Diş Beyazlatma ve Diş Sararması

Diş Beyazlatma ve Diş Sararması

31 Ocak 2019

Dişlerin kahve, çay ve tütün nedeniyle lekelenmesinden sarıya dönüşebileceğini biliyorsunuz, ancak dişlerde renk değişikliğinin diğer tüm nedenlerinden habersiz olabilir.  Diş beyazlatma dış etkenler sebebiyle diş hekimine başvurularak yapılmalıdır.

Dişler Neden Sararır?

Dişlerde sarı veya kahverengi en yaygın renk değişimidir. Herhangi yoğun şekilde renklendirilmiş bitki maddesi, pigment molekülleri mine yüzey tabakasına bağlandığı için diş lekesine neden olabilir. Tütün çiğnemek ya da sigara içmek karartır ve sararır. 

Reklamlar

Asit, dişleri daha gözenekli hale getirdiği için kahve, çay ve kola gibi koyu, asitli içecekler iki kat daha berraklaşır; bu nedenle pigmentleri daha kolay toplatırlar.  Yüzey boyamanın sarı olması gerekmez. Nedene bağlı olarak turuncu hatta yeşil olabilir. Bu leke tipiyle ilgili iyi haber, diş hekimliği hijyeni ve beyazlatma diş macunu ile çıkarılabilmesidir.

Ağız gargarası dişlerini lekeleyebilir. Klorheksidin veya setilpiridyum klorür antibakteriyel maddeler içeren ürünler yüzey renk değişikliğine neden olur. Renk geçici ve ağartılabilinir. İlaçlar ayrıca sarı dişlere neden de olabilir. Antihistaminikler, yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar ve antipsikotik ilaçlar tipik olarak yüzeyde renk değişimine neden olabilir, bu da geçici olabilir. 

Tetrasiklin ve doksisiklini antibiyotikler emaye geliştirirken kalsifiye olur. Antibiyotikler yetişkin dişlerini lekelenmese de, ilaçlar 10 yaşın altındaki çocuklara uygulanıyorsa, bu ilaçlar kalıcı renk değişikliği ve dişlerin bozulmasına neden olabilir.

Gebe kadınlara, fetal diş gelişimini etkilediğinden bu antibiyotiklere karşı ilaç vermeleri önerilir. Dişlerin kimyasal bileşimi değiştirilerek daha kırılgan hale gelir.  Ağartma bu problemleri çözmeyecektir, bu yüzden olağan tedavide kronlar veya dişlerin implantlarla değiştirilmesi gerekir(ciddi vakalarda).

Mavi, Siyah ve Gri Dişlerin Nedenleri

Diş renginin tek tipi sarı değildir. Diğer renkler mavi, siyah ve gri renklerdir.

Cıva veya sülfür kullanılarak yapılan diş amalgamları, dişleri renklendirebilir ve muhtemelen onları gri veya siyah yapar.

Ciddi derecede hasar görmüş veya ölü bir diş, cilt altında morluklar oluştuğuna benzer şekilde iç doku ölürken siyah lekelere neden olabilir. Travma hem yetişkinlerde hem de çocuklarda diş rengini etkileyebilir. Bu renk değişikliği içsel olduğu için, basitçe ağartılamaz.

Mavi dişlerin iki temel nedeni vardır. Birincisi, dişin emaye ile gösterilen civa-gümüş dolgusu varsa, beyaz bir dişin mavi görünebileceği. Bir dişin köküne zarar da mavi gibi gösterebilir. 

Diğer ana neden dişin kökü kaybolduğu zaman. Bu, çocuklarının yapraküstü (bebek) dişlerini kaybetmelerinde, aksi halde dişlerinin beyaz olması durumunda görülür. Emaye kristalin apatittir, bu nedenle karanlık altta yatan malzeme ya da herhangi bir materyalin eksikliği mavi-beyaz görünmesini sağlayabilir.

Değerli okurlarımız; Dişler Neden Sararır hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; diş beyazlatma, diş cilası, diş eti kanaması, diş eti intihabı, diş fırçalama, diş gargarası, diş gıcırdaması, diş lekesi, diş kaplama, dişler nasıl beyazlar, dişler ve isimleri, diş örnekleri, diş macunu başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir