Erik Nedir

Erik Nedir?

6 Mayıs 2021

Erik Nedir?

Erik, birçok farklı çeşidi bulunan küçük bir meyve türüdür. Avrupa ve Japonya’da yetiştirilir ve dünyanın dört bir tarafında ihracatı yapılmaktadır. Erikler yapısal olarak tek çekirdekli olup dış katmanı tüketilmektedir.

Eriğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Erikler kalori bakımından nispeten düşüktür, ancak oldukça fazla miktarda önemli vitamin ve mineral içerir. Erikler, içerdikleri birçok besin maddesi sayesinde sağlık açısından birçok farklı fayda sağlayabilir. Eriğin, iyi bir A vitamini kaynağı olduğunu söylemek gerekmektedir ve faydaları şöyledir;

Reklamlar

Erikler ayrıca vücudun kolajen üretmesine yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamini açısından da zengindir. C vitamini, vücudun diyetteki demir emilimini arttırır ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Erik ve kuru erik iyi lif kaynaklarıdır. Bu besin, sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.

Kalbinize İyi Gelir

Antioksidanlar açısından zengin olan erik, kalbinizin sağlığını iyileştirir ve korur. Serbest radikallerle savaşır, kalp hastalıklarını ve felç korkularını önler. Antioksidanlar, kolesterolü önler ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. 

Kabızlığı Giderir

Erikler, kabızlığı gidermeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan isatin ve sorbitol içerir. Aynı zamanda bağırsakları da sağlıklı tutar. Kabızlık ve diğer sindirim sorunlarından kurtulmak için erik kuru erikler tüketebilirsiniz.

Hücre Hasarına / Kansere Karşı Koruma 

Eriklerdeki kırmızımsı mavi pigment olan antosiyaninler, zararlı serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olabilir. Bu da vücudunuzu kanserden ve hücre hasarından korumaya yardımcı olur.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Erik, vücudun demiri emme yeteneğini geliştirir. Meyve ayrıca kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan demir içerir. Erikleri tüketmek kan dolaşımını iyileştirir.

Cildiniz İçin Faydalıdır

Erik tüketmek cildinizi sıkılaştırır ve cilt dokunuzu temizler. Meyve kırışıklıkları azaltır ve cildinizi canlandırır. Daha genç görünen bir cilt için erik suyu içilmelidir.

Kilo Yönetimine Yardımcı Olabilir

Eriklerin yağ oranı düşüktür, bu da onları kilo vermek isteyen bir kişi için faydalı bir atıştırmalık haline getirebilir.

Ek olarak, eriklerin ve kuru eriklerin bir kişinin daha tok hissetmesine yardımcı olabileceğini, yani aşırı yemek yemelerinin daha az olası olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. Kuru eriğin ayrıca besin emilimine ve toksinlerin atılmasına yardımcı olan sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini de teşvik edebilir.

Bağışıklığı Geliştirir

Erik yemek, bağışıklığınızı artırarak soğuk algınlığı ve gribi uzak tutacaktır. Meyve bağışıklığınızı güçlendirir ve sağlıklı dokuların gelişimini destekler.

Makale Kategorileri:
Gıdalar · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir