Evcil Hayvanlar

Evcil Hayvanlar

27 Aralık 2019

İnsanlar onlarca çeşit hayvan evcilleştirmişlerdir. Bu evcil hayvanlar şunlardır;

Köpek

Evcil hayvanlar köpeklerle başladığı söylenebilir. Köpekler sadece insanın en iyi arkadaşı değil; Ayrıca hayvan dünyasındaki en eski dostlarımızdan biridir. DNA delilleri köpekler evcilleştirme hem de ayrı ayrı cereyan ederek, Çin ve İsrail 35.000 yıl önce evcilleştirildiği düşündürmektedir. 

Reklamlar

Tarih öncesi insan avcıları muhtemelen kurt yavrularını kabul ettiler; en dostça ve en uysal olanları av avcıları ve bekçi köpekleri olarak tutuldu ve yavaş yavaş evcil köpek haline geldi.

Domuz

Köpeklerde olduğu gibi, domuzların evcilleştirilmesi birden fazla kez ve farklı yerlerde gerçekleşmiş gibi görünüyor ve bu yerlerden ikisi Ortadoğu, Yakın Doğu ve Çin olmuştur. Evcil hayvanlar kategorisine eklenmiştir.

Çiftliğe çiftlik yuvaları getirildi ve 11.000 ila 13.000 yıl önce, şu anda Türkiye ve İran’ın yanı sıra güney Çin’de de evcilleştirildi. Domuzlar, tutsaklıkla kolayca üreyen ve hane hurdaları, meşe palamudu ve diğer çöpleri pastırmaya dönüştüren akıllı, uyarlanabilir yaratıklardır.

Koyun

Koyunlar, insanlar tarafından evcilleştirilebilecek en eski hayvanlar arasındaydı. İlk koyun büyük olasılıkla 11.000 ila 13.000 yıl önce bugünkü Irak olan Mezopotamya’da yabani mouflon’dan evcilleştirildi.

Koyun et, süt ve deri için kullanılmıştır; Yünlü koyunlar sadece yaklaşık 8000 yıl önce Pers (İran) ‘da göründü. Koyun yakında Ortadoğu kültürlerinde Babil’den Sümer ve İsrail’e kadar olan insanlar için çok önemli hale geldi; İncil ve diğer eski metinler koyunlara ve çobanlara çok fazla gönderme yapıyor.

Keçi

İlk keçi muhtemelen 10,000 yıl önce İran’ın Zagros Dağlarında evcilleştirildi. Süt ve et için, ayrıca yakıt olarak yakılabilir olan gübre için kullanılıyorlardı. 

Keçiler aynı zamanda kurak topraklardaki çiftçilere kullanışlı bir özellik olan temizleme fırçasında oldukça etkilidirler. Keçilerin bir diğer yararlı özelliği, uzun süredir çöl bölgelerinde sıvıların taşınması için su ve şarap şişeleri yapmak için kullanılan sert saklaması.

İnek

Sığırlar önce 9000 yıl önce evcilleştirildi. Dokümante edilmiş evcil sığırlar, Ortadoğu’nun soyu tükenmiş, uzun boynuzlu ve agresif auroch’lar olan şiddetli atalar tarafından üretilmektedir. İnekler, süt, et, deri, kan ve bitkiler için gübre olarak kullanılan gübre için kullanılır.

Kedi

Ev kedileri, en yakın vahşi akrabalarından ayırt etmek zordur ve Afrika yaban kedisi gibi vahşi kuzenlerle kolayca birbirleriyle kaynaşabilirler. 

Aslında, bazı bilim adamları kedileri yalnızca yarı evcilleştirilmiş olarak adlandırıyor; Yaklaşık 150 yıl öncesine kadar insanlar genellikle belirli kedi türlerini üretmek için kedi ıslahına müdahale etmediler. 

Kediler yaklaşık 9.000 yıl önce Orta Doğu’da insan yerleşimlerinin çevresinde asılı kalmaya başladı, tarım toplulukları fare çeken tahıl fazlalarını depolamaya başladı. İnsanlar muhtemelen kedilere fare avcılık becerileri, ki bu günümüz insanlarının kedi arkadaşları için sık sık sergiledikleri haykırışa çok yavaş ilerleyen ortak bir ilişki için tolerans gösterdi.

Tavuk

Ev tavuklarının vahşi ataları Güneydoğu Asya ormanlarındaki kırmızı ve yeşil orman kuşlarıdır. Tavuklar yaklaşık 7000 yıl önce evcilleştirildi ve hızla Hindistan ve Çin’e yayıldı. Bazı arkeologlar, önce salyangoz dövmesi için ve yalnızca tesadüfen et, yumurta ve tüyler için evcilleştirilebildiklerini ileri sürerler.

At

Atların eski ataları köprüyü Kuzey Amerika’dan Avrasya’ya geçti. İnsanlar atları 35.000 yıl kadar önce avlardı. Evcilleştirmenin bilinen en eski yeri, Botai halkının at taşımacılığı için 6.000 yıl öncesine kadar kullandığı Kazakistan’dır. 

Resimde görülen Akhal Teke gibi atlar, Orta Asya kültürlerinde büyük önem vermeye devam ediyor. Hem atlar, arabalar ve arabalar için binicilik ve çekme için atlar dünyada kullanılmış olmasına rağmen Orta Asya ve Moğolistan’daki göçebe halklar, et ve süt için kumisadlı alkollü içkiye fermente edildi.

Buffalo

Bu listede, kendi ev kıta sahasının dışında yaygın olmayan tek hayvan buffalodur. Su mandaları iki farklı ülkede bağımsız olarak evcilleştirildi. 5,000 yıl önce Hindistan’da, 4,000 yıl önce güney Çin’de. 

İki tip genetik olarak birbirinden ayırt edilebilir. Buffalo, Güney ve Güneydoğu Asya’da et, saklambaç, gübre ve boynuz için kullanılır; aynı zamanda pulluk ve arabaları çekmek için de kullanılır.

Deve

Asya’da iki tür yerli deve vardır. Bactrian deve, batı Çin’in ve Moğolistan’ın çöllerine özgü iki ısırganın bulunduğu tüyler ürücü canavar ve genellikle Arap Yarımadası ve Hindistan ile ilişkili tek yumru dromedary. Develer oldukça yakın zamanda evcilleştirilmiş gibi görünüyor.

Yalnızca yaklaşık 3,500 yıl önce. Bunlar, İpek Yolu üzerinde ve Asya’daki diğer ticaret yollarında önemli bir yük nakliye şekli idi. Develer ayrıca et, süt, kan ve deriler için de kullanılır.

Koi Balıkları

Bu listedeki başlıca dekoratif amaçlarla geliştirilmiş olan tek balık Koi’dir. Göletlerde besin olarak yetiştirilen Asyalı sazandan inen koi, seçmeli olarak, renkli mutasyonlar içeren sazardan yetiştirildi. Koi, ilk önce yaklaşık 1.000 yıl önce Çin’de gelişti ve renk için sazan yetiştirme uygulaması, yalnızca on dokuzuncu yüzyılda Japonya’ya yayılmıştı .

Makale Etiketleri :
· · · · · · · ·
Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir