Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

7 Mayıs 2021

Depresyon Nedir?

Depresyon (majör depresif bozukluk), nasıl hissettiğinizi, düşünme şeklinizi ve nasıl davrandığınızı olumsuz yönde etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır. Neyse ki tedavi edilebilir. Depresyon, üzüntü duygularına ve / veya bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere ilgi kaybına neden olur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir ve bir kişinin işte ve evde çalışma yeteneğini azaltabilir.

Depresyon Semptomları ve Belirtileri Nelerdir?

Depresyon hayatınız boyunca yalnızca bir kez ortaya çıkabilse de insanlar tipik olarak birden fazla depresyon geçirebilmektedir. Bu depresyonlar sırasında belirtiler veya semptomlar her gün ortaya çıkabilmektedir. Semptomlar şunlardır;

Reklamlar
 • Üzüntü, ağlama, boşluk veya umutsuzluk duyguları
 • Küçük meselelerde bile öfke patlamaları, sinirlilik veya hayal kırıklığı
 • Cinsellik, hobi veya spor gibi normal aktivitelerin çoğunda veya tamamında ilgi veya zevk kaybı
 • Uykusuzluk veya çok fazla uyumak dahil olmak üzere uyku bozuklukları
 • Yorgunluk ve enerji eksikliği, bu nedenle küçük görevler bile ekstra çaba gerektirir
 • Azalmış iştah ve kilo kaybı veya yemek ve kilo alma için artan istek
 • Kaygı veya huzursuzluk
 • Yavaş düşünme, konuşma veya vücut hareketleri
 • Değersizlik veya suçluluk duyguları, geçmişteki başarısızlıklara odaklanma veya kendini suçlama
 • Düşünmek, konsantre olmak, kararlar almak ve bir şeyleri hatırlamakta güçlük çekmek
 • Sık veya tekrarlayan ölüm düşünceleri, intihar düşünceleri, intihar girişimleri veya intihar
 • Sırt ağrısı veya baş ağrısı gibi açıklanamayan fiziksel problemler

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon, en çok tedavi edilebilen ruhsal bozukluklar arasındadır. Depresyonlu kişilerin%80 ila%90’ı sonunda tedaviye iyi yanıt verir. Hemen hemen tüm hastalar semptomlarından bir miktar rahatlama sağlar.

İlaç Tedavisi

Depresyon, beyin kimyasındaki değişiklikleri içerir ve insanların kendi dünyalarına tepki verme şeklini değiştirebilir. Antidepresan ilaçlar, beyindeki kimyasalların dengesizliğini doğal denge sağlanana kadar düzeltebilir.

Antidepresanlar, kullanımın ilk veya iki haftasında bir miktar iyileşme sağlayabilir ancak iki ila üç ay boyunca tam fayda görülemeyebilir. Bir hasta birkaç hafta sonra çok az iyileşme hissederse veya hiç iyileşmezse, psikiyatristi ilacın dozunu değiştirebilir veya başka bir antidepresan ekleyebilir. Psikiyatristler genellikle hastaların depresyon belirtileri düzeldikten sonraki süreçte (altı ay veya daha fazla) ilaç almaya devam etmelerini önerir. 

Psikoterapi

Bir sağlık uzmanıyla sağlıklı bir şekilde konuşmanın depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Bu terapi, bir veya daha fazla psikolojik terapi seçimini içerir. Terapist, koşullara ve ilişkilere nasıl tepki verdiğiniz konusunda sizinle birlikte çalışmayı amaçlar. En etkili iki terapi türü, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Kişilerarası Terapidir. 

Bu tedaviler, en iyi sonuçlar için profesyonel olarak eğitilmiş personel tarafından yürütülmelidir. Bu profesyonellerden bazıları klinik psikologları, psikolojik terapiler konusunda eğitim almış pratisyen hekimleri, psikiyatristleri, sosyal hizmet uzmanlarını veya diğer uzman ruh sağlığı uzmanlarını içerebilir.

Çocuklarda ve Gençlerde Depresyon Belirtileri

Çocuklarda ve gençlerde görülen yaygın depresyon belirti ve semptomları yetişkinlerinkine benzer, ancak bazı farklılıklar olabilir.

 • Küçük çocuklarda depresyonun belirtileri arasında üzüntü, asabiyet, bağlılık, endişe, ağrı ve sızılar, okula gitmeyi reddetme veya zayıf olma sayılabilir.
 • Gençlerde belirtiler arasında üzüntü, sinirlilik, olumsuz ve değersiz hissetme, öfke, kötü performans veya okula devam edememe, yanlış anlaşılma ve aşırı hassas hissetme, eğlence amaçlı uyuşturucu veya alkol kullanma, yemek yeme veya çok fazla uyku, kendine zarar verme, ilgi kaybı yer alabilir. 

Yaşlılarda Depresyon Belirtileri

Depresyon, yaşlanmayla beraber gelen bir süreç değildir ve asla hafife alınmamalıdır. Ne yazık ki, depresyon genellikle yaşlı yetişkinlerde teşhis edilmez ve tedavi edilmez. Çünkü yardım istemek konusunda isteksiz hissedebilirler. Yaşlı erişkinlerde depresyonun belirtileri farklı veya daha az belirgin olabilmektedir.

 • Hafıza kayıpları veya kişiliğinde değişiklikler hissetme
 • Fiziksel ağrılar veya herhangi bir ağrı
 • Hastalık veya ilaçtan kaynaklanmayan bir yorgunluk, iştahsızlık, uyku sorunları
 • Sosyalleşmek veya yeni şeyler yapmak yerine genellikle evde kalmak istemek
Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir