B2C

B2C Nedir?

30 Ocak 2019

B2C, Tüketiciye yönelik olarak firmaların ürün ve hizmetlerinin satışına ilişkin internet ortamında yürüttükleri ticari faaliyetlerdir. Bir diğer ifade ile e-perakende siteleri (web mağaza­lar) ya da tedarikçi firmaların kendi web siteleri üzerinden, ürün ve hizmetlerin teslim ko­şulları. garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri belirlenmiş olarak satışını sağlamalarıdır.

İşletmeden tüketiciye (B2C) terimi, bir işletme ile ürünlerinin veya hizmetlerinin son kullanıcıları olan tüketiciler arasında doğrudan ürün ve hizmet satma sürecini ifade eder. Doğrudan tüketicilere satış yapan çoğu şirket, B2C şirketleri olarak adlandırılabilir.

Reklamlar

Bir iş modeli olarak, işletmeden tüketiciye, iki veya daha fazla işletme arasındaki ticareti ifade eden işletmeden işletmeye modelden önemli ölçüde farklıdır .

  • İşletmeden tüketiciye, ürün ve hizmetleri aracı olmadan doğrudan tüketicilere satan işletmelerin sürecini ifade eder.
  • B2C, genellikle İnternet üzerinden tüketicilere ürün ve hizmet satan çevrimiçi perakendecilere atıfta bulunmak için kullanılır.
  • Online B2C, fiyata bir artış eklemekten kazanç sağlayan geleneksel perakendeciler için bir tehdit haline geldi.
  • Bununla birlikte, Amazon, eBay ve Priceline gibi şirketler başarılı oldu ve nihayetinde endüstriyi bozdu.

Dijital Dünyada B2C

Çoğu şirketin tüketicileri hedeflemek için çevrimiçi olarak kullandığı beş tür çevrimiçi B2C iş modeli vardır.

Doğrudan Satıcılar

Bu, insanların çevrimiçi perakendecilerden mal satın aldıkları en yaygın modeldir. Bunlar, üreticileri veya küçük işletmeleri veya farklı üreticilerin ürünlerini satan büyük mağazaların çevrimiçi sürümlerini içerebilir. 

Çevrimiçi Aracılar

Bunlar, alıcıları ve satıcıları bir araya getiren ürünlere veya hizmetlere gerçekten sahip olmayan irtibat kişileri veya karşılıklı ilişkiler kuran kişilerdir. 

Reklam Tabanlı B2C

Bu model, ziyaretçileri bir web sitesine götürmek için ücretsiz içerik kullanır. Bu ziyaretçiler sırayla dijital veya çevrimiçi reklamlarla karşılaşır. Temel olarak, mal ve hizmet satan reklamları satmak için büyük hacimli web trafiği kullanılır. 

Toplum Temelli

Ortak ilgi alanlarına göre çevrimiçi topluluklar oluşturan Facebook gibi siteler, pazarlamacıların ve reklamcıların ürünlerini doğrudan tüketicilere tanıtmasına yardımcı olur. Web siteleri, reklamları kullanıcıların demografik özelliklerine ve coğrafi konumuna göre hedefleyecektir.

Ücrete Dayalı

Netflix gibi doğrudan tüketiciye yönelik siteler, tüketicilerin içeriklerine erişebilmeleri için bir ücret alır. Site, çoğu için ücret alırken ücretsiz ancak sınırlı içerik de sunabilir. 

Firmadan Tüketiciye E-Ticaretin Avantajları,

  • Doğrudan tüketiciye satış ile geleneksel yöntemle yapılan ticarete ilave satış hacmi imkânı sağlaması,
  • Geleneksel pazarlama yöntemlerinin kullandığı satış kanallarına bağımlılığın ortadan kaldırılması,
  • Geleneksel satış kanallarının maliyetinin minimize edilmesi,
  • Küresel olma imkânı ve pazar çeşitlenmesine gidilebilmesi,
  • Firma web sitesi üzerinden satış yapılabilmesi,
  • İhracat bilgi ve becerisindeki eksikliklerin, e-perakende sitelerinin sunduğu yapı için­de karşılanabilmesi (İngilizce bilgisi, mevzuat bilgisi, pazar araştırması ihtiyacı vb.).

B2C e-ticaret, doğrudan ve dolaylı e-ticaret olmak üzere her iki şekilde de gerçekleşti­rilir. Maddi olmayan ürünler doğrudan e-ticaret konusu olup, bu ürünlerin sipariş, ödeme ve teslimatları da internet üzerinden gerçekleşir. Doğrudan e-ticaret; müzik albümleri, yazılım programları ve veritabanları gibi maddi olmayan ürün ve hizmetlerin online olarak sipariş, teslim ve ödemesinin yapılması ile karakterize edilmektedir.

Maddi olan ürünlerin ticareti dolaylı e-ticaret yöntemi ile gerçekleştirilir. Burada tüketiciye yapılan satışlarda sipariş ve ödeme internet üzerinden, teslimatlar ise kamu veya özel sektöre ait kargo firmaları tarafından fiziksel olarak gerçekleştirilir.

Makale Kategorileri:
Ekonomi ve Finans · Ticaret

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir