ekonomik-analizin-temel-tasları

Ekonomik Analizin Temel Taşları

26 Ocak 2019

MODEL KURMAK

Model, gerçek yaşamın basitleştirilmiş bir biçimidir. Özellikle iktisatçılar bu model üzerinde çalışırlar. İktisatçılarının bu modeli seçme nedeni; bir teori üzerinde çalışırken gerçek yaşamın içinde kaybolmamak içindir. Genel anlamda bir model tanımlardan, varsayımdan ve hipotezden oluşur.

SOYUTLAMA

Soyutlama ekonomi biliminin temel bilimsel yöntemidir ve üç aşamadan oluşur.  Birinci aşamada gözlemleme yapılır. İkinci aşamada gözlemlenen olay diğer olaylar ile karşılaştırılır ve bir model kurulur. Üçüncü aşamada ise dışarıda bırakılan unsurlar dahil edilir ve model artık normal yaşamdaki duruma gelir. Bu sistemi kurmanın nedeni ise gerçek yaşamın karmaşık olması ve gerçek yaşama yavaş yavaş geçilmesidir.

Reklamlar

VARSAYIM

Varsayım olaylar arasında ilişki kurarak onları bir neden bağlamak üzere yapılan önermelerdir. Eğer varsayım olmadan analiz yapılıp bir sonuca varılmış ise bu bir tesadüfe bağlıdır.

CETERİS PARİBUS

Ceteris paribus diğer koşullar sabit tutulduğunda anlamına gelmektedir. Ekonomik analizin sonucunda örneğin pasta talebinde ki düşüş pasta fiyatının artmasına bağlı ise, diğer unsurlar sabit tutularak bu sonuca varıldığını ifade etmek için ifadenin sonuna ceteris paribus deyimi eklenmelidir.

Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir