Elon Musk

Elon Musk

28 Şubat 2019

Elon Musk (28 Haziran 1971 doğumlu), Güney Afrika kökenli Amerikalı bir girişimci ve işadamı olup X.com’u 1999 yılında (daha sonra PayPal haline getirdi), SpaceX’i 2002’de ve Tesla Motors’u 2003 yılında kurdu.

Musk geç bir yıl içinde multimilyoner oldu 20’li yıllarda Compaq Computers’ın bir bölümüne yeni kurulan Zip2 şirketini sattı. Musk, SpaceX’in ilk ticari aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna göndereceği bir roket başlattığı Mayıs 2012’de manşetlere baktı. 

Reklamlar

2016 yılında SolarCity satın alarak portföyünü güçlendirdi ve Başkan Donald Trump’in yönetiminin ilk günlerinde bir danışma rolü üstlenerek sektörün lideri olarak yerini sağlamlaştırdı.

Elon Musk Net Değer

Forbes’a göre Aralık 2017 itibarıyla Elon Musk’un net değeri 20,2 milyar dolardır. İlk milyarını 2002’de PayPal satışı ile kazandı; SpaceX adlı şirketi ise 20 milyar dolardan fazla değerinde.

Eğitim

1989’da Elon Musk, 17 yaşında İngiliz Kraliçesi Üniversitesi’ne girmek için Kanada’ya taşındı ve Güney Afrika askeriyesinde zorunlu hizmetten kaçındı. 

Pennsylvania Üniversitesi’nde iş ve fizik dersleri vermek üzere 1992 yılında ayrıldı. Ekonomi alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve fizikte ikinci bir lisans derecesi için kaldı.

Penn’i terk ettikten sonra, Elon Musk, enerji fiziğinde doktora yapmak için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. Ancak, hareketi İnternet patlamasıyla mükemmel bir şekilde zaman kazandı ve sadece bir iki gün içinde Stanford’tan ayrıldı ve ilk şirketi olan Zip2 Corporation’ı başlattı. 

Çevrimiçi bir şehir rehberi olan Zip2, New York Times ve Chicago Tribune’in yeni web siteleri için kısa süre içinde içerik sağlıyordu. 1999’da Compaq Computer Corporation’ın bir bölümü 307 milyon dolarlık nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonu için Zip2’yi satın aldı.

PayPal

1999 yılında Musk, online finansal hizmetler / ödeme şirketlerinden X.com’u kurdu. Ertesi yıl X.com tarafından satın alınması, bugün bilinen PayPal’ın kurulmasına yol açtı ve Ekim 2002’de PayPal eBay tarafından 1,5 milyar dolara satın alındı. Satıştan önce Musk, PayPal stokunun yüzde 11’ine sahipti.

SpaceX’in kurucusu

Musk, ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etme niyetiyle 2002 yılında üçüncü şirketi Space Exploration Technologies Corporation’ı veya SpaceX’i kurdu. 

2008 yılına gelindiğinde NASA, NASA’nın kendi uzay mekiği görevlerinin yerini alması için NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için kargo taşımacılığına-gelecekte astronot taşımacılığına ilişkin planları olan sözleşmeye layık görüldü.

Falcon 9 Roketi

22 Mayıs 2012’de Musk ve SpaceX, Falcon 9 roketini insansız bir kapsül ile uzaya fırlattığında tarih yazdı. Araç, uluslararası uzay istasyonuna bir uzay aracını ilk gönderen ilk astronotlar için 1.000 kilo malzeme ile gönderildi. Başlama sırasındaki Musk, “Çok şanslı hissediyorum, … bizim için, Super Bowl’ı kazanmak gibi bir şey” sözleriyle aktarıldı.

Aralık 2013’te, bir Falcon 9, uydunun, dünyanın dönüşüne uyan bir yörünge yoluna kilitleneceği bir mesafeyi, senkronize iletim yörüngesine başarıyla taşıdı. 

Şubat 2015’te SpaceX, Dünya’daki elektrik ızgaralarını ve iletişim sistemlerini etkileyen aşırı absorpsiyonu gözlemlemek amacıyla Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) uydusuyla donatılmış bir Falcon 9 daha başlattı.

Mart 2017’de SpaceX, yeniden kullanılabilir parçalardan yapılmış bir Falcon 9 roketinin başarılı deneme uçuşunu ve inişini gördü. Bu gelişme, daha uygun bir uzay yolculuğu için kapıyı açtı. 

Kasım 2017’de, şirketin yeni Block 5 Merlin motorunun bir testi sırasında bir patlama meydana geldiğinde bir aksilik yaşandı. SpaceX, kimsenin yaralanmadığını bildirdi ve konunun gelecek nesil Falcon 9 roketlerinin planlanmış bir şekilde devreye girmesini engellemeyeceğini bildirdi.

Şirket, güçlü Falcon Heavy roketinin başarılı deneme lansmanı ile Şubat 2018’de bir kilometre taşı daha yaşadı. Falcon Heavy, ek Falcon 9 güçlendiricileriyle donatılmış olarak, yörüngede muazzam yükler taşımak ve potansiyel olarak derin uzay görevleri için bir gemi görevi görecek şekilde tasarlandı. 

Test lansmanı için Şahin Ağırına, aracın güneş etrafında planlanan yörüngesinde “bazı epik görüş sağlamak” için kameralarla donatılmış kiraz kırmızısı Tesla Roadster yükü verildi. 

Tesla’nın Kurucusu ve CEO’su

Elon Musk, uygun fiyatlı toplu pazar elektrikli otomobillerinin yanı sıra batarya ürünleri ve güneş çatıları üretmek için çalışan Tesla Motors’un kurucularından, CEO’lardan ve ürün mimarlarından biridir. Musk, şirket ürünlerinin tüm ürün geliştirme, mühendislik ve tasarımını denetler. 

Kuruluşundan beş yıl sonra 2008’de şirket, 3.7 saniyede 0 ila 60 mil hızlandırabilen ve lityum iyon pilinin şarjları arasında yaklaşık 250 mil hızla ilerleyebilen bir spor otomobili olan Roadster’ı tanıttı. 

Şirketteki hisseleri Daimler tarafından ve Toyota ile stratejik bir ortaklık kurarak Tesla Motors Haziran 2010’da halka arzını başlatarak 226 milyon dolar kazandı.

Ek başarılar, şirketin ilk elektrikli sedan olan Model S’yi içermektedir. Masraflar arasında 265 mil kapsayan kapasiteye sahip olan Model S, Motor Trend dergisi tarafından Yılın 2013 Car olarak onurlandırıldı.

Tesla, Nisan 2017’de General Motors’un en değerli ABD otomobil üreticisi olma başarısını gösterdiğini açıkladı. Haberler, üretimini artırmak ve o yılın sonundaki Model 3 sedanunu serbest bırakmak isteyen Tesla için bariz bir nimet oldu.

Kasım 2017’de Musk, şirketin tasarım stüdyosundaki yeni Tesla Semi ve Roadster’ın açılışıyla bir kez daha sıçradı. 2019 yılında üretime giren yarı kamyon, 500 mil yelpazesinin yanında batarya ve 1 milyon mil uzunluğunda motorlar üretiyor. 2020’de izlenecek Roadster, 1,9 saniyelik 0 ila 60 süreyle şimdiye kadarki en hızlı üretim otomobili haline gelecek.

Musk kalabalığa “Bu işi yapmanın yolu benzinli arabalara sertçe tokmak” dedi. “Bir benzinli spor araba kullanmak, kişniş yanlı buharlı bir motor gibi hissedecektir.”

Başlangıçta Aralık 2017’ye kadar haftada 5.000 yeni Model 3 otomobil üretmeyi hedefleyen Musk, bu hedefi Mart 2018’e, ardından Haziran ayında yeni yıla başlayarak itti. Açıklanan gecikme, şirketin üretim problemlerini iyi bilen endüstri uzmanlarını şaşırtmadı, ancak bazıları yatırımcıların sürecin sabırlı kalacağını sorguladı.

Ocak 2018’in sonlarında Tesla, Musk’a 50 milyar dolar artışla artan değerlemenin kilometre taşlarına ulaştığında ödeneceği, CEO’su için yeni bir tazminat paketi sunduğunu açıkladı. Bu çizelgenin en üstünde, eğer Tesla 650 milyar dolar değerinde bir şirket değerine ulaştıysa Musk, 55 milyar dolar değerinde bir hisse senedi ödülünden faydalanmaya devam etti.

SolarCity Edinimi

Ağustos 2016’da, Musk’un sürdürülebilir enerji ve ürünleri daha geniş bir tüketici tabanı için teşvik etmek ve ilerletmek için devam eden çabasıyla, elektrikli otomobil ve güneş enerjisi şirketlerini birleştirmek için 2.6 milyar dolarlık bir anlaşma sağlamlaştırıldı. 

Tesla Motors Inc., Musk tarafından kuzenlerinin 2006 yılında faaliyete başlamasına yardımcı olan SolarCity Corp.’un hisselerini satın alarak satışa sunduğunu açıkladı. Her kuruluşta çoğunluk hissedarıdır.

“Güneş enerjisi ve depolama kombine edildiğinde en iyisidir. Bir şirket olan Tesla (depolama) ve SolarCity (güneş), enerjinin üretilme, depolanma ve tüketilme şeklini iyileştirmek için tamamen entegre konut, ticari ve şebeke ölçekli ürünler oluşturabilir “demiştir. Tesla’nın web sitesinde anlaşma hakkında bir açıklama okuyun.

Elon Musk’un Eşleri

Elon Musk iki kez evlendi. 2000 yılında Justine Wilson’la evlendi. Müskür, çekişmeli bir boşandıktan sonra aktris Talulah Riley ile bir araya geldi ve çift 2010’da evlendi. 2012’de ayrıldı ancak 2013’te yeniden evlendi. İlişkileri sonuçta 2016’da boşandı. Musk da aktrist Amber Heard ile tekrar tekrar bir ilişki kurdu.

Çocuklar

Elon Musk’un eski karısı Justine Wilson’la beş oğlu var. 2002’de ilk oğlu ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) 10 haftada öldü. Musk ve Wilson’ın beş ek oğlu vardı: ikizler ve üçüzler.

Doğum Günü ve Milliyeti

Elon Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde dünyaya geldi. Kanada vatandaşlığını 1989’da aldı; kısmen bu yoldan Amerikan vatandaşlığını kazanmanın daha kolay olacağını düşündü. 2002’de ABD vatandaşı olma hedefine ulaştı.

Ailesi

Kanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olan Elon Musk, çocukluğunu Güney Afrika’daki kardeşi Kimbal ve kızkardeşi Tosca ile geçirdi. 10 yaşında, ebeveynleri boşandıklarında içe dönük Elon bilgisayarlara ilgi duydu. Programa nasıl başlayacağını öğretti ve 12 yaşındayken ilk yazılımını Blastar adlı bir oyunla sattı.

Diğer Buluşlar ve Yenilikler

SpaceX ve Tesla’daki rollerinin dışında Musk, yenilikçi fikirlerini gerçek yapmak için sürekli girişimde bulundu.

Hyperloop

Ağustos 2013’te Elon Musk, büyük şehirler arası gidişatı hızlandıracak ve seyahat süresini kısaltacak yeni bir ulaşım şekli olan “Hyperloop” kavramını yayınladı. 

İdeal olarak hava koşullarına dayanıklı ve yenilenebilir enerji ile çalışan Hyperloop, 700 pph’den daha yüksek hızlarda alçak basınçlı tüpler aracılığıyla kapsüllerdeki sürücüleri itecektir. Musk, Hyperloop’un inşa edilmek ve kullanıma hazır olmak için yedi yıldan 10 yıla kadar sürebileceğini belirtti.

Her ne kadar Hyperloop’u bir uçaktan veya trenten daha güvenli olacağı iddialarıyla sunarken de, 6 milyar dolarlık tahmini bir maliyetle – California eyaleti tarafından planlanan demiryolu sistemi maliyetinin yaklaşık onda biri – Musk’un konsepti şüphecilik yarattı. 

Bununla birlikte, girişimci bu fikrin gelişimini teşvik etmeye çalışmıştır. Takımların bir Hyperloop pod prototipi için tasarımlarını sunması için bir yarışma ilan ettikten sonra, ilk Hyperloop Pod Yarışması Ocak 2017’de SpaceX tesisinde yapıldı.

Şirket

Ocak 2017’de Elon Musk anonim bir başka yenilikle, kaynakları sıkıcı hale getirmek ve tünel inşa etmekle kaynak tahsis ederek trafiği azaltmanın bir yolunu bulacağına karar verdi. 

Los Angeles’taki SpaceX mülkündeki bir test kazı ile “The Boring Company” adlı girişimini başlattı. Ekim ayının sonlarında Musk, şirketinin ilerleme kaydının ilk fotoğrafını Instagram sayfasına gönderdi. Genel olarak Interstate 405’e paralel olacak şekilde 500 ayak tünelinin yaklaşık dört ayda iki mil uzunluğa ulaşacağını belirtti.

Girişimci ayrıca, Sondaj Şirketi alev alıcıları için bir pazar bulduğu bildirildi; Ocak 2018 sonlarında her biri 500 dolara satışa çıkacaklarını açıkladıktan sonra, bir gün içerisinde onlardan 10.000 adet sattığını iddia etti.

Yüksek Hızlı Tren

Kasım 2017’nin sonlarında, Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel, O’Hare Havalimanı’ndan Chicago şehir merkezine 20 dakika ya da daha kısa bir sürede yolcu taşıyacak olan hızlı bir demiryolu hattının inşası ve işletilmesi için teklif ettikten sonra, Musk onunla görüştüğünü tweet attı.

Chicago döngüsü konseptinin, hava sürtünmesini ortadan kaldırmak için bir vakum çekmeye ihtiyaç duymayan nispeten kısa rota olan Hyperloop’tan farklı olacağını söyledi.

Elon Musk’un Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş

Uzayın keşfedilmesinin sınırsız potansiyeli ve insanlığın geleceğinin korunması, Musk’un sadık çıkarlarının temel taşları haline geldi ve bu araştırmalara uzay araştırması ve yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının keşfine adamış Musk Vakfı’nı kurdu.

Makale Kategorileri:
Biyografiler · Genel Kültür

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir