Dövme Mürekkebi

Dövme Mürekkebi

31 Ocak 2019

Dövme Mürekkepleri Nedir?

Dövme içerisindeki kullanılan maddeleri mürekkep ve pigment üreticileri açıklamaya mecbur değildir. Kendi mürekkeplerini kuru pigmentlerden karıştıran bir profesyonel, mürekkeplerin bileşimini en iyi şekilde bilir. Bununla birlikte, bu bilgi mülkiyettir (ticari sırlar), dolayısıyla sorularınıza cevap bulabilir veya alamazsınız.

Çoğu dövme mürekkebi teknik olarak mürekkep değildir.

Reklamlar

Bunlar, bir taşıyıcı çözeltide asılı pigmentlerden oluşur. Popüler inancın aksine, pigmentler genellikle bitkisel boyalar değildir. Günümüz pigmentleri öncelikli olarak metal tuzlarıdır. 

Bununla birlikte, bazı pigmentler plastiklerdir ve muhtemelen bazı bitkisel boyalar da vardır. Pigment, dövmenin rengini sağlar. Taşıyıcının amacı, pigment süspansiyonunu dezenfekte etmek, eşit şekilde karıştırmak ve uygulama kolaylığı sağlamaktır.  

Dövmeler ve Zehirlilik

Bu makale temel olarak pigment ve taşıyıcı moleküllerin bileşimi ile ilgilidir. Bununla birlikte, dövme ile ilgili önemli sağlık riskleri, hem içerilen bazı maddelerin toksisitesinden hem de hijyenik olmayan uygulamalardan kaynaklanmaktadır. 

Belirli bir dövme mürekkebi ile ilgili riskler hakkında daha fazla bilgi edinmek için herhangi bir pigment veya taşıyıcı için Malzeme Güvenliği Veri Sayfasını (MSDS) inceleyin. 

MSDS, mürekkep veya derideki kimyasal etkileşimlerle ilgili tüm kimyasal reaksiyonları veya riski tanımlayamayacaktır, ancak mürekkebin her bileşeni hakkında bazı temel bilgiler verecektir. Pigmentler ve dövme mürekkepleri ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmez. 

Bununla birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi, mürekkeplerin kimyasal bileşimini belirlemek, vücutta nasıl tepki vereceğini ve parçaladığını, mürekkeple ışık ve manyetizmanın nasıl tepki verdiğini ve kısa ve uzun dönemli sağlık olup olmadığını öğrenmek için dövme mürekkeplerini inceliyor mürekkep formülasyonları ile ilişkili tehlikeler veya dövmeleri uygulama yöntemleridir.

Günümüz pigmentleri arasında orijinal mineral pigmentleri, modern endüstriyel organik pigmentler, birkaç bitkisel esaslı pigmentler ve bazı plastik bazlı pigmentler bulunmaktadır.

Birçok pigmentte alerjik reaksiyonlar, yara izi, fototoksik reaksiyonlar (yani ışığa maruz kalma, özellikle güneş ışığıyla reaksiyon) ve diğer yan etkiler mümkündür. Plastik bazlı pigmentler çok yoğun olarak renklendirilir, ancak birçok kişi onlara reaksiyon bildirmiştir. 

Karanlıkta ya da siyah (ultraviyole) ışığa parlayan pigmentler de vardır. Bu pigmentler tehlikeli bir şekilde risklidir, bazıları güvenlidir, ancak diğerleri radyoaktif veya başka türlü toksiktir.

Dövme mürekkeplerinde kullanılan yaygın pigmentlerin renklerini listeleyen bir tablo kapsamlı değildir. Bir pigment olarak kullanılabilecek hemen her şey bir süredir olmuştur. Ayrıca, birçok mürekkep bir veya daha fazla pigmenti karıştırır:

  Dövme Pigmentlerinin Kompozisyonu
   Renk     Malzemeler    Yorumu
 Siyah Demir Oksit (Fe 3 O 4 ) Demir Oksit (FeO) Karbon Logwood Doğal siyah pigment, manyetit kristallerden, toz püskürten, wustite, kemik siyahından ve yanmadan (kurumsu) amorf karbondan yapılır. Siyah pigment genellikle Hindistan mürekkebi haline getirilir. Logwood, Orta Amerika’da ve Batı Hint Adalarında bulunan Haematoxylon campechisnum’un özüdür.
 Kahverengi Okra Kepek, kil ile karıştırılmış demir (ferrik) oksitlerden oluşur. Ham tanesi sarımtır. Isıtma ile dehidrate edildiğinde, sarı renk kırmızı renkte değişir.
 Kırmızı Cinnabar (HgS) Kadmiyum Kırmızı (CdSe) Demir Oksit (Fe 2 O 3 ) Napthol-AS pigmenti Demir oksit, ortak pas olarak da bilinir. Cinnabar ve kadmiyum pigmentleri oldukça toksiktir. Napthol kırmızısı Naptha’dan sentezlenir. Naphthol red ile diğer pigmentlerden daha az reaksiyon bildirilmiştir ancak tüm kırmızılar alerjik veya diğer reaksiyon riskleri taşımaktadır .
 Portakal disazodiarilid ve / veya disazopirazolon kadmiyum seleno-sülfür Organikler, 2 monoazo pigment molekülünün yoğunlaşmasından oluşur. Bunlar, iyi termal kararlılık ve renk haslığı olan büyük moleküllerdir.
 Et Ochres (kil ile karışık demir oksitler)  
 Sarı Kadmiyum Sarı (CdS, CdZnS) Ochres Curcuma Sarı Krom Sarı (PbCrO 4, çoğunlukla PbS ile karıştırılır) disazodiarylide Curcuma zencefil ailenin bitkilerinden türetilir; aka tumeric veya curcurmin. Reaksiyonlar genelde sarı pigmentlerle ilişkilidir, kısmen parlak bir renk elde etmek için daha fazla pigment gereklidir.
 Yeşil Krom Oksit (Cr2 O 3 ), Casalis Green veya Anadomis Green Malakit [Cu 2(CO 3 ) (OH) 2 ] Ferrocyanides ve Ferricyanides Kurşun kromat Monoazo pigment Cu / Al ftalosiyanin Cu ftalosiyanin Yeşiller genellikle potasyum ferrocyanide (sarı veya kırmızı) ve ferric ferrocyanide (Prusya mavisi) gibi katkı maddeleri içerirler.
 Mavi Masmavi Kobalt mavisi Cu-ftalosiyanin Minerallerden gelen mavi pigmentler, bakır (II) karbonat (azurit), sodyum alüminyum silikat (lapis lazuli), kalsiyum bakır silikat (Mısır Mavisi), diğer kobalt alüminyum oksitler ve krom oksitleri içerir. 
En güvenli blues ve yeşiller bakır ftalosiyanin gibi bakır tuzlarıdır. Bakır ptalosiyanin pigmentleri bebek mobilyalarında, oyuncaklarda ve kontakt lenslerde FDA onayına sahiptir. 
Bakır esaslı pigmentler, kobalt veya mukayese pigmentlerinden çok daha güvenli veya daha kararlıdır.
 Menekşe Manganez Viyolet (manganez amonyum pirofosfat) Çeşitli alüminyum tuzları Quinacridone Dioksazin / karbazol Pürlerin bazıları, özellikle parlak pırlantalar fotoreaktiftir ve ışığa uzun süre maruz kaldıktan sonra renklerini kaybeder. Dioksazin ve karbazol en kararlı mor pigmentlere neden olur.
 Beyaz Kurşun Beyaz (Kurşun Karbonat) Titanyum dioksit (TiOz 2) Baryum Sülfat (BaSO 4 )   Çinko oksit Bazı beyaz pigmentler anatazdan veya rutilden elde edilir. Beyaz pigment tek başına veya diğer pigmentlerin yoğunluğunu sulandırmak için kullanılabilir. Titanyum oksitler en az reaktif beyaz pigmentlerden biridir.

Değerli okurlarımız; Dövme Mürekkebi hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; dövme modelleri, dövme adaptörü, dövme makinesi, dövme bakımı, geçici dövme, dövme desenleri, dövme iğnesi, dövme kapatma, dövme kalemi, kol dövmeleri, minimal dövme, küçük dövmeler, kol dövmesi, dövme silme başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir