Site icon Kültür Denizi

Damıtma Nedir?

Damıtma

Damıtma, deiyonize su, deiyonize nedir, damıtma nedir

Ortak arıtma yöntemleri  ters ozmoz  (RO), damıtma ve deiyonizasyon içerir. Musluk suyu içebilirsiniz, ancak çoğu laboratuvar testi, solüsyon hazırlama, ekipman kalibrasyonu veya cam yıkama için uygun değildir. Laboratuar için saf su istiyoruz. 

Distilasyon ve deiyonizasyon, her iki proseste de iyonik safsızlıkların giderilmesine benzer, ancak damıtılmış su ve deiyonize su (DI) aynı değildir ve pek çok laboratuar amacı için değiştirilebilir değildir. Damıtıklığın ve deiyonizasyonun nasıl çalıştığını, aralarındaki farkı, suyun her türünü ne zaman kullanmanız gerektiğini ve birinin suyun yerine geçmenin ne zaman yapıldığını bir göz atalım.

Damıtılmış Su

Damıtılmış su, damıtmayla saflaştırılan bir tür demineralize sudur. Damıtma için kaynak suyu musluk suyu olabilir, ancak kaynak suyu sıklıkla kullanılır. Genellikle su kaynar ve buhar toplanır ve damıtılmış su elde etmek için yoğunlaştırılır.

Çoğu mineral ve bazı diğer safsızlıklar geride kalır ancak kaynak suyun saflığı önemlidir çünkü bazı safsızlıklar (örneğin uçucu organik maddeler, civa) suyla birlikte buharlaşırlar. Distilasyon tuzları ve parçacıkları giderir.

Deiyonize Su Nasıl Çalışır?

Deiyonize su musluk suyu, kaynak suyu veya distile su elektrikle yüklü bir reçine ile akıtılarak yapılır. Genellikle hem pozitif hem de negatif yüklü reçineler içeren karışık bir iyon değişim yatağı kullanılır. Katyonlar ve anyonlar, H su karşılığında + ve OH reçineler, üretim, H 2 O (su).

Deiyonize su reaktiftir, bu nedenle özellikleri havaya maruz kalmaz değişmeye başlar. Deiyonize su, teslim edildiğinde 7 pH’a sahiptir, ancak havadaki karbondioksit ile temasa girdiğinde, çözünmüş CO 2 reaksiyona girerek H + ve HCO  ü üretir ve pH’ı 5,6’ya yaklaştırır.

Deiyonizasyon, moleküler türleri (şeker gibi) veya şarjsız organik parçacıkları (çoğu bakteri, virüs) ortadan kaldırmaz.

Laboratuvarda Arıtılmış Su ve Deiyonize Su

Kaynak suyu musluk suyu ya da kaynak suyu olduğu varsayıldığında, damıtılmış su neredeyse tüm laboratuvar uygulamaları için yeterince saftır. İçin kullanılır:

Deiyonize suyun saflığı kaynak suya bağlıdır. Deiyonize su, yumuşak bir çözücü gerektiğinde kullanılır.

Gördüğünüz gibi, bazı durumlarda damıtılmış veya deiyonize su kullanımı iyidir. O aşındırıcı olduğundan, deiyonize su olduğu değil metaller ile uzun süreli temas durumlarında tatbik.

Değerli okurlarımız; Damıtma ve Deiyonize Su Arasındaki Fark hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; Deiyonize tuz nedir, basit damıtma, ayrımsal damıtla, damıtma cihazları, deiyonize cihazı, damıtma deneyi, damıtma yöntemleri, damıtma düzeneği, damıtılmış etil alkol, damıtılmış anason yağı başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Exit mobile version