Fesleğen

Fesleğen

8 Mart 2019

Bir mutfağın elinde sadece birkaç bitki varsa, fesleğen muhtemelen bunlardan biri olacaktır. Güzel kokulu özü, et yemekleri, balık, sebze, peynir, çorba ve yumurtalarda biberiye ve kekik ile iyi bir uyum sağlar ve çam fıstığı ve parmesan peyniri ile birlikte pestodaki ana bileşenlerden biridir.

60’tan fazla fesleğen çeşidi tanımlanmış olmasına rağmen, bunların hepsi üç ana türe ayrılır: tatlı, mor ve çalı. Her biri tadı ince bir fark sunuyor; Limon, anason ve tarçınlı fesleğen gibi çeşitleri size bir tarifi nasıl değiştirebileceği ve geliştirebileceği hakkında bir fikir verir. Basit bir yemeği dönüştürmek için sadece birkaç yaprak alır. Fesleğen bitkilerinin iç ve dış mekanlarda bakımı kolaydır. Tomurcuk kafalarını, ne zaman görünecekleri ve alt kısmına yakın bir yaprağın alt kısmının altında, bitkinin tam olarak kalmasını sağlayacak şekilde yeni bir dal ortaya çıkar.

Reklamlar

Fesleğen yaprakları kurutmak için, fırın tepsisine tek bir fesleğen yaprağı tabakası yerleştirirken fırını 140 dereceye ısıtın. 20 dakika sonra tavayı çıkarın, yaprakları soğutun ve hemen hava geçirmeyen şişelerde veya fermuarlı torbalarda güneş ışığından uzakta saklayın.

Fesleğenin Sağlığa Faydaları

Fesleğen de en sağlıklı bitkilerden biri olarak kabul edilir. En iyisi taze, tatlı, dünyevi bir aromanın ortaya çıkmasıdır, sadece hoş kokulu lezzetin değil, etkileyici bir besin listesidir. Kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini bunlardan biridir. Sadece iki yemek kaşığı fesleğen günlük önerilen değerin yüzde 29’unu sağlar.

Fesleğen ayrıca, beta-karotenler, kan damarları da dahil olmak üzere birçok vücut yapısını serbest radikal hasarından koruyan hücreleri koruyan güçlü antioksidanlar içeren A vitamini sağlar. Bu, kandaki kolesterolün oksitlenmesini önleyerek ateroskleroz, kalp krizi ve felç oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Fesleğindeki diğer vitaminler ve mineraller arasında demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, C vitamini ve potasyum bulunur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, fesleğen de antibakteriyel özelliklere sahiptir ve DNA koruyucu flavonoidler içerir. Fesleğen, uçucu yağlar ile ilgili antibakteriyel özellikleri olan, hücresel düzeyde koruma sağlayan, en sağlık yararları sağlayan fesleğen ve uçucu yağlardır. Bunlar arasında, hepsi listeria, staphylococcus, E. coli, yersinia enterocolitica ve pseudomonas aeruginosa dahil olmak üzere birçok zararlı bakterinin büyümesini kısıtlayabilen estragol, linalol, sineole, öjenol, sabinen, myrsen ve limonen bulunmaktadır.

Bu suşların bazılarına dirençli olduğu düşünülen bazı antibiyotik ilaçlar, fesleğen ekstraktları ile engellenmiştir. Bu yağlardan biri – öjenol – zararlı enzim siklooksijenaz (COX) aktivitesini engelleyebilir. Bu aynı etki fıtığı “antiinflamatuar” kategorisine sokar, çünkü romatoid artrit gibi ilgili problemlerden kurtulmayı sağlar.

Fesleğen Üzerinde Yapılan Çalışmalar

Bilim adamları, fesleğen yağını, birkaç yaygın fakat ciddi çoklu ilaca dirençli bakteriye karşı seyreltilmiş konsantrasyonlarda test ettiğinde, bakterilerin negatif etkisini büyük ölçüde azaltmıştır. Araştırma verileri, özellikle bakterilerin direncinin yüksek olması nedeniyle testlerin cesaret verici sonuçlarına dikkat çekti.

Bir başka çalışmada, fesleğenin tüberküloz semptomlarına karşı olası kullanımını araştıran birkaç solunum yolu hastalığını ve tüberküloz belirtilerini tedavi etmek için geleneksel fesleğen kullanımı tartışıldı. Test sonuçları, fesleğenin yeni ve doğal anti-tüberküloz tedavilerini formüle etmek için kullanılabileceği sonucuna varmıştır.

Fesleğen ekstraktları, vücudunuzdaki şekeri ve serbest radikalleri azalttığından, testler, glisemik indeks üzerindeki etkisi ile ilgili olarak yürütülmüştür. Araştırmacılar, fesleğen ekstraktlarının diyabeti inhibe etme potansiyeline sahip olabileceği sonucuna varmışlardır.

Etkileyici bir çalışma, sadece% 1’lik bir konsantrasyonda fesleğen veya kekik esansiyel yağının bir solüsyonunda yıkama ürününün, bağırsaklara zarar veren ishali üretebilen enfeksiyöz Shigella bakterilerinin sayısını azalttığını gösterdi. Bu sonuç, fesleğen ve kekiğin mümkün olduğunca çok, özellikle de salatalarda ve soslarında taze olarak alınmasının, masanıza getirdiğiniz taze ürünün güvenliğini sağlamanıza yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir