Firmadan Tüketiciye B2C

Firmadan Tüketiciye B2C

30 Ocak 2019

(B2C – Business to Consumer)

Tüketiciye yönelik olarak firmaların ürün ve hizmetlerinin satışına ilişkin internet ortamında yürüttükleri ticari faaliyetlerdir. Bir diğer ifade ile e-perakende siteleri (web mağaza­lar) ya da tedarikçi firmaların kendi web siteleri üzerinden, ürün ve hizmetlerin teslim ko­şulları. garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri belirlenmiş olarak satışını sağlamalarıdır.

Reklamlar

Firmadan tüketiciye e-ticaretin avantajları,

  • Doğrudan tüketiciye satış ile geleneksel yöntemle yapılan ticarete ilave satış hacmi imkânı sağlaması,
  • Geleneksel pazarlama yöntemlerinin kullandığı satış kanallarına bağımlılığın ortadan kaldırılması,
  • Geleneksel satış kanallarının maliyetinin minimize edilmesi,
  • Küresel olma imkânı ve pazar çeşitlenmesine gidilebilmesi,
  • Firma web sitesi üzerinden satış yapılabilmesi,
  • İhracat bilgi ve becerisindeki eksikliklerin, e-perakende sitelerinin sunduğu yapı için­de karşılanabilmesi (İngilizce bilgisi, mevzuat bilgisi, pazar araştırması ihtiyacı vb.).

B2C e-ticaret, doğrudan ve dolaylı e-ticaret olmak üzere her iki şekilde de gerçekleşti­rilir. Maddi olmayan ürünler doğrudan e-ticaret konusu olup, bu ürünlerin sipariş, ödeme ve teslimatları da internet üzerinden gerçekleşir. Doğrudan e-ticaret; müzik albümleri, yazılım programları ve veritabanları gibi maddi olmayan ürün ve hizmetlerin online olarak sipariş, teslim ve ödemesinin yapılması ile karakterize edilmektedir.

Maddi olan ürünlerin ticareti dolaylı e-ticaret yöntemi ile gerçekleştirilir. Burada tüketiciye yapılan satışlarda sipariş ve ödeme internet üzerinden, teslimatlar ise kamu veya özel sektöre ait kargo firmaları tarafından fiziksel olarak gerçekleştirilir.

Makale Kategorileri:
01-Ticaret
https://www.kulturdenizi.com

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir