Ektopoplazi

Ektopoplazmın Kimyasal Kompozisyonu

Eğer yeterince korkunç Cadılar Bayramı filmleri izlediyseniz, o zaman “ectoplasm” terimini duydunuz demektirIn Connecticut Haunting Jonah bir seans sırasında ektoplazmayı yayar. Bu film kurgu eserleridir, bu nedenle, ektoplazmanın gerçek olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Reklamlar

Gerçek Ektoplazma

Ektopoplazm bilimde tanımlanmış bir terimdir. Tek hücreli organizmanın sitoplazmasını tanımlamak için kullanılır, amoeba, kendisinin bölümlerini sıkıştırarak ve uzaya akarken hareket eder.

Ektopoplazm, amoebanın sitoplazmasının dış kısmı, endoplazma ise sitoplazmanın iç kısmıdır. Ektoplazma, amip değişimi yönünün “ayak” ya da psödopodyumuna yardımcı olan berrak bir jeldir. Ektopoplazma, sıvının asitlik derecesine veya alkalinitesine göre değişir. Endoplazma daha sulu olup, hücrenin yapılarının çoğunu içerir.

Yani, evet, ektoplazma gerçek bir şeydir.

Bir Ortamdan veya Ruhtan Ektopoplazi

Sonra, doğaüstü türde bir ektoplazma var. Bu terim 1913 yılında Anafilaksi üzerine çalışması için Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü kazanan Fransız fizyolog Charles Richet tarafından hazırlandı. Sözcük , “dış” ve “kalıplaşmış” ya da “oluşmuş” anlamına gelen plazma anlamına gelen ektos’dan gelen Yunanca kelimelerden kaynaklanıyor; bu madde, transda fiziksel bir araç tarafından tezahür ettirildiğini belirtti. Psikoplazma ve teleplazma, aynı fenomene işaret eder, ancak teleplazm ortamdan uzakta hareket eden bir ektopoplazmadır.

İdeoplazm, bir kişinin benzerine dönüşen ektopoplasttır.

Richet, zamanının pek çok bilim adamı gibi, bir maddenin fiziksel bir alanla etkileşime girmesine izin verebilecek bir ortam tarafından atılmasının sözü edilen materyalin doğasından ilgiydi. Ektopoplazmanın incelendiği bilinen bilim adamları ve doktorlar Alman hekim ve psikiyatrist Albert Freiherr von Schrenck-Notzing, Alman embriyolog Hans Driesch, fizikçi Edmund Edward Fournier d’Albe ve İngiliz bilim adamı Michael Faraday’ı kapsıyor.

Slimer’in ektoplazmasından farklı olarak, 20. yüzyılın başlarındaki hesaplarda ectoplasm, gauzy bir materyal olarak tanımlanır. Bazıları şeffaflaşmaya başladıktan sonra görünür hale geldiğini söyledi. Diğerleri, ektoplazmanın hafifçe parladığını söyledi. Bazı insanlar, eşyalarla ilgili güçlü bir koku bildirdiler. Diğer hesaplar, ektoplazmanın ışığa maruz kaldığı zaman parçalanmış olduğunu belirtmiştir. Raporların çoğunda ectoplasm, serin ve nemli, bazen de viskoz olarak tanımlanır. Eva C. olarak tanımlanan bir ortamla çalışan Sir Arthur Conan Doyle, ektoplazmanın yaşayan bir materyal gibi hissettiğini ve hareket ettiğini ve dokunuşuna tepki verdiğini belirtti.

Çoğunlukla, günün medyaları dolandırıcılıktı ve bunların ektoplazması bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı. Birkaç tanınmış bilim adamı, kaynak, kompozisyon ve özelliklerini belirlemek için ektoplazm üzerine deneyler yaparken, gerçek anlaşmayı veya sahne şovmenliği örneğini analiz edip etmediklerini anlamak zordur. Schrenck-Notzing, çekirdek, globül ve mukus ile epitel hücrelerine dönüşen biyolojik bir doku örneği gibi filim olarak nitelendirilen ve organize edilen bir ectoplasm örneği elde etti. Araştırmacılar, ortamı tarttı ve sonuçta meydana gelen ektoplazmayı, örnekleri ışığa maruz bıraktı ve lekelenmesine rağmen, madde içindeki kimyasal maddeleri tanımlamak için herhangi başarılı bir girişim olmadığı görülüyor.

Fakat elementler ve moleküller bilimsel olarak anlaşılabildi. Oldukça dürüstçe, araştırmaların çoğunun, orta ve ektoplazmanın hileli olup olmadığını belirlemeye odaklandı

Modern Ektoplazma

Aracı olmak, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında uygulanabilir bir işti. Modern çağda, daha az kişi arabuluculuk iddiasında bulunur. Bunlardan, ektoplazmayı yayarlar sadece bir avuç dolaşım aracıdır. Ektoplazmanın videoları internette bol miktarda bulunurken, örnekler ve test sonuçları hakkında çok az bilgi var. Daha yeni örnekler insan dokusu veya kumaş parçaları olarak tanımlanmıştır. Temel olarak, ana-akım bilimi, ektoplazmayı şüphecilikle ya da tamamen kayıtsızlıkla görüşür.

Homemade Ektopoplazma Yap

En yaygın “sahte” ektoplazma basitçe bir ince ince muslin tabakası (keskin bir kumaş) idi.

20. yüzyılın ortasındaki efektin başında olmak istiyorsanız, herhangi bir sırt kağıdı veya örümcek ağ türü malzeme kullanabilirsiniz. Sümüklü version (ya da iplik veya doku bitleri olmadan) ya da sümük yumurta akı kullanılarak çoğaltılabilir.

Lüminesans Ektoplazma Tarifi

Kolayca temin edilebilen malzemeleri kullanarak yapmak kolay, güzel parlayan bir ektoplazma tarifi:

  • 1 fincan ılık su
  • 4 ons açık toksik olmayan tutkal (beyaz da çalışır, açık ectoplasm üretmez)
  • 1/2 su bardağı sıvı nişasta
  • 2-3 çorba kaşığı karanlık boya veya 1-2 çay kaşığı kızdırıcı toz içinde kızarın
  1. Çözelti düzgün olana kadar tutkal ve suyu birlikte karıştırın.
  2. Parlatma boyasında veya tozda karıştırın.
  3. Ektopoplazma sümüğü oluşturmak için sıvı nişasta karıştırmak için bir kaşık veya ellerinizi kullanın.
  4. Ektopoplasmda parlak bir ışık tutun böylece karanlıkta parlar.
  5. Ektoplazmanızı kurutulmasını önlemek için kapalı bir kapta saklayın.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir