Elma

Elma

27 Şubat 2019

Lezzetli, gevrek, sulu ve tatlı, elmaları tanımlamak için kullanılan tüm sıfatlardır. İyi taşınabiliyor, yiyecek ve atıştırmalık olabiliyordur. Elmalar son derece çok yönlüdür. Aslında Mezopotamya’da doğmuşlardır.

Elmanın Sağlığa Faydaları

Özellikle C vitamini açısından yüksek olan elmalar, enfeksiyonu önlemekte ve enfeksiyona direnç göstermeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan olarak A vitamini sağlar. Ayrıca LDL (kötü) kolesterol emilimini önlemeye yardımcı olabilecek önemli miktarda lif içerirler. Elmalar, vücutta metabolizmayı ve diğer hayati fonksiyonları desteklemek için enzim gücünü serbest bırakan riboflavin (vitamin B2), tiamin (vitamin B1) ve piridoksin (B6 vitamini) gibi iyi bir B-kompleks vitamin kaynağıdır.

Reklamlar

Elmalardaki diğer mineraller arasında kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmede yardımcı olan önemli bileşenler olan demir, bakır, çinko, fosfor, kalsiyum ve potasyum bulunur. Bütün bu güzel şeyler ve daha çok elmanın neden meşru bir “süper yiyecek” olarak adlandırılabileceğini açıklıyor.

Elma üzerinde yapılan çalışmalar

En az bir çalışma, elmadaki flavonoidlerin ve nitratların, kan basıncını düşürmek ve aynı zamanda kan akışını düzenlemek için endotel fonksiyonunu iyileştirmek suretiyle kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyabildiğini göstermektedir. Flavonoidler, meyveler, sebzeler ve yenilebilir bitkilerdeki en önemli doğal fitokimyasallardan biridir.

Araştırma ayrıca elma yemenin bazı kanserlerin riski azalttığı bilinir, özellikle kolorektal kanser arasında bir bağlantıyı gösterir. Elmalar, diğer etkenlerden daha fazla antioksidan içerirler ve kabuklar etten daha güçlüdür. İlginç olan, başka hiçbir meyvenin kolorektal kanser risklerini değiştirmeyle ilişkili olduğu yönündedir: Alım miktarı arttıkça, bu etki artar.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir