Didymium

Didymium Kullanım Alanı

29 Ocak 2019

Didymium

Didymium nadir toprak elementleri olan praseodimiyum ve neodimyum ve bazen diğer nadir toprak elementlerinin bir karışımıdır. Bu terim, ikiz olan Yunanca sözcük didumus’dan gelmektedir ve İlyum bitmektedir. 

Sözcük bir öğe adı gibi geliyor çünkü bir zamanlar didimyum bir unsur olarak kabul edildi. Aslında, Mendeleev’in orijinal periyodik masasında görülür.

Reklamlar

Didymium Tarihi ve Özellikleri

İsveçli kimya Carl Mosander (1797-1858), Jons Jakob Berzelius tarafından sağlanan bir ceria (serit) örneğinden 1843 yılında didymemi keşfetti.

Mosander, didimyumun anlaşılabilir bir unsur olduğuna inanıyordu, çünkü o zaman nadir toprak elementleri ayırmak güçleşmişti. Element didymium atom numarası 95, di sembolü ve öğenin iki değerlikli olduğu inancına dayanan bir atomik ağırlığa sahipti. 

Aslında, bu nadir toprak elementleri üç değerliklidir, bu nedenle Mendeleev’in değerleri, gerçek atom ağırlığının yaklaşık% 67’sidir. Didimiyum, ceria tuzlarında pembe bir renkten sorumlu olarak biliniyordu.

Per Teodor Cleve tarafından belirlenen didimyum, 1874 yılında en az iki elementten oluşmalıdır. Lecoq de Boisbaudran, 1891’de Carlium Auer von Welsbach’ı bırakarak kalan didymium içeren bir örneği kullanarak samarium’u izole etti.

Welsbach bu iki elementi praseodidymium (yeşil didymium) ve neodimidium (yeni didymium). İsimlerin “di” kısmı düşürüldü ve bu elementler praseodimyum ve neodimyum olarak anılmaya başlandı.

Cam balığının gözlüklerinde maden zaten kullanıldığından, adı didimyum kalır. Didimyumun kimyasal bileşimi sabit değildir, ayrıca karışım sadece praseodimyum ve neodimyumdan başka nadir toprak elementleri içerebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde “didymium”, seryum mineral monazitten çıkarıldıktan sonra kalan materyaldir.

Bu bileşim, yaklaşık% 46 lantan,% 34 neodimyum ve % 11 gadolinyum içerir ve daha az miktarda samarium ve gadolinyum içerir. Neodimiyum ve praseodimyum oranı değişirken, didymyum genellikle praseodimiyumdan yaklaşık üç kat fazla neodimyum içerir. Bu sebeple, neodimyum adını alan 60 elementtir.

Didymium Kullanımları

Didymium ve nadir toprak oksitleri, cam renklendirmek için kullanılır. Cam, demirci ve cam üfleme güvenlik gözlükleri için önemlidir. Karanlık kaynakçı gözlüklerden farklı olarak, didymium cam, görünürlüğünü koruyarak, Glassblower’ın katarakt ve diğer hasar riskini azaltarak, sarı ışığı 589 nm civarında seçici olarak filtreler.

Didymium ayrıca fotoğrafik filtrelerde optik bir bant durdurma filtresi olarak kullanılır. Sonbahar manzaralarının fotoğraflarını zenginleştirmek için yararlı olan spektrumun turuncu kısmını kaldırır.

1920’lerde Leo Moser tarafından geliştirilen ve ışığa göre kehribar renginden kırmızıya yeşil renge dönüşen bir renk olan “Heliolite” cam yapmak için 1: 1 oranında neodim ve praseodimyum kullanılabilir. Bir “Alexandrit” rengi aynı zamanda nadir toprak elementlerine dayanıyor ve alexandrite taşa benzer renk değişiklikleri sergiliyor.

Didimiyum ayrıca bir spektroskopi kalibrasyon materyali olarak ve petrol kraking katalizörlerinin imalatında kullanılır.

I. Dünya Savaşı’ndaki savaş alanlarına Müslüman Kod mesajlarını iletmek için didymium cam kullanıldığı yönünde haberler var. Cam, lamba ışığının parlaklığının çoğu izleyici tarafından belirgin bir şekilde değişmeyecek gibi görünmesine karşın, filtrelenmiş dürbünleri kullanan bir alıcıya izin verecekti.

Makale Kategorileri:
Bilim

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir