Site icon Kültür Denizi

Elma

Elma

Elma Elma nedir Elmanın faydaları Elma kabuğunun faydaları Elmanın zararları Elmanın sağlığa faydaları

Elmanın tarihi Mezopotamya’ya kadar dayanmaktadır. Günümüze kadar bu lezzetli ve sulu elma ve elmalar tadından hiç ödün ermeyerek lezzetini korumuştur. Atıştırmalık olarak, diyetlerde olsun en sevilen meyvedir.

Elmanın Sağlığa Faydaları

Özellikle C vitamini ve diğer vitaminler açısından yüksek olan elmalar, enfeksiyonu önlemekte büyük rol oynarlar. İçerisinde güçlü bir antioksidan olan A vitamini bulunmaktadır. Ayrıca kolesterolü önlemede ve düzenlemede yardımcı olacak lifler içermektedir. Bir elma tüketimi sonrası vücudumuzda sindirim sistemimizi ve metabolizmamızı destekleyerek daha iyi bir sağlıklı vücuda kavuşmamıza yardımcı olur.

Elmalarda B2-B1 ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Elma bizim için iyi bir vitamin kaynağıdır. Elmalarda ayrıca demir, bakır, çinko, fosfor, kalsiyum ve potasyum bulunur. Bu bileşenler ile vücudumuzdaki kan basıncını, kalp atış hızını kontrol etmede yardımcı olurlar.

Elma üzerine yapılan çalışmalar

Yapılan çalışmalar sonrası elmalardaki flavonoidlerin ve nitratların, kan akışını düzenlediği ve kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu özelliklere sahip olduğu da bilinmektedir.

Ayrıca elma tüketmenin bazı kanser risklerini azalttığı görülmektedir. Bu özellikler aslında elma da bulunan antioksidanlara bağlıdır. Ne kadar tüketirseniz vücudunuz o kadar antioksidanlar ile korunacaktır. Çoğu meyvede bu özellikler yoktur.

Elmanın Besin Değeri

Elmanın besin değeri ve içindeki vitaminler

Normal boyutlarda bir elma bir kişinin günde ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını kapsamaktadır. Elmada bahsettiğim üzere A, B1, B2, B6, K ve C vitaminleri bulunmaktadır. Elmanın besin değeri şöyledir;

Elma Kabuğunun Faydaları

Elmanın kabuğu neye iyi gelir?

Meyvelerdeki besin miktarları türüne göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak ele aldığımızda soyulmamış ürünlerdeki vitamin miktarıyla soyulmuş ürünlerdeki vitamin ve mineral miktarı aynı değildir. Soyulmamış kabuğu üzerinde olan meyvelerin vitamin ve mineral miktarı daha fazladır.

Elmayı incelediğimizde soyulmamış bir elmada daha fazla K, A, C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum ve potasyum oranı da yüksektir.

Elmanın Zararları

Exit mobile version