Gezegenler

Gezegenler

1 Mayıs 2021

Güneş sistemimizde bulunan gezegenler Güneş’e olan uzaklıkların sırasıyla; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün.

Gezegen nedir?

Güneşin çevresinde dönen ama kendi ışığı olmayan güneşten aldığı ışığı yansıtan cisimlere gezegen denir. Gezegenler güneşin uydusudur.

Reklamlar

Gezegenler Hakkında Kısa Bilgiler

  1. Gezegenler güneş etrafında döner.
  2. En sıcak gezegen Venüs’tür.
  3. Güneş üzerinde fazlaca leke bulunmaktadır.
  4. Jüpiter en büyük gezegendir.
  5. Dünya üçüncü sıcak gezegendir.
  6. Jüpiter’in 67 adet uydusu vardır.
  7. Ay güneşten yansımadır.
  8. Ay dünyanın uydusudur.
  9. Güneşe en yakın gezegen Merkür’dür.
  10. Venüs dünyaya en yakın gezegendir.  

MERKÜR

Güneşe en yakın gezegendir ama en küçük gezegen olma özelliği de vardır. Atmosferi yoktur. Dönme hızı en yüksek gezegendir. Güneş batarken görülebilir.

VENÜS

Güneşe yakınlık bakımından ikinci sırada bulunur. Diğer adı da Çoban Yıldızı diye bilinir. Büyüklüğü dünya ile aynıdır. Karbondioksitin fazla bulunmasından dolayı sera etkisi fazladır. Doğudan batıya doğru döner.

DÜNYA

Biz insanların yaşam alanı olan dünya, güneşe üçüncü sırada yakınlık gösterir. Kalın bir atmosfer tabakasına sahip olduğu için su, oksijen hayatın devam etmesini sağlar.  Uydusu aydır.  Dönüşümünü kendi etrafında dönerek 24 saatte tamamlar. Eksen eğikliğinden kaynaklı olarak mevsimler yaşanır.

MARS

Dördüncü sıradadır. Dünyanın yarısı kadar bir gezegendir. Demir oksitten dolayı kızılımsı görülür. Hayat yoktur. İnce atmosferlidir. Yüzeyinde yanardağlar, boş düzlükler ve kraterler vardır. Dönme periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nınkine çok benzer.

JUPİTER

Beşinci sıradaki gezegendir. Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegendir. Çapı Dünya’nın yaklaşık 11 katı büyüklüğündedir. Güneş’in çevresindeki dönüşünü 12 yılda tamamlar. Hiç kara parçası yoktur ve çok sıcak bir gezegendir. Jüpiter’in ince karanlık bir halkası vardır.

SATÜRN

Altıncı sıradaki gezegendir. Büyüklük olarak ikinci büyük gezegendir. Etrafındaki buz ve kaya parçalarından oluşan halkaları vardır. Satürn gazlardan oluşmuş bir gezegendir. Güçlü bir manyetik alana sahiptir.  Yer çekimi dünya ile hemen hemen aynıdır.

URANÜS

Yedinci sıradaki gezegendir. Büyüklük olarak üçüncü büyük gezegendir. Küçük bir çekirdeği ve kalın bir atmosferi vardır. Yüzeyi buz tabakasıyla kaplıdır. Etrafında kaya parçacıklarından oluşan 11 halka vardır.

NEPTÜN

Sekizinci sıradaki gezegendir. Neptün’ün yapısı Uranüs’e çok benzediğinden Uranüs’ün ikizi olarak da bilinir. 13 uydusu vardır. Güneş Sistemi’ndeki en soğuk yerlerdendir. Atmosferi hareketlidir ve hava olayları farklıdır

Makale Kategorileri:
Bilim · Yaşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir