Greyfurt 

Greyfurt 

8 Mart 2019

Şimdiye kadar yiyeceğiniz herşeyi tazeleyici bir sulu lezzet patlaması arıyorsanız, greyfurt kesinlikle sunulur. Diğer narenciye meyvelerine göre daha büyük olan greyfurtlar, bir limon ve portakal arasında bir yerde bir tatlılık ipucu ile ağız sulandırıcı tart olarak tanımlanabilir.

Greyfurtlar tek başlarına lezzetli veya herhangi bir meyve veya yeşil salataya eklenirler. Greyfurtlar pürüzsüz, kolayca soyulabilir bir cilde sahiptir, ancak içinde beyaz (sarışın), pembe veya yakut greyfurt olup olmadığını belirleyen eteğin rengidir.

Reklamlar

Bir portakal ve bir pomelo (17. yüzyılda Tayvan’dan Barbados’a taşınan belirsiz bir narenciye meyvesi) arasında bir çarpışma olabilir, bir yüzyıl sonra bu bölgeden greyfrutlar keşfedildi ve nakledildi. Florida’da yüzlerce yıl sonra ekimi yaptılar. 

Bazı greyfurt çeşitleri büzgülü ekşidir ve diğerleri de tatlıdır. Bazı greyfurtlar çekirdeksizdir, ancak çoğu bir avuç beyaz tohum içerir. Sert, topaklı veya buruşuksa, kalın tenli ve kuru olabilirler.

Greyfurtlar sağlam olmalı ve basıldığında biraz süngerimsi olmalıdır. Mutfağınıza ulaştığında, bir hafta içinde yeneceklerse oda sıcaklığında tutunuz; Aksi takdirde bunları buzdolabında saklayın. Soyulmadan önce, her zaman iyice yıkayın çünkü dışarıdaki mikroplar meyvenin yenilebilir kısmına ulaşabilir.

Greyfurt’un Sağlığa Faydaları

Greyfurtlar, A ve C vitaminleri gibi şaşırtıcı derecede sağlıklı bir besin takviyesi sağlar. Aynı zamanda, kolondaki geçiş süresini azaltan iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

Diğer vitaminler ve minerallerin geniş bir çeşidi de bu meyvenin yapısının bir parçasıdır, ancak temel olarak hücre ve vücut sıvılarının ve kalp hızının ve kan basıncının kontrolünde önemli olan potasyumdur. Greyfurtlar ayrıca folat, tiamin, B6 vitamini, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra daha fazla miktarda daha fazla besin maddesi içerir.

C vitamini, elbette, enfeksiyona karşı bağışıklığın artmasıyla ilişkilidir, fakat aynı zamanda, astım, osteoartrit ve romatoid artrit gibi durumlarda bile iltihapta belirgin bir azalma gösterir. Tüm meyve suları arasında, greyfurt suyu, sunduğu elma suyu, mor üzüm suyu ve kızılcık suyunun hemen önünde, antioksidanların en yüksekleri arasında yer almaktadır.

Sağlık uzmanları, optimum antioksidan gücü yelpazesini elde etmek için meyve suyu içme repertuarınıza bir ürün çeşitliliği dahil etmenizi önerir. Her zaman yüzde 100 meyve suyu seçtiğinizden emin olun. Aksi takdirde istenmeyen yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) yutacaktır.

Kırmızı greyfurt, biraz daha flavonoid ve antosiyanin içerirken, beyaz ve pembe greyfurt arasında başka bir besinsel fark, pembe floş, beyaz çeşitlerde görülmeyen likopen içeriğini yansıtır. Bu, domates, kayısı, papaya ve karpuzdaki rengi veren aynı bileşiktir. Likopen trigliseritleri düşürür, serbest radikallerin zarar görmesine yardımcı olmak için tüm karotenoidler arasında en yüksek kapasiteyi içerir ve cildi UV ışınlarından korur.

İşte dramatik bir istatistik: Likopen açısından zengin yiyecekleri en az yiyen insanlarla en çok yemek yiyen erkeklerin karşılaştırılması, eski grubun prostat kanserine yakalanma olasılığının% 82 daha az olması.

Başka bir çalışma, greyfurt yemenin böbrek taşı geliştirme riskini azaltabildiğini göstermektedir. Limonin, bir başka besin maddesi, kanserli hücre ve tümör büyümesini bastırır. Greyfurtlardaki pektin, arterlerin sertleşmesini önler ve LDL’yi veya “kötü” kolesterolü düşürür, aslında düşük miktarlarda bile birkaç gün içinde önemli ölçüde azalır. Ve flavonoid naringinen, hepatit C virüsünü inhibe eder, prostat kanseri hücrelerinde DNA’yı onarır ve dislipidemiyi (yüksek kan kolesterolü) ve diyabeti önleyebilir.

Ancak, greyfurtu, aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilecek fruktoz içerdikleri için ılımlı tüketin.

Greyfurt Üzerine Çalışmalar

Greyfurtun insülin direnci, vücut ağırlığı ve metabolik sendrom üzerindeki etkileri üzerine bir çalışma, 91 obez hastayı plasebo, elma suyu, greyfurt suyu, greyfurt kapsülleri veya taze greyfurt tüketen gruplarda içerdi. Taze greyfurt grubu, 12 hafta boyunca plasebo grubundan önemli ölçüde daha fazla kilo verdi. Yemeklerden önce yenen taze bir greyfurtun yarısı da önemli kilo kaybı, gelişmiş insülin direnci ve iki saat sonra glikoz insülin seviyesinde azalma ile ilişkiliydi. Araştırmacılar, kilo kaybının mekanizması bilinmezken, kilo verme programının bir parçası olarak greyfurt yemenin mantıklı olduğunu belirtti.

Greyfurt, limonin, greyfurt posası tozu ve flavonoid naringen (naringine benzer), kolon kanseri hücrelerinin proliferasyonunu ve programlanmış ölümünü baskılayan yetenekleri nedeniyle başka bir çalışmada incelenmiştir. Sonuç: sadece tedavi edilmemiş greyfurt ve limonin kanserojenleri baskıladı veya kanser hücresi nötrleştirici indeksini kaldırdı.

Bilim adamları bu bulgulardan, greyfurt yemenin kolon kanseri gelişimini engellemeye yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir