Dereotu

Dereotu

23 Şubat 2019

Dereotu, çok çeşitli yemeklerde iyi giden çok yönlü bitkilerden biridir. Herhangi bir çorba onunla daha iyidir, çırpılmış yumurtalar yepyeni bir kişiyi alır ve patates püresi lezzetli bir sıcaklık kazanır. Herhangi bir kümes hayvanı olduğu gibi balık da gelişir. Tabii ki, turşu, dereotu tohumlarının liberal serpilmesi olmadan turşu olmazdı. Yumurta salatası, ton balığı salatası, krem ​​peyniri, kremalı salatalık ve soğan… Listedeki tüm yemekler derdini dillendirirken kapasiteyi değiştirebiliyor.

Diğer birçok gıda veya ilaç bazlı bitki gibi, Akdeniz bölgesinde, özellikle güney Rusya ve Batı Afrika’da da dereotu. Havuç ailesindeki bir yıllık, dereotu, tüyler ürpertici bir görünüme sahiptir. Kokusu, sağladığı lezzetle ilgili ipuçları veriyor.

Reklamlar

Evde yetişen dereotu az ya da hiç iş gerektirmez sadece birkaç temel işler gerektirir. Tohumlar hızlı bir şekilde filizlenir ve doğrudan ekilebilirler çünkü transplante edilmekten hoşlanmazlar. Mümkünse düşük ya da korunmuş bir alanda en az altı ila sekiz saat doğrudan günışığına ihtiyaç duyarlar, çünkü uzun saplar yüksek rüzgarlarda devrilebilir.

Küçük filizler bile ılık dereotu kokusunu taşır. (Taze dereotu bir yaz için, her iki ila üç haftada bir kaç tane daha tohum verin). Sadece tüylü yapraklarını toplayın ve ayrı yemekler için doğrayın ya da “buketler” de kesin ve doğrudan güneş ışığından uzak, sıcak ve iyi havalandırılmış bir alanda baş aşağı asın. Hava geçirmeyen bir cam kavanozda bir yıla kadar saklanmadan önce iyice kurulayın.

Dereotu tohumları, bitkinin mevsimi sarmaya başladığı zaman ortaya çıkan yıldız benzeri sarıçiçekler içine gömülür. Yaprak için olduğu gibi aynı kurutma yöntemini kullanın, sadece kuru ve düşerken tohumları yakalamak için asılı sonra çiçek kafasının etrafında bir kağıt torba takın. Onları kuru tutmak için açıklık boyunca birkaç delik açın ve yapraklar ile aynı yöntemi kullanarak saklanabilirler.

Dereotunun Sağlığa Faydaları

Dereotu, Kutsal Kitabın antik bitkilerinden biridir ve 5.000 yıllık Mısır elyazmalarında tıbbi kullanımı ile ilgili olarak belirtilmiştir. Bir bardak kaynar suya birkaç çay kaşığı, kolikli bebekleri yatıştırmak, sinirleri yatıştırmak, mide rahatsızlıklarını yatıştırmak ve uykuyu arttırmak için çay olarak kullanılmıştır. Tohumların çiğneme, nefes ağrılarını kolaylaştırmak, adet ağrısını kolaylaştırmak ve emziren annelerde süt akışını arttırmak için kullanılmıştır.

Beslenme profilinde belirtilen bir onsluk porsiyon tüm gün içinde yediğinizden çok daha fazla olmasına rağmen, şifreli yumurtalarınızda bir çay kaşığı veya iki tane kullanmışsanız, beslenme yönündeki tekliflerinin bir göstergesidir. Bir ons, bir gün içinde ihtiyacınız olan A vitamininin yüzde 43’ünü ve tavsiye edilen C vitamini miktarının yüzde 40’ını sunar. 

Tek başına dereotu içindeki kalsiyum çok etkileyicidir: bir çorba kaşığı dereotu tohumu üçte bir süt sütünden daha fazla kalsiyum içerir. Dereotu, lif, niasin, fosfor, bakır, riboflavin, B6 vitamini, magnezyum ve potasyum gibi diğer besin maddelerini içerir ancak daha konsantre bileşikler sağlık yararları da sunar. Bunlardan ikisi kaempferol ve vicenin dahil olmak üzere flavonoidler ve monoterpenes carvone, limonene ve anethofuran’dır.

Dereotu özniteliklerinden biri, yağlarının bakterileri cesaretlendirmesidir, fakat aynı zamanda kansere karşı da korur. Glutatyon-S-transferaz enzimi, molekülleri glutatyonun oksitlenerek moleküllere zarar vermesini önleyerek, antioksidanlar oluşturmasına yardımcı olur. Dereotu tohumlarının uçucu yağları “kemoprotektif” olarak kabul edildi ve sigara dumanı, hava kirliliği ve otomobil egzozu gibi günlük bazda karşılaştığımız çoğu karsinojeni nötralize etmeye yardımcı oluyor. 

Dereotu Üzerinde Yapılan Çalışmalar

Üç monoterpen – anethofuran, carvone ve limonene – dereotu otu ve kimyon yağlarından elde edilen bir çalışmada kemopreventif etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu bileşiklerin detoksifiye edici enzim glutatiyon S-transferazını indüklediği ve yüksek enzim indükleyici aktivite için kritik olduğu görülmüştür.

Dereotu tohumlarından ekstrakte edilen uçucu yağ, çevre dostu bir antifungal kaynağı olarak potansiyelleri açısından bir çalışmada incelenmiştir. Antifungal mekanizmasını açıklamak için, dereotu esansiyel yağın plazma membranı ve mitokondriya (hücrelerin kullanabileceği formlara dönüştüren enerjileri) Aspergillus flavus (karsinojen aflatoksini üreten bir patojen) üzerindeki etkisi araştırılmış ve plazmada bir lezyon bulunmuştur. Bilim adamları, dereotu yağının antifungal aktivitesinin, plazma membranının geçirgenlik bariyerini bozma yeteneğinden ve A. flavus’taki mitokondriyal disfonksiyonun neden olduğu ROS birikmesinden kaynaklandığı sonucuna varmışlardır.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir