Fesleğen

Fesleğen

8 Mart 2019

Fesleğen, genellikle soframızın olmazsa olmazıdır. yemeklerimize verdiği lezzet ile bilinen gizli tarif fesleğenler balık olsun çorba olsun yumurta tariflerinde bile kendine yer edinmektedir.

Fesleğenin 60 tür çeşidi bulunmaktadır. bunları 3 ana türe göre ayırmaktayız. bunlar; tatlı, mor ve çalı türü fesleğendir.

Reklamlar

Fesleğeni evde büyütmek çok zaman almayabilir. iç ve dış mekanlarda bakımı kolaydır. Bir yemeğe bir tutam fesleğeni atmak yeterli olacaktır. genellikle fesleğenler büyüdükçe tomurcuklanarak alttan yeni bir dal ortaya çıkarır.

Fesleğen yapraklarını kurutabilmek için fırını 140 derecede ısıtın. fesleğeni tepsiye koyup sürün ve 20 dakika sonra fırından çıkarın. çok geçmeden yapraklar soğuyunca poşetleyin ve hava geçirmez olduğundan emin olun. diğer her şey gibi güneş ışığı görmeyecek bir yerde muhafaza ediniz.

Fesleğenin Sağlığa Faydaları

Fesleğen de en sağlıklı bitkilerden biri olarak kabul edilir. Kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini bulundurur. Sadece iki yemek kaşığı fesleğeni günlük önerilen değerin yüzde 29’unu sağlar.

Fesleğen ayrıca, beta-karotenler, kan damarları da dahil olmak üzere birçok vücut yapısını serbest radikal hasarından koruyan hücreleri koruyan güçlü antioksidanlar içeren A vitamini sağlar. bu durum kalp krizi ve felç oluşumunu önleyebilir.

Fesleğendeki diğer vitaminler ve mineraller arasında demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, C vitamini ve potasyum bulunur. Bununla birlikte DNA koruyucu flavonoidler içerir. 

Fesleğen, uçucu yağlar ile ilgili antibakteriyel özellikleri olan, hücresel düzeyde koruma sağlayan özelliklere sahiptir.

Bu bizlerin sağlığı için göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir faktördür. Göremediğimiz sağlık sorunlarının başlamadan bitmesine yardımcı our ve hücresel bazda bizi güçlendirir.

Fesleğen Üzerinde Yapılan Çalışmalar

Bilim adamları, fesleğen yağını test ettğinde zararlı bakterilerin etkilerini azalttığını gözlemlemiştir. Araştırma verileri, özellikle bakterilerin direncinin yüksek olması nedeniyle testlerin cesaret verici sonuçlarına dikkat çekti.

Bir başka çalışmada, fesleğenin tüberküloz semptomlarına karşı olası kullanımını araştıran birkaç solunum yolu hastalığını ve tüberküloz belirtilerini tedavi etmek için geleneksel fesleğen kullanımı tartışıldı. 

Araştırmacıların test sonuçları, fesleğenin yeni ve doğal anti-tüberküloz tedavilerini formüle etmek için kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Gıdalar · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir