Domates

Domates

26 Şubat 2019

Bazı öneriler: Soğutma, domatesleri olgunlaşma sürecini durdurur ve lezzet ve dokuyu azaltır. Hızlı olgunlaşma için, bir muz veya elma ile bir kese kağıdı içine koyun ve etilen gazı işini yapmasına izin verin. Asla metal tavaları, kaşıkları veya saklama kaplarını kullanmayın, çünkü alüminyum da dahil olmak üzere safsızlıklar ve zehirler, önce domates ürünleriniz tarafından ve daha sonra da yutulduğunda vücudunuz tarafından emilebilir. Kendi bahçenizde yadigarı büyütün veya GDO’lu domateslerden kaçınmak için organikler arayın.

Domateslerin Sağlığa Faydaları

Domateslerle ilgili inanılmaz şeylerden biri, sundukları çok çeşitli ve besleyici miktarlardır. Yani onlar sadece iyi değiller – sizin için de iyi, mükemmel miktarda lif, A, C vitaminleri (enfeksiyonlara direnmek için) ve K, potasyum (kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmek) ve manganez vardır. İyi miktarlarda E vitamini (alfa tokoferol), tiamin, niasin, B6 vitamini, folat, magnezyum, fosfor ve bakır diğer kaynaklardır.

Reklamlar

Günlük değerde, domatesler C vitaminde ihtiyaç duyulanın% 38’ini, A vitamini içinde% 30’unu ve K vitamini içerisindeki% 18’ini sağlar. En iyisi: yağ ve kolesterol yoktur.

Bisfenol A (BPA), eğer çalışmadıysanız, konserve yiyecekler açısından önemli olan bir konudur. Teorik olarak yiyeceğin teneke kutunun metalinden ayrıldığı, ancak vücuda sızabildiği için, fetüslerde, bebeklerde ve çocuklarda beyni, davranışı ve prostat bezini olumsuz yönde etkilediği için vinil astardaki bir maddedir ve östrojen metabolize olur. Anne sütü içinde ortaya çıkabilir. Kadınlar veya başkaları için iyi değildir.

İlginç bir şekilde, FDA, BPA seviyeleri ile ilişkili risklerin olabileceğini ve daha önceki “endişelenmemesi” raporlarının eski geçtiğini kabul ederken, 2012 yılının Mart ayında durumu yeniden değerlendirme planlarını yayınladı. Ancak, bunların hala belirlenmiş bir standardı yok. Öte yandan Avrupa, milyon başına parça sayısını 600 ile sınırlandırıyor.

Domates Üzerinde Yapılan Çalışmalar

Testler domateslerin prostat kanserine karşı önleyici bir faktör olabileceğini, özellikle daha büyük miktarlarda alındığını göstermektedir. Yüksek, orta ve düşük alım yüzdeleri ile derecelendirilen, günde bir domates düşük bir miktar olarak kabul edildi.

Vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize edebilen flavonoidler ve antioksidanlar hakkında çok şey duyuyoruz. Likopen domateslerde büyük bir şekilde ortaya çıkar. Bu flavonoid antioksidan, cildi ultraviyole hasarı ve olası bir sonucu olarak deri kanserinden koruduğu gibi hücreleri de koruma kabiliyetine sahiptir.

Domateslerde bir diğer önemli besin maddesi, UV ışınlarını filtreleyen ve gözleri yaşa bağlı maküler dejenerasyonun önlenmesi olasılığına kadar koruyan zeaksantindir.

Domateslerdeki likopen varlığının, oksidatif stresi ve osteoporoz riskini azalttığı kanıtlanmıştır, ancak araştırmacılar, bir ay boyunca 23 postmenopozal kadının diyetinden kesilen likopenin etkilerini belirlemek için daha fazla çalışma yürütmüştür. Sonuçlar sadece tükenmiş likopen düzeylerini değil, aynı zamanda lutein, zeaksantin, karoten, enzimatik süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz seviyelerini de önemli ölçüde düşürdü.

Bu bulgular, likopenin kemik yoğunluğunu koruma ve osteoporozu azaltma kapasitesini gösterdi.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir