Site icon Kültür Denizi

Çilekler

cılekler

cılekler

Çilekler, popüler, ferahlatıcı ve besleyici meyvelerden biridir.

Tatlı, hafif ekşi meyveler, güçlü antioksidan içeriğine sahiptir ve bir kişinin kan şekerini hızlı bir şekilde artırmaz, bu da onları diyabet hastaları için ideal bir seçim haline getirir ve herhangi bir diyete güvenli, lezzetli bir katkı sağlar.

Çilekler de dahil olmak üzere her türden meyve ve sebzenin sağlık açısından birçok faydası vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günde 400 gram çilek, meyve ve sebze tüketmek kalp hastalığı, şeker hastalığı ve kanser riskini azaltabilir.

Çileklerin Faydaları

Çilekler bir dizi potansiyel fayda sağlar ve vücudun çeşitli hastalıklara karşı savunmasını destekleyebilir. 600’den fazla çilek çeşidi vardır.

Kalp hastalığını Önleme

Çilek, yüksek polifenol içeriği nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Polifenoller vücuda iyi gelen bitki bileşikleridir. Çileklerdeki antosiyaninin, miyokard enfarktüsü olarak bilinen bir tür kalp krizi riskinin daha düşük olduğunu tavsiye edilir. Çileklerde de bulunan flavonoid quercetin, doğal anti-enflamatuar, bu, ateroskleroz riskini azaltmaktadır. Çileklerdeki lif ve potasyum içeriği de kalp sağlığını destekler.

Kabızlık

Su içeriği ve lif içeriği yüksek olan çilek, üzüm, karpuz ve kavun gibi yiyecekler yemek vücudun nemlenmesine ve düzenli bağırsak hareketlerinin sürdürülmesine yardımcı olabilir.

Lif, kabızlığı en aza indirmek ve dışkıya hacim kazandırmak için gereklidir.

Diyabet

Çilekler, şeker hastalığı olan kişiler için sağlıklı bir meyve seçimidir. Meyvelerin önemli lif içeriği aynı zamanda kan şekerini düzenlemeye ve aşırı yüksek ve düşük seviyelerden kaçınarak onu stabil tutmaya yardımcı olur. Lif tokluğu artırabilir ve insanların yedikten sonra daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olabilir. Bu, öğünler arasında atıştırma dürtüsünü azaltabilir, bu da glikoz yönetimini destekler ve kan şekeri ani yükselme riskini azaltır.

Beslenme

Çilek, C vitamini, potasyum, folik asit ve lif açısından zengindir. Bunların hepsi vücudun günlük işleyişini destekleyen temel besin maddeleridir. Bir fincan dilimlenmiş, taze çilek veya 166 gr. önemli besin aralığı aşağıdaki gibidir;

Çilekler ayrıca antosiyaninler, ellagik asit, kuersetin ve kaempferol gibi bir dizi güçlü antioksidan içerir.

Riskler ve önlemler

Çilek herhangi bir diyete sağlıklı bir katkı olsa da onları yemek isteyen insanlar bunu ölçülü yapmalıdır. Meyveler, besleyici faydalarına rağmen tipik olarak şeker bakımından yüksektir.

Çilek Üzerine Çalışmalar

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, çileklerdeki flavonoid fisetin normal göğüs hücrelerine zarar vermeden göğüs kanseri hücrelerini öldürebildiğini bildirmektedir. Çileklerin en bol olduğu Fisetin, soğan, elma, hurma, üzüm ve salatalıklarda da bulunur. Kanser hücre ölümünü indüklemek için bir dizi kanser karşıtı tedavi tasarlanmıştır; Fısetin ayrıca insan kolon ve prostat kanseri hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü ortaya çıkardığı kanıtlanmıştır.

Exit mobile version