Çemen otu

Çemen otu

29 Ocak 2019

Çemen otu, Güney Avrupa ve Asya’ya özgü en eski yetiştirilen tıbbi bitkilerden biridir. Adın kendisi egzotik bir yüzüğe sahiptir ve olması gerektiği gibi geniş bir alana yayılmış olmalıdır. Akdeniz bölgeleri, Arjantin, Kuzey Afrika, Fransa, Hindistan ve ABD’de yetişen çok popüler bir bitkidir. Çemen otu, M.Ö. 1500 dolaylarında Mısır papirüs yazılarında ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Çünkü pek çok kültürde kullanıldığından, bu bitki çok Farklı isimleri vardır: kuş ayağı, Yunan saman ve birkaç isim daha vardır.

Yaklaşık iki metre boyunda bir yıllık bitki, bu bitki de bir baklagil olarak kabul edilir. Yonca, küçük beyaz çiçekler ve her biri 10 ila 20 küçük, sert, altın-kahverengi tohumu içeren uzun baklalara benzer açık yeşil yapraklar üretir. Tohumlar, yanmış kerevizlere benzer şekilde tarif edilen keskin bir aromayı ve oldukça acı bir tadı vardır.

Reklamlar

Satın aldıktan sonra, çemen altı aya kadar serin ve kuru bir yerde saklanabilir.

Çemen otunun Sağlığa Faydaları

Çemen otu tohumları, demir, potasyum, kalsiyum, selenyum, bakır, çinko, manganez ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Vitamin bölümünde, tiamin, folik asit, riboflavin, piridoksin (vitamin B6), niasin ve A ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca polisakkaritler de vardır: saponinler, hemiselüloz, müsilaj, tanen ve düşük LDL’ye yardımcı olan pektin safra tuzlarının kolon içine emilmesini engelleyerek kolesterol seviyelerini düşürürken, aynı zamanda toksinlere bağlanarak vücuttan eskort edilebilir. Tohumlardaki amino asit 4-hidroksi izolösin, diyabetli hastalarda kan şekeri seviyesini düşüren bağırsaklarda daha düşük glukoz emilimine yardımcı olur.

100 gram çemen tohumunun yaklaşık 323 kalori içerdiği ve lif içeriğinin oldukça yüksek olduğu ve bu ürünün Orta Doğu’daki bir geleneksel kullanımı ile bir ilgisi olabileceği dikkate alınmalıdır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgeleri, tohumların şeker ve zeytinyağı ile alınacak bir ezme haline getirilmesi için not edilir. Tohumlar ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olan sindirim hacmine de katkıda bulunur. Macun ayrıca yaralarda enfeksiyon ve inflamasyonla mücadele etmek için topikal olarak uygulanır ve ot kısmı diyare ve mide ülserlerini tedavi etmek için kullanılır.

Çemen otu, çalışmaların sadece yavaş zihinsel yaşlanmaya değil, aynı zamanda sakin PMS ve menopoz semptomlarına da yardımcı olabileceğini gösterir. Çemen otu da bir afrodizyak olarak kabul edilir ve erkeklerde libido artırma yeteneğini gösterir.

Çemen otu, kadınlarda meme büyümesini teşvik etme becerisine atıfta bulunanlar da vardır, ancak hiçbir çalışma kesin olarak kanıtlanmamaktadır. Ama bir başka önemli bileşiğin, diosgenin, süt verimini arttırdığı gösterilmiştir, bu da bu bitkiyi emziren anneler arasında çok popüler kılmaktadır. Bununla birlikte, çemen uterus kasılmalarına neden olabilir, bu nedenle hamile kadınların herhangi bir biçimde çemen otundan kaçınmaları tavsiye edilir.

Araştırma ayrıca çemendeki diosgenin’in birkaç kanser türünü inhibe etmede önemli bir rol oynayabildiğini göstermektedir.

Çemen otu üzerinde yapılan çalışmalar

Çift-kör plasebo kontrollü bir çalışma, tip 2 diyabetli yeni tanı almış 25 hasta üzerinde, çemen otu tohumlarının glisemik kontrol ve hafif ila orta tip 2 diyabetes mellitusta insülin direncine etkisini belirlemek için yapıldı. İki ay sonra, kan glukoz seviyeleri ve insülin anlamlı olarak daha düşüktü.

Sonuç: Çemen otu tohumu kullanımı, glisemik kontrolü iyileştirir ve hafif tip 2 diyabetik hastalarda insülin direncini azaltır, ayrıca hipertrigliseridemi (kardiyovasküler olaylar ve akut pankreatit riskinde artış ile ilişkili) üzerinde olumlu etkisi vardır.

Başka bir çalışmada, bilim adamları çemen otu tohumu özünün (FE) bazı kanserler için in vitro sitotoksik olduğunu, ancak normal hücreler olmadığını göstermiştir. 72 saat boyunca 10-15 ug / mL FE ile tedavi, en azından kısmen hücre ölümünün indüksiyonuna bağlı olarak, göğüs, pankreatik ve prostat kanseri hücre dizilerinin büyümesini önledi. Araştırmacılar çemen otunun, terapötik potansiyeli olan pek çok “diyet bileşeninden” biri olduğunu belirtti.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir