Erik

Erik

27 Şubat 2019

Büyük İskender, ilk erik ağaçlarının Çin’de ortaya çıktığı düşünülse de, M.Ö. 65’in başlarında Akdeniz bölgelerinde erik ağaçları yetiştirdi. Erikler, gül ailesinin (Rosacea) bir üyesidir ve şeftali, kayısı, nektarin ve badem ile ilgilidir.

Bazı erik ağaçları meyve taşıyandır ve bazıları değildir. (İlginçtir ki, meyve taşıyıcıları küçük beyaz çiçekler geliştirirken, yalnızca süs ağaçları pembe çiçek kümeleri alır.) İki ana meyve taşıyan ağaç, taze veya sos, reçel veya meyve suyu için en iyi Avrupa “clingstone” çeşididir ve oryantal, taze, kuruyan ve konserve için en uygun meyve olan “freestone” tipidir. Her iki tip de yarıya indirilebilir, çekilebilir ve tamamen dondurulabilir. 

Reklamlar

Kuru erikler elbette basitçe kurutulmuş eriklerdir, esasen aynıdır, ancak besin profilleri oldukça farklıdır.

Hibridizasyonun çoğundan sorumlu olan Luther Burbank, “kararlılık, yenilik, çeşitlilik, sağlamlık, güzellik, nakliye kalitesi ve uyumluluk” gibi tüm doğru özelliklerle bir ağaç üretmek için erikler üzerinde çapraz-üreme deneylerini yorulmadan yürüttü. Erik, yüzde 15’lik bir minimum şeker konsantrasyonu içermediği sürece, bir kuru erik pazarlanabilir bir meyveye kurulamayacağına inanıyordu.

Taze veya satın alma toplayıp, erik başparmağınızla hafif bir girinti yapmak için yeterince yumuşak olmalıdır. Ayrıca genetik olarak değiştirilmediğinden emin olmalısınız. Çok sağlamlarsa, optimum lezzet ve sululuk için olgunlaşmak için oda sıcaklığında tutulabilirler.

Erik ve kayısı çukurları, elma ve ayva tohumu ve bademler, glikoz, benzaldehit ve siyanürden oluşan amigdalin adlı kimyasal bir bileşik içerir. Patentli ilaç Laetrile (Amigdalina B-17 veya vitamin B17) yapmak için kullanılan tartışmalı bir maddedir.

1924 yılında, Laetril amigdalden izole edildi ve bir kanser tedavisi olarak terfi edildi. 1978’e gelindiğinde, 1963’ten beri ABD’de yasadışı olmasına rağmen, 70.000’den fazla Amerikalı bunu denedi. İnsanlar hala yasal olduğu Meksika kliniklerinde laetrile tedavileri arıyorlar. Son çalışmalar, Laetrile’nin bir tedavi olmamasına rağmen, kanserin yayılmasını azaltmada ciddi bir potansiyel sergilediğini göstermektedir.

Eriğin Sağlığa Faydaları

Lutein ve kriptoksin gibi eriklerde bulunan flavonoid polifenolik antioksidanların önemli miktarları, kötü beslenme alışkanlıkları ve hava ve su kirliliği gibi çevresel toksinler, plastiklerde BPA, sentetik koruyucu maddeler vb. Ile sistemlerimize giren serbest radikalleri temizler. Tüm bunlar her şeye katkıda bulunur. Erken yaşlanmadan kansere kadardır.

Kırmızı kan hücresi formunda demir, kalp ve kan basıncını düzenleyen potasyum, ve yağ ve karbonhidrat metabolize edici B vitaminleri, örneğin niasin, B-6 ve pantotenik asit, erik ve kuru erik ve K vitamini ve amino asit içeriğinde bulunan önemli sağlık yararlarıdır. Eriklerde A vitamini ve zeaksantin göz koruyucudur, çünkü bir karotenoid olarak, retina içine emer ve ultraviyole ışığı filtreler.

C vitamini, erik ve kuru erikteki en önemli besin maddelerinden biridir ve kolesterolü serbest radikal hasarından korur, bu da özellikle antherosklerozlu (atardamarların sertleşmesi) ve diyabetli insanlar için yararlıdır. Olumlu etkilenen diğer hastalıklar arasında inme, osteoartrit ve romatoid artrit, astım ve kalp hastalıkları yer alır ve yüksek C vitamini içeriğine sahip tüm meyve ve sebzelerden bahsedilebilecek bir şeydir.
Fenoller, neoklorojenik ve klorojenik asit olarak sınıflandırılan, erik ve erikte iki eşsiz bitki besin maddesidir ve son yıllarda çok sayıda klinik deneye tabi tutulmuştur. Bu, antioksidan etkililikleri, özellikle de en zararsız serbest radikallerden birine karşı – süperoksit anyon radikali – ve hücre zarlarımızdaki, beyin hücrelerimizdeki ve kolesterol moleküllerindeki yağlara özellikle zarar verenleri nötralize etmeleri nedeniyledir.

Taze ve kuru erik hem de doğal kabızlık olarak bilinen doğal kimyasallar sorbitol ve isatin, esas olarak doğal laksatif olarak bilinir. Bu, özellikle bir erdemidir. Yığın sağlamadaki rolleri, kolon kanseri yoluyla fekal maddenin serbest dolaşımını teşvik eder ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Çözünebilir lif ayrıca kolesterolü aşırı derecede birikerek ve çoğalmasını önleyerek kolesterolü düşürür.

Ancak erik ve kuru erikteki lif de bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin beslenmesinde önemli bir rol oynar. Erikler, tek bir fincan porsiyonda 2 gram lif içerir, bu da RDV’nin yüzde 9’unu oluşturur, erikte 12 gram lif ile karşılaştırıldığında, tüm gün boyunca ihtiyacınızın neredeyse yarısını sağlar.

Ancak, aşırı miktarda erik tüketimi sağlığınıza zararlı olabilecek fruktoz içerirler.

Erik Üzerine Çalışmaları

En saldırgan meme kanseri hücreleri bile, “Rich Lady” şeftali ve “Black Splendor” erik ile tedavi edildikten sonra, son laboratuvar testlerinde, Texas A & M AgriLife Communications’ın raporlarına göre öldü. Bilim adamları, sadece ekstraktların kanserli hücreleri öldürmediğini, fenolik klorojenik ve neoklorojenik bileşikler nedeniyle normal hücreleri ters yönde etkilemediklerini bildirdiler.

Erik ve kuru erik kullanan halk ilaçları, kabızlık, hipertansiyon, diyabet, sarılık ve ateş gibi hastalıkların tedavisinde oldukça faydalıdır. Modern bilim adamları eriklerin diğer pek çok alanda tedavi edici olduğunu bulmuşlardır.

“Kuru erikler antioksidan, antikanser, anksiyolitik, hafif müshil ve antihiperlipedimik olarak farmakolojik olarak aktif bulunmuştur. Hiperkolesterolemi ve osteoporozun tedavisinde ve önlenmesinde etkinliği klinik çalışmalarda belgelenmiştir. Anti-oksidan aktiviteler, yüksek lif ve potasyum içerikleri yoluyla muhtemelen kardiyovasküler parametreler üzerinde olumlu etkiler gösterir. Sonuç olarak, kuru erik çok çeşitli besin ve tıbbi kullanımlara sahiptir ve günlük tüketim farklı hastalıkların tedavisinde veya önlenmesinde faydalı olabilir. ”

Kabızlık yaygın bir hastalık olduğu için, araştırmacılar, yaygın bir laksatif olarak kullanılan Plantago ovata bitkisinden elde edilen doğal bir lif olan psyllium’a karşı kuru eriklerin etkilerini karşılaştırmaya karar verdiler. Kırk kabız katılımcılar, araştırmacıların, kurutulmuş eriklerin bu hastalıktan üstün bir rahatlama sağladığını belirlemelerine yardımcı oldu ve ilk çare olmalıydı.

Makale Kategorileri:
09-Gıda
https://www.kulturdenizi.com

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir