E-Ticaret İşlemleri

E-Ticaret İşlemleri Nedir?

30 Ocak 2019

E-Ticaret İşlemleri; Firmaların ürün veya birbirlerine karşı hizmetlerini gerçekleştirdikleri alım-satıma B2B yani firmalar arası e-ticaret denir. Elektronik ticaret firmalar arasında e-pazar olarak da adlandırılmaktadır. Bu pazara tedarikçiler katılım sağlamaktadır. Bu pazarı alıcılar ve satıcılar ortak olarak kullanabilmektedir. Bu ticaret sisteminde satıcılar ile alıcılar arasında geçen ticaret sonucu büyük ölçekli ürünler olduğu için fiziki teslimi nakliye araçları ile yapılmaktadır. Böylece E-Ticaret İşlemleri gerçeklemiş olur.

B2B Ticaretinin Sağladığı Avantajlar;

  • Tedarikçi seçiminde daha fazla tedarikçiye ulaşmayı sağlar
  • Ofis maliyetleri azaltır.
  • Müşteri memnuniyeti artar.
  • Evrak işleri azalır ve alışveriş kolaylaşır.
  • Herhangi bir aracıya gerek kalmadan ürüne ve ürün bilgilerine ulaşma avantajı sağlar.
  • Ürün tanıtım ve satmak için promosyon maliyeti azalır.

İşletmeden İşletmeye (B2B) Örnekleri

İşletmeler arası işlemler ve büyük kurumsal hesaplar, üretimdeki firmalar için olağandır. Örneğin Samsung, iPhone üretiminde Apple’ın en büyük tedarikçilerinden biridir. Apple ayrıca Intel, Panasonic ve yarı iletken üreticisi Micron Technology gibi firmalarla B2B ilişkileri yürütmektedir.

Reklamlar

B2B işlemleri aynı zamanda otomobil endüstrisinin bel kemiğidir. Birçok araç bileşeni bağımsız olarak üretilir ve otomobil üreticileri bu parçaları otomobilleri monte etmek için satın alır. Örneğin lastikler, piller, elektronik cihazlar, hortumlar ve kapı kilitleri genellikle çeşitli şirketler tarafından üretilir ve doğrudan otomobil üreticilerine satılır.

Servis sağlayıcılar ayrıca B2B işlemlerine de katılır. Örneğin, mülk yönetimi, temizlik ve endüstriyel temizlik konularında uzmanlaşmış şirketler, genellikle bu hizmetleri bireysel tüketiciler yerine yalnızca diğer işletmelere satarlar.

Makale Kategorileri:
Ekonomi ve Finans · Genel Kültür · Ticaret

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir