Ekonominin-Boyutunu-Ölçmek

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla

28 Ocak 2019

Ekonomide Gayri Safi Yurtiçi Hasıla

Bir ülkenin ekonomisinin boyutunun ölçülmesi birkaç farklı faktörü içerir, ancak gücünü belirlemenin en kolay yolu, bir ülkenin ürettiği malların ve hizmetlerin piyasa değerini belirleyen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Ürününü (GSYİH) gözlemlemektir.

Bunu yapmak için, bir ülkede, akıllı telefonlardan ve otomobillerden muzlara ve üniversite eğitimine kadar her tür mal veya hizmetin üretimini saymak ve ardından bu toplamı, her bir ürünün satıldığı fiyata çarpmak gerekir.

Reklamlar

Örneğin, 2014’te Birleşik Devletlerin GSYİH’sı 17,4 trilyon dolara ulaştı ve bu rakam onu ​​dünyanın en yüksek GSYİH’sına getirdi.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Nedir?

Bir ülkenin ekonomisinin büyüklüğünü ve gücünü belirlemenin bir yolu, nominal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) aracılığıyla yapılır. Ekonomi Sözlüğü tanımlar.

1.GSYİH, bir bölge için gayri safi yurtiçi hasıla olup GSYİH “bölgedeki emek ve mülk tarafından üretilen tüm mal ve hizmetlerin piyasa değeri, genellikle bir ülke” dir. Gayri Safi Milli Hâsıla, emek ve mülk gelirlerinin yurtdışından net olarak çıkarılmasına eşittir.

Nominal GSYİH bir temel para (genellikle ABD Doları veya Euro) dönüştürülür olduğunu gösterir piyasa döviz kurudur. Yani o ülkede üretilen her şeyin değerini o ülkede geçerli olan fiyatlarla hesaplarsanız, piyasa döviz kurlarıyla ABD Doları’na çevirirsiniz.

Şu anda, bu tanıma göre, Kanada dünyada sekizinci büyük ekonomiye, İspanya ise dokuzuncu sıradadır.

GSYİH ve Ekonomik Gücü Hesaplamanın Diğer Yolları

GSYİH’nın hesaplanmasının bir diğer yolu, satın alma gücü paritesi nedeniyle ülkeler arasındaki farkları hesaba katmaktır . Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi her ülke için GSYİH’yi (PPP) hesaplayan birkaç farklı kurum var.

Bu rakamlar, farklı ülkelerdeki malların veya hizmetlerin farklı değerlemelerinden kaynaklanan brüt üründeki farklılıkları hesaplıyor. 

GSYİH, arz veya talep metrikleri ile de belirlenebilir, burada bir ülke ya da sadece bir ülkede üretilen malların ya da hizmetlerin toplam nominal değerini hesaplayabilir. Birincisi, tedarik, malın veya hizmetin nerede tüketildiğine bakılmaksızın üretilen miktarı hesaplar. GSYİH arz modelinde yer alan kategoriler arasında dayanıklı ve dayanıksız mallar, hizmetler, envanterler ve yapılar yer almaktadır.

İkincisi, talep, GSYİH, bir ülkenin vatandaşının kendi mal veya hizmetlerini kaç tane mal veya hizmet satın aldığına bağlı olarak belirlenir. Bu GSYİH türünü belirlerken dikkate alınan dört temel talep vardır: tüketim, yatırım, hükümet harcamaları ve net ihracat harcamalarıdır.

Değerli okurlarımız, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla hakkında sizlere detaylıca bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla aylık verileri, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla nasıl artar ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla büyüme oranı ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla bileşenleri ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla büyüme hızı ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla deflatörü ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla denklemi ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla gelir yöntemi ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla gelişme hızı ,Gayri Safi Yurt İçi Hasıla kavramı, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla milli gelir, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla makro ekonomi, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oranları, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ölçme yöntemleri, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla sıralaması, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla unsurları, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verileri başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir