Dolmalık Kabak

Dolmalık Kabak

23 Şubat 2019

Kabak, sıcak, donmayan havalarda en iyi yetişir ve verimli, nem açısından zengin topraklarda gelişir. Sarp sarmaşıklar ile 2 metre uzunluğunda gür bitkilerde yetişir. Gerçek meyve dışında (kabak, botanik konuşan bir meyvedir), büyük, sarı, trompet şeklindeki çiçekleri de yenilebilir.

Kabak büyük boyutlara kadar büyüyebilir, ancak bu bahçe favori olduğunda daha büyük anlamına gelmez. Küçük ve orta boy kabaklar daha lezzetlidir. Kabak daha büyük, daha sert, daha sakin ve daha az lezzetli hale gelir. Besinlerde daha zengin olan koyu tenli kabaklara bakının.

Reklamlar

Pek çok yemek tarifine uygun çok yönlü bir gıda olduğu için kabağı kullanmadığınız yer olmaz. Çorba, salata veya frittata karıştırın, et yemekleri ile bir garnitür olarak servis yapın ya da “kabak kızartması” yapın, bir meze olarak bir soğan sosu ile servis yapın. 

Kabağın Sağlığa Faydaları

Kabakların sunduğu besin değerini görünce kesinlikle etkileneceksiniz. Düşük kalorili (100 gram başına sadece 17 kalori içerir) ve lif içeriği yüksektir ve kolesterol veya sağlıksız yağları yoktur. Aynı zamanda yaşlanmayı yavaşlatan ve serbest radikal-zapping özellikleri ile hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynayan zeaksantin, karotenler ve lutein gibi flavonoid antioksidanlar açısından da zengindir.

Antioksidanların ve fiberin çoğu cildinde olsa da, bu gıdaya servis yaparken cildi korumak en iyisidir.

Kabak, aynı zamanda, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olan ve çok fazla sodyumun etkilerini karşılayan, kalp dostu bir besin olan potasyumun harika bir kaynağıdır. Aslında, bir kabakta bir muzdan daha fazla potasyum vardır.

Kabak, B-kompleks vitaminleri, folat, B6, B1, B2, B3 ve kolin yanı sıra çinko ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Bunlar, sağlıklı kan şekeri regülasyonu sağlamada değerlidir, diyabetikler için kesin bir avantajdır. Demir, manganez ve fosfor gibi önemli mineralleri de içerir.

Kabak ile ilgili çalışmalar

Bir çalışma, kabak dahil olmak üzere yaz kabaklarının sağladığı geniş sağlık faydalarını ortaya koydu. Gıda uzmanı ve gıda endüstrisi analisti Phil Lempert’e göre, bu ürünlerdeki nişastalı karbonhidratlar hücre duvarlarındaki polisakkaritlerden elde edilir ve pektinleri içerir. Günümüzde artan sayıdaki hayvan çalışmaları şimdi, kabak içindeki bu nişastalı bileşenlerin antioksidan, anti-enflamatuar, anti-diyabetik ve insülin düzenleyici özelliklere sahip olabildiğini göstermektedir.

Makale Kategorileri:
Gıda
https://www.kulturdenizi.com

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir