E-DIŞ TİCARET İŞLEMLERİ

E-Dış Ticaret İşlemleri

28 Ocak 2019

Küreselleşme süreci içerisinde tüm dünyada yoğun bir şekilde kültürel ve ekonomik ilişkiler ağı oluşmuştur. Bu ağın oluşması bilişim alt yapısına ve teknolojiye bağlıdır. Yenidünya ekonomisinde elektronik ticaret yerini almıştır.

Küreselleşme sürecinde sınırlar ortadan kalkmış ve teknoloji, ulaşım gibi faktörlerinde yardımlarıyla dış ticaret işlemleri belirgin bir şekilde değişikliğe uğramıştır.

Reklamlar

İnternet ilk olarak 1980’li yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıkmıştır. Bu süreçte internet gelişim hızını katlamış ve internet destekli uygulamalar kendini göstermiştir. Buna örnek olarak Amazon com gibi siteler e-ticaretin ilk başaralı uygulamaları olarak da kabul edilebilir.

İnternet bu düzeyde gelişim hızını koruyarak ilerler ise yakın bir gelecekte alışverişlerimizin hepsini internet üzerinden yapabileceğimiz ön görülmektedir.

İnternet üzerinden geleneksel yöntemler ile yaptıkları ticareti, yenilikçi bir yaklaşımla e-ticaret boyutuna taşıyan küçük ölçekli işletmeler, mağaza açma ihtiyacını e-mağazadan karşılayabilmektedir. Büyük ölçekli mağazalar ise e-ticareti kullanarak satışlarını ikiye katlama gibi fırsatlardan yararlanabilmektedir.

Makale Kategorileri:
Ticaret

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir