Domates

Domates

26 Şubat 2019

Domates Meyve Mi Sebze Mi?

Domates deyince aklımıza domates meyve mi sebze mi olduğu sorusu gelmektedir. Bu soru geçmişten günümüze kadar bazı cevaplar doğursa da yine de konuşulmaktan vazgeçmemiştir. Domates aslında bir meyvedir. Fakat bizler domatesi sebze gibi kullanır hatta çoğumuz onu sebze olarak biliriz.

Domatesi genellikle meyve tabağımızda değil de mutfakta salatanın içerisinde veya yemeklerin içerisinde görmekteyiz. Domatesin yarattığı kafa karışıklığına örnek olarak kabak, salatalık, mısır, biber ve patlıcanı ele alabiliriz. Çünkü bu meyveler bizlerce sebze olarak bilinmektedir.

Reklamlar

Domatesin nereden geldiğine yani ailesine bakarsak itüzümü familyasından, diğer bir deyişle patlıcangiller ailesinden gelmektedir. Domatesinden Türkiye’de olduğu gibi dünyada da binlerce çeşitleri vardır.

Domateslerin Sağlığa Faydaları

Domateslerin sağlığınıza o kadar çok faydası var ki bunu bilseniz her gün domates tüketirdiniz. Çünkü sunduğu vitaminler ve lifler hayatınızı kolaylaştıracaktır. Domateslerde bol miktarda lif, A, C ve K vitaminleri mevcuttur. Bununla birlikte potasyum, manganez, E vitamini, B6 vitamini ve magnezyum mevcuttur. Sadece bir meyvede bu kadar vitaminin olması bizim için besin kaynağıdır.

Günlük olarak domates tükettiğinizde vücudunuzun C vitamini ihtiyacını %38, A vitaminini %30 ve K vitamininin %18’ini karşılamaktadır. Bununla birlikte domateste yağ ve kolesterol yoktur.

Konserve içerisindeki domatesleri tüketmek çok fayda sağlamayacaktır. Çünkü teneke kutudaki metalin domatesle karışımı vücudunuzda istemeyeceğiniz maddelere maruz kalabilirsiniz. Özellikle Hamile kişiler veya yeni doğum yapmış annelerin tüketmemesini tavsiye ederiz.

Domates Üzerine Yapılan Çalışmalar

Domates üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda prostat kanserine karşı önleyici faktörler tespit edilmiştir. Günlük tüketime bağlı olarak önleyici faktörün yükseldiği, düşük tüketimde ise önleyici faktörün de düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Domateslerde bulunan antioksidanlar cildi ultraviyole hasarlarından ve olası deri kanserinden koruduğu görülmüştür. Ayrıca hücreleri de koruma kabiliyetine sahiptir. Domateslerde bir diğer önemli besin maddesi, UV ışınlarını filtreleyen ve gözleri yaşa bağlı maküler dejenerasyonun önlenmesi olasılığına kadar koruyan zeaksantindir.

Domateslerdeki likopen varlığının, oksidatif stresi ve osteoporoz riskini azalttığı kanıtlanmıştır, ancak araştırmacılar, bir ay boyunca 23 postmenopozal kadının diyetinden kesilen likopenin etkilerini belirlemek için daha fazla çalışma yürütmüştür. Sonuçlar sadece tükenmiş likopen düzeylerini değil, aynı zamanda lutein, zeaksantin, karoten, enzimatik süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz seviyelerini de önemli ölçüde düşürdü.

Domatesin Besin Değerleri

Bu değerler 1 Adet orta boy domatese eş değerdir.

Karbonhidrat2.86
Protein1.5
Yağ0.23
Lif1.5
Kolesterol0
Sodyum6.6
Potasyum266.2
Kalsiyum14.5
Demir0.55
A Vitamini92.4
C Vitamini27
Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Gıdalar · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir