Greyfurt

Greyfurt 

8 Mart 2019

Greyfurt, narenciye meyvelerine göre daha büyüktür. Limon ve Portakal arasında yer alır ve tadı lezzetlidir.

Greyfurt lezzetli olduğu için genellikle yeşillik olarak salatalara eklenebilir. Greyfurtlar pürüzsüz, kolayca soyulabilir bir cilde sahiptir, ancak içi ne renk olacağını cinsine göre değişmektedir.

Reklamlar

Greyfurt 17.Yüzyılda keşfedildi ve döneme damgasını vurdu. insanlar bu meyveyi nasıl yiyeceklerini ve yemeklerde kullanıp kullanmayacaklarını düşünmeye başladılar ve günümüze kadar eşsiz tarifler bizlere ulaştı.

Bazı greyfurt çeşitleri büzgülü ekşidir ve diğerleri de tatlıdır. Bazı greyfurtlar çekirdeksizdir. Sert, topaklı veya buruşuksa, kabuğu kalın ve suyu az olabilir.

Greyfurtlar sağlam olmalı ve basıldığında biraz süngerimsi olmalıdır. mutfakta oda sıcaklığında tutmalıyız. Aksi takdirde bunları buzdolabında saklayın. Soyulmadan önce, güzelce yıkayın ki mikropları arındırın.

Greyfurt’un Sağlığa Faydaları

Greyfurtlar, A ve C vitaminleri gibi sağlıklı bir besin takviyesi sağlar. Aynı zamanda, iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

Diğer vitaminler ve minerallerin geniş bir çeşidi de bu meyvenin yapısının bir parçasıdır, ancak temel olarak hücre ve vücut sıvılarının ve kalp hızının ve kan basıncının kontrolünde önemli olan potasyumdur. Greyfurtlar ayrıca folat, tiamin, B6 vitamini, kalsiyum ve magnezyumun vitaminlerini içermektedir.

C vitamini, enfeksiyona karşı bağışıklığın artmasıyla doğru orantılıdır, fakat; astım, osteoartrit ve romatoid artrit gibi durumlarda bile iltihapta belirgin bir azalma gösterir. 

Sağlıkçılar genellikle bu meyveyi suyuyla tüketirken sadece bunu değil, diğer meyveleri de tüketmelerini tavsiye ediyor. nedeni ise her şeyin fazlası zarar mantığıyla vücut farklı vitaminlere duyduğu ihtiyacı da karşılamalıdır.

Greyfurt Çeşitleri

Greyfurt renklerine göre vitamininden tadına kadar farklılık göstermektedir. bu yüzden alırken beyaz veya kırmızı greyfurt mu alacağınıza karar veriniz.

Greyfurtlar likopen açısından zengindir. genel bir araştırma kapsamında greyfurt ağırlıklı beslenen insanlarda beslenmeyen insanlara oranla %82 daha az prostat kanserine yakalanma ihtimali azdır.

Başka bir çalışmada bu meyveyi yemenin aslında böbrek taşı geliştirme riskini minimum düzeye indirgediğini görebiliyoruz.

Ancak, greyfurtu, aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilecek fruktoz içerdikleri için ılımlı tüketin.

Greyfurt üzerine yapılan bazı çalışmalarda kolon kanserine iyi geldiği tespit edilmiş, doktorlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmiştir.

Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Gıdalar · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir