriyen bir volkanik camda bir çeşit cam ortaya çıkar. İnsan önce mızraklar için bunu kullandı. 

Reklamlar

Günümüzde insan cam yapım sürecini hâkimiyet altına almış ve geniş bir yelpazede ürün haline getirilmiş, çok çeşitli renklerde birçok farklı cam yapabilmiştir. 

Kimyasal olarak camlar aslında sıvıya benzer, ancak oda sıcaklığında çok yapışkan ya da yapışkan görünür ve sağlam gibi görünür. Daha yüksek sıcaklıklarda camın aslında yavaş yavaş daha yumuşak ve daha sıvı halini aldığı görülür.

Cam Nasıl Yapılır?

Birkaç minerali çok yüksek sıcaklıklarda eriterek üretilir. Kum formundaki silika ana madde olup, bu madde, soda külü ve kireç taşı ile birleştirilir ve bir fırında 1700 ° C sıcaklıkta eritilir. 

Farklı renkler veya özellikler üretmek için başka malzemeler eklenebilir. Cam da kaplanabilir, ısı ile işlenir, oyma veya dekordur. Yine erimiş halde camı, ambalaj, araba ön camları veya çok sayıda başka ürün oluşturmak üzere manipüle edilebilir. 

Son kullanıma bağlı olarak camın bileşimi ve soğumasına izin verilen oran değişir çünkü bu iki faktör camın üreticisinin elde etmeye çalıştığı özellikleri elde etmek açısından çok önemlidir.

Farklı Cam Çeşitleri Nelerdir?

Neredeyse her türlü hayal edilebilir gereksinimi karşılamak için gözlük tasarlanabilir. Camın farklı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip birçok farklı türü vardır ve her biri kimyasal bileşimler için uygun bir ayar ile yapılabilir. 

Kimya, eczacılık, elektrik ve elektronik endüstrileri, optikler, inşaat ve aydınlatma endüstrileri, cam seramikler olarak bilinen nispeten yeni ürün ailesi gibi pek çok uzman uygulama için mühendisin kullanabileceği tek pratik malzeme olabilir.

Geri Dönüşüm Camı

Cam% 100 geri dönüştürülebilir ve kalite, güç ve / veya işlevsellik bozulması olmaksızın sonsuz sayıda geri dönüştürülebilir.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir