Site icon Kültür Denizi

Dolmalık Biber

Dolmalık Biber

Dolmalık Biber

Taze, gevrek bir yeşil dolmalık biber, sağlıklı beslenme planınızın düzenli bir parçası olabilecek lezzetli bir sebzedir. Bu sebzenin kalorisi düşüktür ve 0 gram yağ ile iyi bir vitamin ve mineral kaynağı içerir. Hafif tatlı tadı, yeşil dolmalık biberleri çok çeşitli besleyici tarifler içerecek kadar çok yönlü hale getirir.

Lif

1 fincan yeşil biber porsiyonu, kadınlar için günlük 21-25 gram ve erkekler için 30-38 gram önerisine karşılık 2,5 gram lif içerir. Günlük olarak yeterli miktarda lif aldığınızda, sindirim sisteminiz daha verimli çalışır, bu da kabız olma veya hemoroit geliştirme olasılığınızın azaldığı anlamına gelir. Yeterli lif almak kalp hastalığı ve diyabet riskinizi de azaltır. Lif aynı zamanda kilo vermenize veya sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir çünkü sizi tok tutar ve bu da çok fazla yemenizi önlemeye yardımcı olabilir.

C ve E Vitaminleri

Günde 75 ila 90 miligram C vitaminine ihtiyacınız var ve bir fincan doğranmış yeşil biber 119,8 miligram sağlar. Yeterli C vitamini aldığınızda enfeksiyon geliştirme olasılığınız azalır ve cildiniz, dişleriniz, diş etleriniz ve kan damarlarınız daha sağlıklı olur ve daha verimli çalışır. Aynı porsiyon doğranmış yeşil biber, her gün almanız gereken 15 miligrama karşılık 0.55 miligram E vitamini içerir. E Vitamini, hücrelerinizin hasardan korunmasına yardımcı olur ve güçlü bir bağışıklık sistemini destekler. Dolmalık Biberi tüketim halinde halihazırda vitamin eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Dolmalık Biber Sağlığa Faydaları

Yeşil dolmalık biber de dahil olmak üzere sebzeler açısından zengin olup, bazı kronik hastalık riskinizi azaltır. Sebzelerde antioksidanların serbest radikal hasarını azalttığı görülmektedir. Serbest radikaller, iltihaplanma, kalp problemleri ve kansere yol açabilen hücre hasarına neden olan bileşiklerdir. Kırmızı dolmalık biberler daha fazla miktarda antioksidan içerirken, yeşil dolmalık biberler de önemli bir kaynaktır. Yeşil dolmalık biberler ayrıca gözlerinizi sağlıklı tutan ve yaşa bağlı göz hastalıkları riskinizi azaltabilecek zeaksantin içerir. Dolmalık Biberin sağlığa faydaları saymakla bitmemektedir. gördüğünüz üzere barındırdığı vitaminler ile yetişkin bir vücudun vitamin ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Exit mobile version